şükela:  tümü | bugün
 • kutusundaki bozuk turuncu renk ayrıyetten güzel.
 • baslangicta bir miktar bulanti yapabilir ama gecer sonradan.
 • 2000 oss sınavından sonra kullanmaya basladıgım anti depresan
 • kilo aldırdıgı -belki de sadece bazı bunyelerde - dogru. kilo almanın da bazıları icin sinir bozucu oldugu dusunulurse, sinir hastası insanı baska bir dert sahibi de yapabilir bu sebeple. boyle bir durumda gidin doktorunuza hemen degistirsin ilacı, kafayı iyice sıyırmanın alemi yok.
 • uyarılar ve önlemler
  bipolar bozukluğu olan hastalarda mani ya da hipomaniye geçişi tetikleyebilir. bilişsel ya da devinsel yeterliği bozma olasılığı oldukça düşüktür, ancak yine de araba kullanırken ya da tehlikeli araçları kullanırken dikkatli olunmalıdır. intihar olasılığı olan hastalarda dikkatli olunmalıdır. daha önceden konvülsiyön öyküsü olan hastalarda ya da beyin hasarı, alkolizm gibi konvülsiyönlara zemin hazırlayan durumlarda ya da konvülsiyön eşiğini düşüren diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. karaciğer ya da böbrek işlev bozukluğu olan hastalarda ve yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır. hiponatremiye/uygunsuz adh sendromuna neden olabilir. cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir ya da böyle bir işlev bozukluğunu alevlendirebilir.

  yan etkileri
  % 10
  merkezi sinir sistemi: baş ağrısı, somnolans, insomnia, sinirlilik, baş dönmesi
  gastrointestinal: bulantı, diyare, ağız kuruluğu
  nöromusküler ve kas-iskelet: bitkinlik

  %1-10
  merkezi sinir sistemi: somnolans, baş ağrısı, insomnia, baş dönmesi, sinirlilik, mani, kırıklık, esneme, hipertoni, mss stimulasyona, depresyon
  kardiyovasküler: çarpıntı
  respiratuvar: dispne
  gastrointestinal: abdominal ağrı, kusma, dispepsi, olağandışı tat duyumu, kilo alma
  endokrin ve metabolik: libidoda azalma
  genitoüriner: ejakülasyonda gecikme, empotans, anorgazmi, üriner retansiyon
  oküler: bulanık görme
  nöromusküler ve kas-iskelet: tremor

  % 1 ( önemli olanlar): agranülositoz, akne, alopesi, anaflaksi, anemi, anijina, ateşle birlikte akinezi, bradikardi, deride kuruma, hepatit, karaciğer transaminazlarında yükselmeler, konvülsiyonlar, laktasyan, porfiri, priapizm, pulmoner hipertansiyon, uygunsuz adh sendromu, ürtiker, vaskülit

  olağan doz
  oral: not: toplam günlük doz 50 mg'i geçerse bölünmüş 2 dozda verilmelidir.
  çocuklar: 8-17 yaşları arası: başlangıçta: yatarken 2 mg; 4-7 günlük aralıklarla 25 mg'lık artışlar yapılarak doz ayarlanır: doz aralığı: 50-200 mg/gün
  erişkinler: başlangıçta: yatarken 50 mg; 4-7 günlük aralıklarla 50 mg'lık artışlar yapılarak doz ayarlanır: olağan doz aralığı: 100-300 mg/gün; toplam günlük doz ikiye bölünür; dozun büyük kısmı yatarken verilir.
 • obsesyonların tedavisinde de sık kullanılan bir antidepresan.
 • lise hazırlıktayken kötü talih eseri bir sömestremi uyku içinde geçirmemi sağlamış ilaç. dönem sonu sınavları gelip de çakacak gibi olunca doktora gidip sorduk tabi " ya usta senin zımbırtı fena uyku yapıyo buna bi ayar çeksek falan filan..."

  ondan sonra işin yüzü açığa çıktı. meğer doktor benim çok hafif bi ilaç kullandığımı zannediyomuş. faverin deyince bi gözleri açıldı sonra, hadi ya onu mu yazdım sana ben diye zırvaladı, sonrası tahmin edebileceğiniz gibi... hem tabiple hem de faverinle yolları ayırdık.
 • ejakülasyon anormalliğine (gecikme) yol açan antidepresan. erkeklik organına orgazm oluncaya kadar çok uzun süre mastürbasyon yapılırsa dokuya zarar verilebilir ve organda kalıcı kızarmalar oluşabilir.

  müthiş uyku yapabilir ayrıca.
 • küçüklüğümden silik bir anı. önce ağzımdan salyalar saçarak kafamı kaldıramadan uyumama sonra dozu azıcık arttıran doktorum sayesinde hiperaktivite krizlerine girip aşırı sosyalleşme güdümün gıdıklanmasına, bu sosyalleşme çılgınlığı sonunda da hayatıma damgasını vuracak (hayır noter değil) insanla tanışmama vesile olmuş çok pezevenk bir ilaçtır. allah muhtaç etmesin o ayrı.
 • (bkz: ssri)
hesabın var mı? giriş yap