şükela:  tümü | bugün
 • toyama chemical japonya (2008 yılında fujifilm tarafından satın alınmış) tarafından geliştirilen bir antiviral molekül.
  bugünlerde ebola (ebv=ebola virus disease, ebola virus hastalığı) tedavisi için kullanılmasından söz edilmektedir.
 • t-705 veya avigan olarak da bilinen favipiravir, japonya'nın toyama chemical (fujifilm grubu) tarafından birçok rna virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen antiviral bir ilaçtır. şubat 2020'de favipiravir, ortaya çıkan covıd-19 (yeni wuhan koronavirüs) hastalığının deneysel tedavisi için çin'de inceleniyordu.

  diğer bazı deneysel antiviral ilaçlar (t-1105 ve t-1106) gibi, bir pirazinkarboksamid türevidir. favipiravir ayrıca influenza virüsleri, west nile virüsü, sarı humma virüsü, ayak ve ağız hastalığı virüsünün yanı sıra diğer flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alfavirüslere karşı da aktiftir. enterovirüslere ve rift vadisi ateş virüsüne karşı aktivite de gösterilmiştir. favipiravir, hayvan çalışmalarında zika virüsüne karşı sınırlı etkinlik göstermiştir, ancak mk-608 gibi diğer antivirallerden daha az etkilidir. ajan kuduza karşı bir miktar etkinlik göstermiştir ve virüs bulaşmış bazı insanlarda deneysel olarak kullanılmıştır.

  etki mekanizmasının, viral rna'ya bağımlı rna polimerazın seçici inhibisyonu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. diğer araştırmalar, favipiravirin ölümcül olmayan bir rna viral fenotipi üreterek ölümcül rna transversiyon mutasyonlarını indüklediğini göstermektedir. favipiravir, hem oral hem de intravenöz formülasyonlarda mevcut olan aktif formu olan favipiravir-ribofuranosil-5'-trifosfat (favipiravir-rtp) ile metabolize olan bir ön ilaçtır. insan hipoksantin guanin fosforibosiltransferazının (hgprt) bu aktivasyon sürecinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. favipiravir, memeli hücrelerinde rna veya dna sentezini inhibe etmez ve bunlar için toksik değildir. 2014 yılında favipiravir japonya'da influenza pandemilerine karşı stoklandığı için onaylandı.

  bununla birlikte, favipiravirin, birincil insan solunum yolu hücrelerinde etkili olduğu gösterilmemiştir ve influenza tedavisinde etkinliği konusunda şüphe uyandırmaktadır.
 • covıd-19 un iyileşme süresini 11 günden 4 güne indiriyormuş.
  çin ankara büyükelçiliği açıklaması
 • yakında adı bolca duyulacak gibi. japon mucizesiymiş.
 • an itibarıyla dünyanın umudu olmuştur. hastalar 7. günden sonra ağırlaşıyordu bu ilaç 4. günde virüsü etkisiz hale getiriyormuş. tabi bu kişiden kişiye değişir ama yine de çok etkili bir ilaçtır.
 • çin büyükelçiliğinin sabit tweet ile covid-19 için tedavi edici olduğunu ifade ettiği ilaç.
  link
 • çin ankara büyükelçiliği bu ilaç hakkında şöyle bir twit atmış:

  “#favipiravir” isimli ilacın #covıd19’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı! 2014’ten beri japon eczanelerinde bulunan ilacın etkinliğini çin ulusal biyoteknoloji merkezi başkanı zhang xinmin salı günü yaptığı toplantıda anlattı.
 • favipiravir isimli ilacın covıd19’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı! 2014’ten beri japon eczanelerinde bulunan ilacın etkinliğini çin ulusal biyoteknoloji merkezi başkanı zhang xinmin salı günü yaptığı toplantıda anlattı.

  umarım insanlığın umudu olur. türkiye’de bu ilaç var mı? bilenler burada paylaşsa iyi olur.
 • çin devletinin açıkladığına göre corona virüsüne karşı etkisi kanıtlanmış japon menşeili ilaç.hastalığa etki eden bir ilacın varlığı bile panik durumunu ortadan kaldıracaktır. umarım haber doğrudur.
 • hoca bitir artık hadi...