şükela:  tümü | bugün
  • favori butonunun yıllar içinde beğeni butonu haline geldiği süreç. gelecekte kim bilir ne amaçlar için kullanılacak.

favori butonunun beğenme işlevinde kullanılmasının bazı yazarları dellendirdiğini görüyorum uzun süredir. bu yersiz takıntınızın artık sona ermesini umut ederek bu entry'yi yazıyorum.

bir yazar şöyle yazmış:
    "daha sonra tekrar dönüp bakılacak, ilgi çeken ve/veya hatırlanması gereken bir entari "fav"lanır, yok; okudum sadece hoşuma gitti ama daha sonra tekrar bakmama gerek yok bu entariye deniyorsa," fav"lanmaz" şukela" yeşillendirilir veya "çok kötü" kırmızılandırılır."

bu açıklama aslında doğru. favori butonu ilk çıktığında muhtemelen böyle düşünülerek çıkarıldı. fakat insanlar bir şeylerin ne kadar beğenildiğini görmek ister. bir entry'nin ne kadar şükelalandığını göremememiz, bizi entry'lerin ne kadar beğenildiği hakkında bilgi edinmek için favori sayılarına bakmaya itti. (entryler şükelalara göre sıralanabiliyor evet ama entryleri öyle dizmenin insanları tatmin etmediği kanaatindeyim çünkü nicel bir beğeni ölçüsü göstermiyor.) böylece biz insanlar da sadece beğendiklerimizi favlar olduk, bir daha dönüp bakmak istemesek bile. favori butonunu favori butonu olmaktan çıkartıp beğeni butonu haline getirdik. mantıklı olanı da bu aslında. bir entry'nin ne kadar beğenildiğini değil de, kaç kişinin "aaa bak bu değişik bişeymiş daha sonra okiyim tekrar" dediğini göstermek bana kalırsa saçma. yine bana kalırsa, şükela sayıları gösterilip fav sayıları gizlenebilir ve fav butonunu fav amacıyla kullanırız. ya da tüm sayılar gizlenebilir.
  • kısmen katıldığım tespittir. zira ben favori butonunu daha sonra yeniden okumak isteyeceğim ufkumu açan entryler için kullanıyorum. bunun dışında müzikte olsun, sinemada olsun, kitap koleksiyonunda olsun çok değerli arşivler paylaşan yazarlar oluyor. favori butonunu bu gibi entrylerde de kullanmaktayım.

normalde beğendiğim veya beğenmediğim yazılarda oylama butonundan yararlanmaktayım. fakat oylanmak yerine entrylerimin favorilenmesi beni rahatsız etmiyor, bunu da belirtmem gerek.