şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir süredir hayvanseverler tarafından mücadelesi verilen ama çok da ses getirmeyen hareket.

adalar'daki faytonlardaki atlar sıcaktan çatlayıp ölüyorlarmış. çok kötü muameleler yapılıyormuş hayvanlara. cüzdanı ila vicdanı arasında kalan sürücülerin cüzdanı tercih etmeleri sonucu atlar sıcakta çatlayıp ölüyorlarmış. kapasitelerinin çok üzerinde çalıştırılıyormuş zavallı hayvanlar.

şöyle bir video buldum
    yine bunun için bir protesto yapılmış yakın tarihte. grup içindeki videoları ve atların içler acısı hallerini görebilirsiniz.

lütfen duyarlı olup bu konuya ilgi gösterelim.

faytona binmeyin, ölmezsiniz!
  • şimdiye kadar hiç faytona binmemiş biri olarak, bundan sonrada binmezsem ölmem. ama atlar yaşar belki. desteklediğim eylem.
  • desteklediğim kampanya.
    herkes duyarlı olmalı.
  • destek verdiğim kampanya.
    adalara bir kere gittim, onda da yürüdüm.
    herkes bi zahmet götünü kaldırabilir.
  • atları sucuk yapacak kampanya.

faytona kimse binmezse o atları nasıl bir gelecek beklediğini sanıyor bu kampanyayı destekleyenler merak ediyorum.

sahipleri evcil hayban olarak beslemiyor onları. ada'da da ulaşım talebi var.
    kimse faytona binmezse sahibi o atı keser, sucuk yapar. elektrikli golf arabasıyla shuttle hizmeti sunacak girişimcinin kafası çalışana kadar ada'da gün batımlı dolmuş seferleri başlar.
    sonra bir tane de benzin istasyonu açmak şart olur.

özet: atları seviyorsanız faytonlara daha çok binin. o hayvanların binlerce yıl önce evcilleştirilme sebebi bu zaten. bir de mümkünse arz - talep nedir öğrenin.
  • atlara binilmezse atlar sucuk olacakmış ölürler en azında bir defada ölürler işkence yapıla yapıla ölmezler, faytonlar sona erince atlar ölünce yeni at bulup onu da öldürene çatlatana kadar çalıştırma işi son bulur. belli bir standarta ve kültüre bağlanamıyorsa faytonculuğun kaldırılması daha doğru karar.
    (bkz: adalar'da her yıl 500 atın ölmesi)
  • #faytonabinmeatlarölüyor heştegiyle sanal ortamda devam ediyor ve üçüncü gerçek eylem bu kez olay yeri yani büyükada'da faytoncularla göz göze yapılacak. itiş kakış yaşanabilir, kamçılara köleliğe karşı olan herkesin köle sahiplerinin saldırılarına karşı orada olması gerek.

bu eylemin davet sayfası: https://www.facebook.com/events/1483629985187829/

bu da taze taze duvar yazıları: https://www.facebook.com/…luk/posts/806508169399587
  • - tamam da binenlerin %80'i arap turist

şeklinde tespit yapacağım eylem
  • tüm varlığımla desteklediğim hareket. sahilden yürüyemiyorum yaz boyunca. atların durup dinlenmeden koşturulmasını, iki kuru ot, iki yudum su ile sabahtan, öteki sabaha kadar koşturulmasını hazmedemediğimden. ayakları sakatlandığı halde, sarıp sarmalayıp, kamçılaya kamçılaya koşturulmasına delirdiğimden, bir gün birini indirip evire çevire döveceğimden korktuğumdan.

belediye'ye çıkıp şikayet etmek zaten imkansız. engelli vatandaşı bile ite kaka kalçasını kıran belediye çalışanları, bizi muhatap almayacaklardır zaten buralarda. ne ata, ne yunuslara, ne sirkteki hayvanlara, ne sokaktaki canlara, hiç kimsenin saygısı yok. düşündüğü de yok. varsa yoksa kendi canları, kendi cepleri. ulan var ya ne söylesem gg. çok sinirliyim bu konuda.
  • desteklenmesi gereken kampanya.