şükela:  tümü | bugün
3136 entry daha
  • neden bu kadar itin götüne sokulduğunu anlamadığım, bence bu ülkenin gelecek kuşaklarının batıya ve medeniyete açılacak yüzünün örnek figürlerindendir. milletçe üstümüze yapışan, benim fikrimde değilse yaptığı sanatta batsın, göstermek istediği yolda, mottosundan kurtulamadıkça bu ülke topraklarından ne sanatçı çıkar ne de fikir adamı.

bakın kaz dağları konseri dün gibi aklımda erik satie'nin en sevdiğim parçası olan gnossienne no:1'i çalarken göstermiş olduğu performans hala gözlerimin önüne gelir. piyanosundan çıkan notalara açık havada doğanın adeta eşlik edercesine yakaladıkları ahenk çok ama çok güzeldi. batı'da belki de yaşadığın ülkede en çok tanınan kişiyi aşağılara çekme çabası nasıl bir akıl tutulmasıdır. bu adam da bu ülkenin mayasında yoğrulmuş. haliyle siyasete karışmış olabilir ki dünya üzerinde siyasete karışmış ne kadar çok sanatçı ve edebiyatçı var bilmek gerekir. örneğin her gün sözlükte afili sözleri paylaşılan heidegger, bir nazi yandaşçısıydı fakat bu heidegger'den varoluşçuluk ile ilgili bir şeyler öğrenmeyeceğiz anlamına gelmiyor. say, bir futbol fanatiği olabilir ki camus'ü de bir futbol fanatiğiydi ama takımına sinirlendiği videoları göremiyoruz ne yazık ki!!

yani insanları, belirli kalıplara sokmaktan vazgeçelim artık. bir sanatçı da olsa, bir edebiyatçı da olsa bir bilim insanı da olsa hepimiz insanız ve belirli bir zümrenin beklentilerine uyacağım diye yaşanmaz. bu insan sürekli salon beyefendisi imajıyla karşınıza çıkmak zorunda değil sonuçta.

lafı daha da fazla uzatmak istemiyorum. anlatmak istediğim ortada. mesele olaya hangi pencereden bakılacağı. doğru perspektiften bakıldığında her şey görünüyor zaten. yurt dışında sunduğu solo çalışmasında black earth özellikle 4.09 dakikalar itibariyle bakınız ki orkestradaki el adamı nasıl da hayranlıkla bakıyor. işte gerçek sanatçı budur bakışları etkileyicidir. parçanın sonunda seyircilerin üç kere sahneye çağırmasında ise inanın çok duygulandım. bu adam bir türk ve sanatıyla değer gören bir insan. gelecek kuşaklar için çok ama çok önemli.
hesabın var mı? giriş yap