şükela:  tümü | bugün
902 entry daha
 • kendisini dinlemesem bile saygim var idi simdi ise,

  bak beyim, sana iki cift lafim var. koskoca adamsin. paran var, pulun var, her seyin var. binlerce kisi geliyor konserlerine. yakisir mi sana orhan babayla oynamak. yakisir mi bunca gunahsizi, colugu cocugu karda kista klavye basina dokmek, nefret slogani attirmak.

  ama nasil yakismaz. sen degil misin sezen aksu'ya bile gorusleriniz uymadigi icin acimayan, bir damlacik saaddeti cok goren. anlamiyor musun beyim, halk bu insanlari seviyor. ama ben bosuna konusuyorum. sevgiyi tanimayan adama sevgiyi anlatmaya calisiyorum.

  hih. sen; buyuk virtuoz, entelektuel, aydin, resitaller sahibi fazil bey. sen mi buyuksun ? hayir o buyuk, o. orhan baba. sen onun yaninda bir hicsin, anliyor musun, bir hic. gozumde pul kadar bile degerin yok. ama sunu iyi bil, ne orhanima ne de sezenime hicbir sey yapamayacaksin. yikamayacaksın, dagitamayacaksin, maglup edemeyeceksin bizi. cunku biz birbirimize sekil ve gosterisle degil, sevgiyle bagliyiz. bizler onlari seviyoruz. biz bir kitleyiz. biz guzel bir kitleyiz. bunu yikmaya senin gucun yeter mi saniyorsun ? dokunma artik hayran olduklarima. dokunma sanatima .dokunma orhanima.dokunma sezenime. eger onlarin kilina zarar gelirse ben, omrunde bir karincayi bile yeren entry girmemis olan ben, silvio usta, hic dusunmeden elestirinin dozunu kacirir giydiririm sana. anliyor musun ? giydiririm ve donup arkama editlemem bile.
 • ayşe özyılmazel'den tokat gibi bir cevap alan müzisyen:

  http://fizy.com/#s/2b7le4
 • mozart da fazil say'i dinleseydi fazil'in orhan gencebay icin dediklerini derdi. olur boyle seyler.
 • arabesk sevenler kendisine düşman olsa da yaptığı doğrudur.
  zira hiç bir piyano konserinde kendisini jiletleyen izleyiciye rastlanmamıştır.
 • metalciler kendisini eleştirse de yaptıkları, söyledikleri doğrudur. zira hiçbir piyano konseri(!) esnasında civciv ezildiğini görmedim.
 • sabah karşı 3'te bile bilimum gazeteci, şarkıcı, futbolcuyla taşşak geçen entry'ler kasan götü boklu sözlük ergenleri tarafından 3 tane lokal şarkıcıyı eleştirdiği için eleştirilen dünya çapında müzisyen.
 • piyanoyu diğer müzik aletlerinden üstün görenlerin ukala tavırlarıyla ve de cahilce savunduğu zat. ayrıca dünya çapında olduğunu da sürekli belirtmekteler. komik lan! diyelim ki brad pit çıkıp "yaw şener şen 3. sınıf bir oyuncu, püfff" desin. ne olacak? "vay amına koyimm adam dünya çapında star hoca haklıdır" mı diyeceksin dingil? ezik suretli, batı yalakası tipler komiksiniz lan. ayrıca onu bunu geçtim de orhan gencebay denen adam fazıl say denen adamdan hem doğu hem de batı müziği konusunda daha bilgili ve daha entelektüeldir. bi sikim biliyormuşcasına yorum bari yapmayın. bale yapan elit, harmandalı oynayan cahildir zaten. ulan gördüm de kendi kültürüne ve kendisine bu kadar ezikçe yaklaşan adamlar sürüsünü hiç bir arada görmedim.

  işin özü lafın kısası; "az sus da motorun soğusun" dese birisi haklıdır yahu. bu ne lan!!! ayrıca not olarak yazayım da adet bozulmasın; arabesk dinlemiyorum.
 • 1) durup dururken ortaya bir twit sallayıp, "orhan gencebay üçüncü sınıf müzisyendir" demiş değildir. twitter'a girip baktığınızda, bunun thy'nin uçuş öncesi çaldığı müziklerden başlayan (aslında herşey ertesi gün münih'e gitmek üzere olduğunu yazmasıyla başlıyor) bir seri yazışmanın arasında geçen bir cümle olduğunu göreceksiniz. uçakta çalınan müziklerin iç karartıcı olduğundan bahsediyor, bunların yerine otantik türk müziği çalınmasını istiyor. bu yüzden, kendisine yöneltilen, "aşık veysel'e de dil uzatır bu" (tam tersi, otantik müziğe saygısını her zaman belirtiyor, kendisi de bunları çalıyor) ya da "ilgi çekmeye çalışıyor, o yüzden durup dururken orhan'a, sezen'e, müslüm'e saldırmış" suçlamaları haksızdır.

  2) burada müzik konuşuluyor. bir kere, o sevdiğiniz, bayıldığınız, gönül telinizi titreten şarkıların sözlerini külliyen tartışma dışı bırakacaksınız. beste, aranjman, orkestrasyon, form, polifoni, armoni, kontrpuan gibi terimler size birşey ifade etmiyorsa; kemençeyi neyden ayırdetmekten acizseniz, bu tartışma sizi aşar, haddinizi bilin.

  3) herhangi bir müziği severek dinliyor olmanız, size o müzik hakkında analiz yapma hakkını vermez. "ben çok beğeniyorum, bayılıyorum, ayılıyorum" gibi argümanların teknik bir tartışmada yeri yoktur. bilgisizliğinizi, yetersizliğinizi; hele bir de ısrarcıysanız, öküzlüğünüzü belgelemekten başka işe yaramaz. aynı cahil cesaretini bir başka tartışmada cüneyt özdemir kişisi de göstermiş, fazıl say'ı çileden çıkarmıştı: (bkz: #19842363)

  eskiden bilgiye, görgüye, okumuşluğa, uzmanlığa saygı, haddini bilmek vardı bu memlekette. kurbağa pişer gibi, biz farketmeden yavaş yavaş bozuldu, "her işin uzmanı benim, ne iş olsa yaparım abi" mentalitesindeki adamlar bürüdü heryeri. bilmiyorlar, bilmediklerini de bilmiyorlar. saldırganlar ve terbiyesizler. bunlardan nicesini, şu yukarıda fazıl say'a bilvesile, şehvetle küfredenler arasında görebilirsiniz. onlara sözüm şu: "öküzlükle baskın çıkamazsınız, bilmediğiniz, anlamadığınız, uzmanlık gerektiren bir konuda fikir yürütmektesiniz. argümanlarınız sadece sizi bağlar, teknik bir tartışmada geçerliliği yoktur."

  - "efendim, haklı olabilir, ama başka türlü söyleseydi, duygularımızı incitmeseydi."

  o zaman da tınmayacaktınız.

  fazıl say, söz konusu müziğin ne kadar değersiz, kalitesiz, bayağı, sığ ve sadece ticari kaygı güden bir müzik olduğunu söyleyen ilk kişi değil. yıllar boyu kibarca söylendi, "elitist bunlar" diye burun kıvırdınız. trt'de çalınıp kulaklarınızın kirlenmesi, yaygınlaşması engellenmeye çalışıldı, "vergilerimizle ayakta duran devletin kanalı dinlediğimiz müziği çalmıyor" diye şikayet ettiniz.

  birisinin gerçeği nalına mıhına yüzünüze vurması gerekiyordu ki, içinizden hiç olmazsa bazıları düşünmeye sevkolsun, "ulan, bu kadar ısrar ettiğine göre, acaba herifin söylediklerinde gerçeklik payı var mı?" diye değer yargılarını gözden geçirsin.

  fazıl say çok doğru yapıyor, eline, ağzına sağlık. baskılardan yılmayıp, aynı yolda cesaretle devam etmesini yürekten diliyorum. kaç kişiyi kurtarsa kardır.
 • delinin sıkıldıkça, dönüp kendi bokunu karıştırması benzeri işler yapan adam.
  lan madem iyi müzisyensin, otur müziğinle uğraş. ekşi sözlükteki yetersiz troller gibi davranmanın manası ne.
 • sanatçıları/müzisyenleri sınıflandırma uzmanı.

  sen kaçıncı sınıfsın fazıl? gencebay üçüncü sınıfmış.. tabe tabe.. yüksek lisans düzeyinde hukukçuyum. kendi çapımda memlekete de dünyaya da kafa yorarım. çeviri yapacak düzeyde ingilizce belirli bi seviyede almanca - rusça bilirim. dünya müziklerine ilgim vardır. eşim eski bir piyano sanatçısıdır. senden çok daha ünlü (bozulduğun şöhret ise) piyanistleri çeşitli dünya kentlerinde dinlemişliğim kendi çapımda oluşturduğum bir arşivim vardır.

  orhan gencebay'ın hayranlık duyduğum pek çok şarkısı mevcut. sence "primitif armoni", "ilginç olmayan melodi" ise leyla ile mecnun'daki bağlama introsu, gitti de gitti'deki inanılmaz aranjman, hatasız kul olmaz'ın fagotla telliler uyumu/grift yapısı inan umrumda değil.. sen kendi sıkletindekilerle uğraş, git hande ataizi gibi 1. sınıf sanatçılarla çarşaf çarşaf magazin haberi ol..
1381 entry daha