şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fazil say sosyal medya hesabı ınstagram üzerinden, "sayın ince @vekilince yazdıklarımı lütfen okuyun" notuyla yazdığı bir görseli paylaşarak chp'nin cumhurbaşkanı adayı muharrem ince'ye önerilerde bulundu.

  "bu ülke bir bütün olsun, doğusunu batısını yadırgamayalım artık; uzak olmayalım, sorunumuz 'manevi uzaklık', siz bunu sağlayacaksınız, seçim ne olur bilmiyorum; ama bu yol iyi bir yoldur… biz arkasındayız" diyen fazıl say şunları yazdı:
  "bizlere umut oluyorsunuz; bunun bir numaralı sebebi eğitimle ilgili düşünceleriniz. yaratıcı eğitim, özgür eğitim, gerçek hayalleri olan gençler, çocuklar.. mesele budur. mesele tabuları aşmaktır. insanı insan kılmaktır, bu da, çocuklukta başlar. bakın; almanya, 2. dünya savaşı yenilgisinden sonra kurduğu ilk kurum nedir biliyor musunuz?— 'darmstadt modern müzik merkezi'. darmstadt küçük bir şehirdir, 'modern müzik' ise bir yüzyılın yarısına şekil veren sistem. yaratıcılık. sınırsız yaratıcılık. sayın ince; emin olun türkiye'nin çoğu bilim insanı sanat insanı arkanızdadır, size destek ve yardım vermeye hazırdır, bu destek parasal destek olmayabilir, olamaya da bilir, ama fikirsel destek, emek desteği, herkesin bildiği üzere çok daha büyüktür. dünyaya açılan türkiye, dünyayı anlamak isteyen türkiye istiyorsunuz, haklısınız, eksiğimiz budur, bu diyalogdur, bu 'başını kaldırıp etrafa bakma bilincidir', dünyayla artık küs bir duruma varmamızın sebebi de budur, iç çekişmelerimizin sebebi de budur, kıskançlıklarımızın sebebi bile budur, hepsinin sebebi bu tıkanıklıktır. dünyayı, insanı anlamalıyız, en azından öğrenmeye çalışmalıyız. felsefeniz doğrudur…
  'bu ülke bir bütün olsun, doğusunu batısını yadırgamayalım artık'
  türkiye'nin en ücra köşelerine bilim ve sanat enstitüleri, yaz festivalleri, sempozyumlar, workshoplar koyabilirsiniz; buna hasret bir toplum. hepimiz destek oluruz… ağrı'da astrofizik enstitüsü, van'da opera, sinop'da çağdaş kimya enstitüsü, bolu'da 'dünya müzikleri festivali doğu ve batı', malatya'da çağdaş sanat bienali, diyarbakır'da senfoni orkestrası, bingöl'de fizik enstitüsü, artvin'de kısa film festivali, kütahya'da doğu batı felsefesi günleri, yozgat'da gençlik korosu, denizli'de piyano festivali, kars'da dünya etnik müzikleri festivali; emin olun bunların hiç biri uzak değil; daha nicesi, yüzlercesi uzak değil; bu ülke bir bütün olsun, doğusunu batısını yadırgamayalım artık; uzak olmayalım, sorunumuz 'manevi uzaklık', siz bunu sağlayacaksınız, seçim ne olur bilmiyorum; ama bu yol iyi bir yoldur… biz arkasındayız. tüm dünya da destekler bunu… dış politikanın özü de budur, "anlamak" gerek, anlayan kavga etmez…daha yazacağım#fazilsay #muharremince @vekilince"

  https://tr.sputniknews.com/…ay-muharrem-ince-mesaj/
 • bu yazıyı arabeskten girip atatürk'e bağlamak büyük başarı gerçekten.
  gayet güzel bir mektuptur, düşünmesi bile hoşuma gitti.
 • türkiye'nin yetiştirdiği en yetenekli sanatçılardan birinin muharrem ince'nin cumhurbaşkanlığına aday olması ve bu süreçte sergilediği başarılı performans ile yeşeren umutlarını kağıda döktüğü mektuptur.

  maalesef ki toplumumuzun en büyük problemlerinden biri de cehalet ve cehaletten kaynaklanan sınırsız özgüvendir. fazıl say gibi dünya çapında bir değerimize sahip çıkmak yerine "sanatçı olduğunu sanan şahıs" gibi ifadeler kullanmak hep bu temelsiz özgüvenden kaynaklanmaktadır. alişan, ibrahim tatlıses, demet akalın gibi "sanatçılar" devletin en üst kademesinde onore edilip saygı görürken, uluslararası kabul görmüş tanımı ile sanatçı olan fazıl say gibi isimler muhalif kimlikleri nedeniyle aşağılanmakta ve binbir çeşit iftiraya maruz kalmaktadır.

  önümüzdeki dönemde, sn. ince'nin başkanlığında inşallah bu cehalet batağından kurtulacak güzel ülkemiz. eğitimli insanlar daha özgüvenli olarak fikirlerini ifade ederken, çeşitli nedenlerle cahil bırakılmış insanlarımız da kıraathanelerde değil, okullarda eğitim görerek yenecek bu cehaletini ve kültür yoksunluğunu.
 • başıma bir iş gelmeyecekse samimiyetsiz bulduğum mektuptur.
 • helal olsun, ben destekliyorum. neden bizim ülkemiz ileri gitmesin. cevher lazimsa o cevher var. hepimiz biliyoruz. tek ihtiyacimiz olan kendimize güven. ögrenilmis caresizligimizden siyrilmamiz gerekiyor.
 • yavuz bingöl, uğur ışılak, sibel can, meğri tatlses gibi sanatçımsılar destek olacağına fazıl say gibi bir sanatçı destek olsun bir cumhurbaşkanı adayına.

  kaliteli ve güzel, umut dolu mektuptur.
 • gayet samimi ve seviyeli bir üslupla, umut verici tavsiyeler olmuş.

  kula kulluk ederek methiyeler düzüp şarkılar besteleyen sanatçı ! larla karıştırmayalım.
 • --- spoiler ---
  (#77985655)
  --- spoiler ---

  şu mektubu bile eleştiren çıkmış ya artık bir şey demiyorum.

  adam okul açtığımız şehirlerde başka mevzu konuşulmasın, dertlerle ilgilenilmesin, insanlar buna zorlansın mı demiş? demokrasi yaratan kafa lazım diyip demokrasinin temellerinin atıldığı yunanistan'dan gelen bir çok kültürü kenara itmek neyin kafası acaba? antik yunan'da demokrasi düşüncesi dışında neden sanat ve felsefe bu kadar yaygındı hiç mi sormadınız arkadaş kendinize?

  ayrıca işi sanat olan, dünyaca saygın bir adamın bir cumhurbaşkanına "sanat ve bilim için projeler üretin biz arkanızdayız" demesi nasıl insanları bir şeye zorlamak oluyor? kütahya'ya sanat okulu açılınca muhafazakar camiye gidemeyecek mi?

  marjinal olacağım diye fikir sıçmanın anlamı yok. bu akımın öncüsü olacak denilen fransa'nın metrolarından müzik, sokaklarından arap eksik olmaz. her şehrinde opera, tiyatro salonu var ama her birinin de kendine ait bir kültürü var.

  temeli felsefe olan demokrasiyi savunup, bu anlayışı pozitif anlamda geliştirebilecek sanat, felsefe ve bilime karşı çıkmak nasıl bir kafanın ürünü acaba? sanat, bilim ve felsefeye uzak bi toplum demokrasiyi nasıl geliştirecek, hangi yaratıcı zekayla? türkiye demokrasisi neden 100 yıldır yerinde sayıyor?

  son olarak mektupta yazılanların olduğu bir türkiye'ye belki biz yetişemeyeceğiz ama doğu-batı sentezinin tamamlandığı, araplaşmaktan uzak, mimarisi ve sanatı bu yönde ilerleyen bir türkiye'ye uyanmak ne güzel olur.
 • kardeş sen piyano çal. siyaset senlik bir şey değil. öyle her b.ka atlama sazan gibi.