şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu memleketin gün geçtikçe daha da boka batmakta olduğuna iyiden iyiye emin olmamızı sağlayan gelişmedir:

  "piyanist ve besteci fazıl say, "dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis çarptırıldı. hükmün açıklanması geri bırakıldı."

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25435731
 • ifade özgürlüğü adına tam bir rezillik. ee sıçmık gibi kanun yaparsan mahkeme de kanuna uyuyor, bok gibi adalet uyguluyor. o kanunu yapanı getireceksin esas ortaya...
 • (bkz: fazıl say'a 10 ay hapis cezası verilmesi)

  zira cezayı suçlu olanlar alır. fazıl say'a ise ceza verilmiştir.

  unutmayalım ki her kanun hukuki değildir, hukuksa adaletli değildir.
 • sözlükteki imralı'nın köpeği olmuş bazı bedevileri mutlu eden nazi tarzı karar.

  fazıl say rubai paylaşmıştır, kendi fikirlerini yazmamıştır. kaldı ki bunu yazsa bile demokratik ülkelerde hakaretin cezası hapis olmaz, en fazla maddi tazminat davası açılır.
 • "halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." şeklinde tamamen muğlak, başı sonu belli olmayan, her yöne çekilmeye son derece elverişli, fikir özgürlüğünü fiili olarak yok eden ve anayasanın din ve vicdan özgürlüğü ilkesiyle taban tabana çelişen totaliter bir yasaya binaen gerçekleşen bir hadisedir.

  millet bilmem kaç asır önce anayasasının ilk maddesine "kimsenin ifade özgürlüğü hiçbir şart altında kısıtlanamaz" şeklinde bir ifade koyar, biz 2013 yılında böyle laflara ceza verip anayasa'dan tece'yi kaldırsak mı tartışması yaparız.

  biji ileri demokrasi.
 • ulkem demokrasisinin ne kadar ilerlediginin kanitidir efendim.

  yargitay baskaninin "katli vaciptir" fetvasi vermedigine sukretmelidir.

  adalet ve kalkinma partisi'nin adaletidir ayni zamanda.

  yetmez ama o baby o yeaa
 • fazıl say'ı günahım kadar sevmem. söylediklerine katılmamakla beraber, dinleyecek kadar bile gerekli bulmam. bir kere hitabet sanatına çok uzak olduğu için ölümsüzlüğün şifresini verse itici gelir. haklı bulsam da dinlemem.. neyse.

  verilen ceza haksızdır. bugün atatürk diktatördür demek ne kadar özgürlükse fazıy say'ın söyledikleri de o kadar özgürlüktür.

  burada yürütülen politika yine kör parmağım gözüne'dir çünkü bu hapis cezası sayesinde insanlar o şok sözleri merak edecekler, fazıl say'a sırf marjinallik olsun diye destek verecekler. yeni bir ekol olacak kendisi. hesaplamıştır ya da istemiştir demiyorum. sonuç bu olacak ayen beyan belli onu demek istiyorum.

  haksızlık stratejisi; hitler'in israil'in kurulmasını sağlamasından bu yana hep amacına ulaşmıştır. hapis yatmış bir adam tarafından 3 dönemdir yönetildiğimizi unutmayalım.

  geçmiş olsun fazıl say.
 • barbaros şansal'ın facebook sayfasında 'senbenidefazılsay 10 ay hapis hem de vay vay !' şeklinde tepki verdiği olaydır.
 • ne yazık ki günümüz tükiye'sinin gerçek olan zaytung haberi gibi olan haber. ceza aldığı dörtlüğü hiçbir haber kanalında göremedim. halbuki tayyip'in ceza aldığı dörtlükleri her yerde görebilirsiniz. neyse merak edenler için ömer hayyam'ın şu dörtlüğünden (rubaisinden) ceza almıştır:

  "ırmaklarından şaraplar akacak diyorsun.
  cenneti âla meyhane midir?
  her mümine iki huri diyorsun.
  cenneti âla kerhane midir?"

  açıkçası ne aşağılama ne de bir yargı içermektedir. ama zaten günümüz türkiye'si yargı sisteminden bahsederken mantıktan, haktan, hukuktan bahsetmek mümkün değil.

  edit: imla