şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugun dogan cocuklarin isimleri ile ilgilenmeyen, sofrana koyacaklarina tavsiye edecek yeri olmayan ve genellikle sultan ahmet camisi ya da ayasofyanin resimleri ile güzel doga manzarali karton üstünde yer alan takvim. arka sayfasinda günün olaylarina göre yazilar hazirlamaya calisan ve namaz vakitleri hesaplamasinda böyle yaparsam millet ne der kaygisi gütmeyen dobra dobra takvim

  namaz vakitleri üzerine:

  1980 darbesi sonrası diyanet işleri de değişim rüzgarından etkilenmiş ve 1983 yılında namaz vakti hesaplama yöntemini revize edilmiştir. fazilet takvimi ilk sene fitneye mahal vermemek için uysada sonraki senelerde geleneksel hesaplama yönteminde devam etmiştir.

  fazilet takvimi hesaplama yönteminin benzerlerini dünyada hala sunni islam ülkeleri uygulamaya devam etmektedir. sunni arap dünyasında egypten yöntemi olarak geçmektedir. yine sunni endenozya ve malezya ülkeleri de fazilet takvimi ile benzer hesaplama yöntemini uygulamakta hatta biraz daha fazla temkinlidirler.

  diyanet takvimi hesaplama yönteminin dünyadaki bilinen adı, mwl (muslim world league) hesaplama yöntemidir. mwl 1960 lı yıllarda vahhabi suudlar önderliğinde mekkede kurulmuştur.

  google istatistik verilerine göre arap dünyasında ülkesine göre değişiyor olsada ortalama olarak egypten yöntemi en çok tercih edilen hesaplama yöntemidir. mwl hesaplama yöntemi ikinci sırada gelmektedir.
 • dün akşam* beşiktaş şampiyon kokoreç'in alt katında onlarcası üst üste istiflenmiş olarak görülmüş takvimdir.
 • üzerinde dua vb. kutsal şeyler bulunduğu için imha edilirken yaprakları direkt yakılır.
 • süleymancılar* cemaatinin yayın kuruluşu olan fazilet neşriyat'ın basıp; talebe yurtları, kuran kursları veya bunların resmi dernekleri aracılığıyla dağıtımını yapıp sattığı takvimlerdir. namaz vakitleri diyanet veya diğer birçok takvim şirketinden farklıdır. yani fazilet takvimi'nin namaz vakitleri her zaman diyanet vakitlerine göre ileridedir. bunun sebebi ise temkin uygulamasıdır. temkin, tabir yerindeyse namaz vakitleri hususunda eşeği sağlam kazığa bağlayıp bir nev'i tedbir almaktır. diyanet işleri başkanlığı 1980'li yıllara kadar vakitlerde temkini uygulamış fakat 12 eylül muhtırasından sonra kaldırmıştır. halk arasında, fazilet vakitlerinin farklı olmasından dolayı müslümanlar arasına nifak sokulduğu intibası yaygındır. bu yüzden evlerine fazilet takvimini sokmayan, itibar etmeyen tepkili büyük bir kesim olmasına rağmen, 10 milyon adetten fazla baskı tirajıyla takvim piyasasında lider marka durumundadır.
 • her gün mutad olarak okumaya çalıştığım takvim. hiç bilmediğim yeni şeyler öğreniyorum sayesinde. yazılanların zenginliğinden de anlaşılabileceği gibi, çok emek çekilmiş, çok kitap karıştırılmış hazırlanırken.
 • imsak vakitleri diğer takvimlerden daha erken olan takvim. diğer vakitlerde bir sıkıntı yok ama imsak daha erken işte bu takvimde. üşenmeyip sebebini sorduğum e-postaya da gayet mantıklı ve kaynakçalı bir cevap verdikleri için ayrı bir saygı duyarım açıkçası. ben şahsen ipleyeceklerini bile düşünmemiştim maili atarken.
  gerçi biz sahuru yaparken hala diyanetin saatini dikkate alıyoruz , orası ayrı. varsa bir yanlışlık günahı diyanetin boynuna artık.
 • her yerde promosyon olarak karşıma çıkan, bundan bir kaç yıl öncesine kadar temkin uygulaması gütmeyip diyanetle ve diğer takvim firmalarıyla aynı namaz vakitlerinde hem fikir olan ama nedense son bir kaç yıldır farklı uygulamaya geçen takvimdir. gördüğüm her yerde namaz vakitlerine itibar edilmemesini diyanetin namaz vakitlerine itibar edilmesini şiddetle tavsiye ediyorum.
  hem şu durumda fazilet takvimini hazırlayanlar camiilerde vakit namazı kılmamalı cumaya gelmemeli hatta bayram namazı bile kılmamalılar. nasıl olacak anlamadım. bu konuda ayrılığa gerek yok.
  http://www.diyanet.gov.tr/…-anamenu-gunluk-461.aspx
 • 8 mart 2015 yaprağında "kadınlar günü" yazmayan takvim.
  ayrıca 8 mart günündeki hadis şu: "kocana hizmet etmen sadakadır"
 • baskı kalitesi, kapağı, arkasındaki yazıları fevkalade faidelidir.

  ulan yıl 2016 olmuş. neyin faidesi. 90lı yıllarda okurduk, üzerindeki renkli görsellere bakardık. ama artık yaşlı kesimin kullandığı eski nesil alışkanlığı.

  namaz vakitleri konusunu bilmem. ben oruç tutarım, oruç tutarken de az önce bakayım dedim 20 dakikadan fazla zaman var aralarında.
  sene 2016, ramazan zaten en uzun günlerin olduğu ayda başlıyor. zina almış gitmiş, din tüccarları yüzünden düzgün islam ahlakı kalmamış yerle bir edilmiş, kısacası her kuşu siktik de bir vakit tedbiri kaldı öyle mi amk. hele bu uzun günlerde.

  ben şahsen hesabımı ahirette öderim yarım kalan ibadetlerimin ama sen kimsin benim yerime tedbir alıyorsun birader. git insanlara dindar olmayı öğret. ortalık allah pazarlama a.ş. tüccarı kaynıyor. tamam ikna edici veya haklı olduğun bir husus varsa da şu dünyada az biraz dinle ilgilenen insanı da soğutmaya ne hacet.

  tanım: diyanetin gölgesinde kalmış imsak vakitleri sunan takvim.