şükela:  tümü | bugün
 • kişisel tecrübelere dayanır.
  fazla düşünme sorunu olan insanların ortak yanları entry'mden sonra bu konuda çok sayıda mağdur olduğunu fark ettiğimden, hem birbirimize destek olmak için hem de deneyimlerimizi aktarıp öğüt verebileceğimiz bir alanda toplanalım istedim.

  naçizane tavsiyelerim:

  1)odaklanma problemini kontrol etmek çok zor olduğundan, bunu kontrol edebilmek için ''nitelikli düşünme'' dediğimiz kontrollü ve faydacı düşünme konusunda kendimizi terbiye etmemiz gerekiyor.

  2)maymun iştahlılık konusunda atabileceğimiz en sağlam adım radikal kararlar alıp, kendimizi mahrum bırakmak pahasına önümüzdeki işe zorlamamız. yani; kendi düşüncelerimizi kendimiz engelleyeceğiz. muhakkak sürekli gelip gidecekler her defasında koyduğumuz bariyerlere çarptıklarında bir süre sonra öğrenilmiş çaresizlik oluşacak ve gelmeyi bırakacaklar.

  3)uyku sorununu halletmemiz gerektiğini sanmıyorum zira bizim gibiler geceleri çok daha aktif ve üretken oluyorlar.

  4)geçmişe olan takıntımızı giderebilmek için önce temelde neden çok rahatsız olduğumuzu bulmalıyız. örneğin; eski sevgilimizi mi özlüyoruz? onu düşünmemek istiyoruz ama sürekli düşünüyor muyuz? bu noktada hemen ''vazgeçmem lazım, unutmam lazım'' diye düşünürsek hem kendimizi korkutur, hem de istemediğimiz bi şeye yönlendirmiş oluruz.
  vazgeçmek yok..
  yine onu 24 saat düşüneceğiz ama hayatımıza getirdiği olumsuz şeyleri, yaptıklarını, uyandırdığı paranoyaları düşüneceğiz. aslında ilişki sırasında da mutlu olmadığımızı hatırlatacağız kendimize. özlediğimizin ''o'' değil, onun bir zamanlar hissettirdiği şey olduğunun farkına varacağız.

  5)yazmayı öğrenelim!
  öyle çok şey geçiyor ki kafandan bunu yazıp ertesi gün okusan sana nasıl görünür bir düşün... birbiri ardına gelen düşünceleri defterimize kaydedip ertesi gün 3. göz olarak değerlendireceğiz. böylece kuruntu, kaygı ve heyecanlarımızı daha iyi gözlemleme şansımız olacaktır.
 • (bkz: ritalin)
 • a) koş, bisiklete bin, yüz...ama o kalp 120den az atmayacak, efor sarfedilecek.
  b) geceleri "relax" çay. son çare, ve kesinlikle ytd: atarax şurup iyi geliyor. uykudan önce kitap.
  c) müzik, en kaliteli kulaklık, spotify
  d) yaz hoca, yaz. aklına ne gelirse, yaz. hatta kalemli cep telefonu. "tiki lan bu" deme, acayip işe yarıyor.
  e) düzgün beslenme. protein. omega3.
  f) yürüyüş. imkan varsa deniz kenarı. mümkünse çocuk parkında mola. beyni durdurmak. dalga ve çocuk sesleri dinlemek.
 • bol alkol tüketimi.
  uyuşunca haliyle daha az düşünüyorsun.
 • yalnızlaşmalarıdır.

  her ne kadar soyutlanmak insanı daha kötü, daha dip bir yere götüreceği görüşü varsa da, böyle insanlar gerçekten gibi görmeden yüzeye çıkamazlar.
  çıkacak güçleri vardır ama çıkmak için istekleri yoktur.
  bu yüzden ne halleri varsa görmeden huzura eremezler.
 • fazla düşünmek yüzünden konsantre eksikli yaşayanlar ya da odaklanma problemi ile savaşanlar için etkin bir uygulama da benden gelsin.

  yatakta uzanmışken tek bir noktaya sabitlenip o noktacığa odaklanmak düşüncelerin sayısını azaltıp konsantre eksikliğini azaltacaktır. günlük 5 -10 dk yapılmasında fayda var.

  hayale dalmak güzel hayaller hele musmutlu ise ama bu sonraki dönemlerde sorun çıkarabiliyor düşüncesi ile simdiden kontrol edebilmekte fayda var.
 • ne kadar çeşitlilik olursa o kadar çözüme ulaşabileceğimizden mütevellit, bu sorundan muzdarip herkesin düşüncelerini ortaya koyması gereken, belki de birinin cehennemden kurtulmasını sağlayacak altın değerinde tavsiyelerdir.
 • mutluluk eksikliğindendir.
  aşkınızı bulmaya çalışın,
  yada seks yapın.
 • (bkz: yolo)