şükela:  tümü | bugün
  • başlık saçma olsa da , içerik olarak katılıyorum. çok geniş kavramlar sayfalarca üzerine yazılabilir , insan fizyolojisi çok derin ama biraz toparlamak gerekirse amaç sadece sağlıksa benim bakış açımla şöyle özetleyebilirim.
    hatta daha farklı açıklayayım spor da çok geniş bir kavram
    amaç sağlıksa
    amaç daha hızlı olmaksa
    amaç daha kaslı olmaksa
    amaç yağ oranını düşürmekse
    amaç esneklik kazanmaksa
    amaç en güçlü olmaksa
    bu kavramları daha da fazla örneklerle sıralayabiliriz , hedef bunlardan herhangi biriyse ortak payda spor oluyor efendim. bu kavramların sağlıkla alakası yok . vücut performansı ve ya daha güzel fiziğe ulaşmak için yaptığınız spor sizi daha sağlıklı yapmıyor.
  • başka bir bakış açısı şimdi daha estetik ve fit bir vücut için haftada 5 gün ciddi anlamda egzersiz yapıyorsunuz ve gösterişli, taktir edilen bir vücut elde ediyorsunuz ve bu yüksek dozdaki idmanlar sizi sağlık açısından yıpratsa bile size verdiği mental motivasyon ve enerjiyle birlikte günlük hayatta daha mutlu bir yaşam sürüyorsunuz (asık suratlar , baygın bakışlar , tutkusuz geçen günler , sabah kalktığında yaşama sevincinden bir hayli uzak olmak vs ) dolayısıyla sporun size kattıkları nedire gelelim seratonin , dopamin ,endorfin gibi (mutluluk, zindelik) hormonlarınızı yükseltiyor . bir çok psikolojik oluşabilecek ciddi hastalıklardan daha uzak oluyorsunuz , biraz abartayım bu enerjiyle iş hayatınız da daha verimli geçiyor ve daha zengin oluyorsunuz hedeflerinize daha çabuk ulaşıyorsunuz bütün bunlar mutluluk olarak dönüyor size , aşk hayatınıza da olumlu yansıyabilir onunda geri dönüşü sağlık açısından pozitiftir
    ....mutlu insanlar daha sağlıklıdır
  • fazla olan her şey tehlikelidir. boşuna dememişler her şeyin fazlası zarardır diye. dünyanın en faydalı içeceği su bile fazla tüketilirse öldürür, net. azı karar çoğu zarar, bunu unutmamak lazım.