şükela:  tümü | bugün
  • herkesi üniversite diploması sahibi yapabilecek müthiş bölümlerdir, apartman üniversiteleriyle kombine edildiğinde tadından yenmez. evet.
  • (bkz: besyo)
  • üniversiteden üniversiteye değişen bölümlerdir, götü boklu sanat tarihi eğitimini gidin oxfordda falan alın görün ebenizinkini.
  • turizmi ilgilendiren bütün bölümler. her şeye sazan gibi atlayan, enerjisi yüksek dışadönük bir yavşak olmanız yeterli.

edit: yahu arkadaşlar; anladık, hepiniz öyle değilsiniz. ama hepinizi toplayınca o çıkıyor işte.* özellikle turizm sektöründe terfi basamaklarını hızla tırmananlara dikkat etmenizi rica ederim. yukarıda yazdığım tanım da bir lise, iki üniversite, üstüne de on yıllık kariyerimi tamamen bırakmamın sebebidir. turizm sektörü böyle insan seviyor demek ki, napalım?
  • işletme. en gerizekalısı da okuyor , en akıllısı da.
  • gender studies. en kral üniversitede bile bunu okuyanlar gerizekalıdır.
  • (bkz: besyo)

(bkz: işletme)
  • bilgisayar mühendisliği, raylı sistemler mühendisliği, mekatronik mühendisliği vs.
    ezberle ezberle geç, ne güzel
  • zeka gerektirmeyen derken okumaktan bahsediyorsak hukuk ve tıp da bu bölümlerdendir. kazanmak için zeka gerekiyor olabilir ama okurken biraz ezber yeteneği olan kişiler çok da zorlanmadan mezun olabilir ve iş hayatlarında da zekalarını çok kullanmadan çalışabilirler.

lisedeki sınfının yarısı tıp yarısı hukuk okumuş birisi olarak söylüyorum bunları. o kadar zeki olup ilk binlerde olan çocukların şimdi tek yaptıkları ya kanun kitabına bakıp dilekçe doldurmak ya da sırt dinleyip antibiyotik yazmak. 24 kişilik sınıfta mühendislik okuyan benimle birlikte toplam 3 kişi. gerçekten çok yazık.

edit: yukarıdaki arkadaş bilg mühendisliğine ezberle geç demiş ahaha. en basitinden ikinci sınıfta alınan data structures dersini veya opsis microp gibi dersleri ezberleyerek nasıl geçeceksin çok merak ettim. ağır türev integral gerektiren sayısal derslerden bahsetmiyorum bile.

edit2: şuradaki arkadaş hukuk bölümünü savunmak için o kadar satır yazı yazmış ama hukuk okumak için zeka gerektiğiyle ilgili herhangi bir önermede bulunamamış. anladık götünüz baya bir yırtılıyor ama göt yırtmak için zeka gerektiğini bilmiyordum. çok kolaysa okuyun demiş bir de. neden okuyalım kardeşim istesek okurduk zaten. illa kolay diye her bölümü okuyacak mıyız. ben mesela hiç sözel bölüm çalışmadan ea puan türünde 7bininci olup istesem istanbul hukukta örgün öğretime girebiliyordum. eacıların büyük bi çoğunluğunun götünü yırtarak kazanamadığı bölümü ben istemedim.
  • arkeoloji yazan malın sadece prehistorya derslerini almasını isterdim, diğerleri eksik kalsın geçemez o mal orada kalın zaten.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan davarları ortaya çıkaran bölümlerdir.