şükela:  tümü | bugün
 • islami bilimler profesörü.

  21 eylül 1919'da pakistan'ın hazaraşehrinde doğdu. ilk öğrenimini`pakistan'da der-i nizamî olarak bilinen geleneksel medrese eğitimi şeklinde bizzat kendi babasından ve daha sonra çağdaş islam eğitim yapan bir bir kurumda hazara'da tamamladı.
  1940'da pencab üniversitesi arapçabölümünü bitirdi. 1942'de aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayarak araştırma görevlisi oldu. 1949 yılında oxford üniversitesi'nde doktora çalışmalarını tamamladı. 1950 yılında durham üniverstesinde öğretim görevlisi olarak görev aldı. 1961'de pakistan'da islami araştırmalar ensititüsüne profesör olarak atandı. 1962'de bu enstitünün müdürlüğüne getirildi. 1969 eylül'ünde chicago universitesinde "islam düşüncesi profesörü" olarak göreve başladı. 26 temmuz 1988'de ölümüne kadar bu görevini sürdürdü.

  fazlur rahman, kanaatimce, asri zamanlarin en önemli islam müteffekkiridir.
  islamiyeti; tüm sosyal bilimlerin 'disiplinler arası' mukayeseli tetkikleri perspektifinde inceleyerek; şümullü yorumlar yapmış ve günümüz meselelerini anlayabilcek ve zamanımız muhakemesini tatmin edebilecek alt-yapıyı oluşturacak metinler kaleme almıştır.

  yüzyıllarca islamiyetin kılıcı olmuş bir millet olarak, kalemi olmaktan ne kadar uzak olduğumuzun bir göstergesi de fazlur rahman'dır. zira, merhum ayarında bir ilim adamından mahrum olduğumuz gibi; islam bilimleri ile ilgili zevatın da fazlur rahman'a ne kadar teveccüh ettiği çok şüphelidir! tasavvuf erbabı, rahmanın tasavvufa mesafeli duruşundan yakınırken; tasavvuf meşreb olmayalarsa -maalesef- yazarın bilgisi ve perspektifinden yoksun, kullandığı 'terminoloji'yi bile dine tehdit sayacak kadar gaflet içindedir.

  ancak, haklarını yememek lazım ki;ankara okulu yayınlarından tekrar basılmaya başlayan eserleri büyük bir boşluğu doldurmakta, emekği geçen zevat her daim bizden hayır duası almaktadır.
 • islam'ın eylemden ziyade, islam eğitim ile geniş halk kitlelerinde kabul edilmesi görüşünde olan, toplumların eğitim ile ayağa kalkabileceğine inanan, islamcı hareketlerden uzak duran bu sebeple pakistan'ın o dönemin önde gelen islam alimlerinden mevdudi'nin kendi hareketine katılması teklifini kabul etmediğini beyan eden fazlurrahman, dinde reformu savunmuş, başörtüsü, had cezaları hususunda öne sürmüş olduğu düşüncelerle gelenekçi islamcı kesimin tepkisini toplamış son dönemin önde gelen islam alimlerindedir. günümüzde yaşar nuri gibi zevatın kıvırarak söylediği birçok konuyu samimiyetle ve islam toplumlarının gelişmesi için beyan etmiştir. türkiye'de aydın geçinen birçok mürai ilahiyatçının kendi fikirleri olarak halka duyurmaya çalıştıkları düşünceler esasen fazlur rahman'ındır.
 • kendi ifadesiyle kuran; yedinci asrın ahlaki-toplumsal sorunlarıyla peygamberin zihninin çatışma noktasında doğmuş olan, “allahın bu dönem ile ilgili yorumu”dur.
 • balada mezkur calismanin tam kunyesi,

  adil çiftçi, fazlur rahman ile islâm'ı yeniden yorumlamak, kitabiyat yayinlari, ankara,
  2001

  seklindedir. bir de ustadin vefatinin ardindan aralarinda ilber ortayli, mehmet aydin ve alparslan acikgenc gibi talebelerinin hazirlamis olduklari islam arastirmalari dergisinin ozel sayisi mevcuttur ki turkcedeki en hap metindir.

  edit: bu entri, dikkatli okur/yazar cefu tarafindan gozden gecirilmis, icerisindeki maddi hatalar tashih edilmistir*
 • university of chicagoda adina bir salon bulunan profesor.
 • (bkz: baz luhrmann)
 • ebubekir sifil, modern islam düşüncesinin tenkidi isimli kitabının ikinci ve üçüncü ciltlerinin büyük kısmını fazlur rahman'ın fikirlerinin eleştirisine ayırmıştır. ilgilenenler mutlaka okumalıdır.
 • "eskiyi yeniden, yeniyi eskisi gibi söyleme" derdinde olan biri. gecitigmiz yuzyilin islami reformistlerinden kabul ediliyor, aslinda yaptigi islamin baglayici degerlerini populer hale getirme cabasindan baska bisey degil. reformist olduguna yonelik atiflar yersiz.

  "fazlur rahman ile islam'ı yeniden düşünmek" diye bir kitap yazildi bu ulkede. bu iddialı basliga kizardi sag olsaydi. onun derdi su;

  "yeniyi söylemelisin ve yine de hep eskiyi, hep yalnizca eskiyi söylemelisin, ama yine de yeni bir sey" wittgenstein
 • cübbeli ahmet hocanın, ahmet altaylı'nın programında "fazullah" şeklinde telafuz ettiği isim. epey bi tebessüm ettirmiştir tabi ki.
  ama o cübbeli'nin sandığı kadar hadis inkarcısı değildir. bilge bir akademisyendir.
 • islam adlı eserinde uydurma hadislerin tarihsellik içinde nasul vuku bulduklarını tane tane satır aralarında anlatan, bütün bu uydurmaların arkasında bir iktidar ilişkisinin olduğunu gözlerimize sokan büyük alim.