şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rusya birinci ligi'nde mücadele veren bir futbol kulübü. adından da anlaşıldığı üzere kaliningrad şehrinin ekibidir. rusya birinci ligi'ndeki rakipleri ska-energia khabarovsk ve luch energia vladivostok sayesinde, futbol lig müsabakaları için en uzun iki mesafeyi kateden futbol takımı ünvanı bu bahtsız kulübün üzerine kalmış durumda...

    kaliningrad ekibi rusya'nın en batı ucundan, en güneydoğu ucundaki vladivostok deplasmanı için yaklaşık 7363 km, khabarovsk deplasmanı için de yaklaşık 7026 km yol tepiyor. yani her "uzakdoğu" deplasmanı için transatlantik pek çok uçuştan daha uzun süren bir yolculuk yapmaları gerekiyor. gerçi yine de şanslı sayılırlar, oynadıkları diğer takımların pek çoğu rusya'nın batısında mukim olduğu için luch energia ve ska-energia gibi sürekli bir işkence çekmiyorlar. luch energia'nın her moskova deplasmanı için katettiği mesafenin yaklaşık 6430 km olduğunu ve üst liglerdeki ekiplerin pek çoğunun moskova dolaylarında bulunduğunu düşünürsek bayağı kısmetli bile sayılırlar...
  • dünya kupası için inşa edilen 35 bin kapasiteli kaliningrad stadyumu'ndaki * ilk resmi maçına geçtiğimiz hafta krylya sovetov samara karşısında çıkmış ve yaklaşık 15 bin biletli seyircinin takip ettiği mücadeleden 1-0'lık galibiyetle ayrılmıştır.

    son yıllarda vasat altı bir takım görünümündeydiler ve hatta dünya kupası nedeniyle rus futbolunun yatırım üstüne yatırım aldığı bu senenin başında ironik bir şekilde küme düşme adayıydılar. ekonomik problemler nedeniyle üçüncü lige düşürülmeleri gündemdeydi. buna karşılık, rus yetkililerin, "oğlum 35 bin kişilik stat yaptık lan, biz size birinci lige çıkın diyoruz siz üçe düşüyorsunuz. olmaz ki" demesiyle yerel yönetim tarafından ayakta tutulmaya çalışıldı.

    gelinen noktada son 5 maçtan 13 puan çıkarmış, şampiyonluk adaylarından samara'yı devirmiş, play-off kovalayan bir baltika görüyoruz. şu an ilk yarısı 0-0 sona eren 33. hafta mücadelesinde tomsk'talar. bu maçı saymazsak bitime 5 hafta var. doğrudan yükselme şansları matematiksel olarak devam ediyor olsa da ihtimal %1'den fazla değildir. play-off için tambov, sibir ve son 4 haftada 8 puan kaybederek biraz geriye düşen dinamo st. petersburg ile çekişiyorlar.

    rusya premier ligi'nde alt sıralar karışık olduğu için muhtemel play-off rakiplerini kestirmek güç fakat kim gelirse gelsin üst lige yükselmeleri büyük sürpriz olur. ne yazık ki ruslar bu ikinci ligi bir türlü yoluna sokamadı, birinci ligle aradaki güç farkı zaman zaman absürt boyutlarda. haliyle premier lig'in 13'üncüsü, baltika'yla 10 kez eşleşse bunların 8'inde falan kazanır muhtemelen.