şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gog'un başlattığı drm(denuvo, steam drm vs.) karşıtı oluşum.

  drm sistemlerinin, korsan kullananlardan ziyade oyunu para verip alanlara güçlük çıkardığını savunuyorlar.

  örneğin; denuvo'da oyun açılırken, oyunun denuvo sunucularına bağlanması gerekiyor, bu durumda internetin olmadığı bir durumda satın alan kullanıcı oynayamazken, korsan kullanıcı istediği zaman oynayabiliyor. steam drm'de de bu geçerli ama onda ayda yılda bir kere bağlansanız yetiyor en azından.

  buna çözüm olarak gog(witcher yapımcıları cd projekt) kendi sistemlerinde tamamen drm-free oyunlar satıyorlar, bir kere aldığından istedğin bilgisayarından istediğin zaman oynayabiliyorsun, arkadaşında denemesi için bile verebilirsin, buradaki ahlak sistemini kişi kendisi oluşturuyor. "oyununun güzelse zaten satar" mantığı geçerli.

  drm savunucuları ise ilk ay oyunumuzu korusun yeter diyorlar. biz de onlardan iki ay sonunda drm sistemlerini oyunlarından kaldırmalarını istiyoruz. bunu yapan firmalar var ama yeterli değil. denuvo battığında aldığımız oyuna girememek çok acı olur.
 • denuvo 5.2 korumalı 2 adet oyunu gün itibariyle kırarak ortamlara salmış release grubu. başarılarının devamı diliyoruz.
 • (bkz: fuck dürüm)

  dürüm karşıtı bir oluşum galiba. fine dining'çiler rahatsız.
 • ortamlara epey ofansif bir giriş yapan scene group. football manager 2019'u 4. gününde kırmış ve oyun firmalarıyla ciciş ciciş takılıp baş ağrısız yaşamak için 70 gündür denuvo 4.9 korumalı oyuna* dokunmayan gruplara gerek icraatıyla, gerekse adıyla "az yer açın hele yeğenim" demiştir.
 • an itibariyye hitman 2 yi -3. günde kırmayı başarmışlardır