şükela:  tümü | bugün
  • merak ettigim karsilasma. fingolfin,melkor'u 7 defa yaralamistir ve bu yaralar izi sonsuza dek onda kalmistir. ote yandan 7 balrogla ayni anda karsilasip galip cikan feanor vardir ve bilindigi uzere belli oranda buyu/sihir gucune sahiptir. fakat " ikisi arasinda bir karsilasma olsa kim kazanirdi" sorusu hep aklimi kurcalamistir. ayrica feanor kitapta elflerin en kudretlisi, en guclusu olarak anlatiliyor.dogumunda sahip oldugu guc annesinin olumune sebep olmus ve oldugunde arda tarihinde olunce alev alan kimse olmamistir. sanirim oyum feanor'dan yana...
  • fingolfini tercih edeceğim kıyaslamadır zira feanor silmaril de silmaril diye tutturup yedi ceddine mandos’un kara yazısını sıvamıştır. değer miydi anasını satayım, bir daha yapardın. daha az parlayanını, birkaç karat düşüğünü yapardın. ilim sende değil mi sonuçta. ben feanor olsam valinorun bedduasını alacağıma “o silmarilleri başına çal hain morgoth!” deyip yoluma bakardım. eyyorlamam bu kadar.
  • fingolfin oglanci bir eziktir. feanor ise delikanli bir ağır abidir.
  • feanor elflerin en kudretlisidir ancak en kuvvetlisi değildir. fingolfin ise elf lordlarının en kuvvetlisi olarak geçer. yine de soru tartışmaya çok açık çünkü elde karşılaştırmak için yeterli veri yok. bir yanda her an delirmeye müsait ve pek bir tutarsız feanor; diğer yanda melkor'un kapısına at sürerken bir vala gibi ışıldayan, onu 7 kez yaralamayı başarabilen fingolfin. -ki o an feanor'dan daha az delirmiş değildi.-

emin olduğum bir şey var ki fingolfin de aynı feanor gibi balroglarla dövüşebilirdi, hatta feanor'un aksine birkaç tane öldürmeyi de başarabilirdi -feanor'un balrog öldürdüğüne dair bir bilgi yok.- fakat feanor melkor'a dokunabilir miydi bilmiyorum, hatta melkor'un karşısına çıkabilir miydi onu da bilmiyorum. ayrıca feanor gothmog'un gelmesiyle balroglara karşı galibiyet değil mağlubiyet ve tonlarca yara aldı, balrogların sayısı da belirsizdi.

feanor'un çok el üstünde tutulması, en kudretli elf olması, valar'ı bile şaşırtan silmarilleri yapabilmesi onu çok ön plana çıkartıyor, belki hikaye içerisinde bir miktar "overrated"laştırıyor. ancak birebir bir kılıç dövüşüne girerlerse bana göre fingolfin'i yenebilmesi mümkün değil. ya girdikleri dövüş hiçbir zaman sona ermez, ya da aldığı yaralarla birlikte fingolfin kazanır. aksini düşünen birisine de itiraz edemem.

özetle oyum, valar'ın en kudretlisine hayatı boyunca ızdırabını çekeceği yaralar bırakandan yana.
  • feanor hem kardeş katili hem soykırımcıdır.
  • nezdimde fingolfin'in alacağı versus. melkor'a diklenip yaralamak her baba yiğidin harcı değil. feanor her ne kadar karizmatik ve silmarilleri yapmış da olsa gözümde fingolfin kadar karizması yoktur.
  • fingolfin, kitabı okurken nedense hep feanor piçine sövmüştüm. fingolfin adamdır, yüreklidir, delikanlıdır.
  • oyum fingolfinden yana. feanor'un gücü kadar zaafları da var.

yeri göğü tekrar aydınlatmak için silmarilleri ödünç isteyen valara sırtını dönen feanor'da erdem kırıntısı olmadığını biliyoruz. bi de utanmadan çaldırdığı silmariller için yardım istiyor valardan. valar da tabi "git kumda oyna" diyor haklı olarak. o yüzden fingolfin'in davası da daha güçlü öfkesi de daha haklı. kartallar da gelip naaşını yerde bırakmıyor, melkor'un da suratını cırmalıyor.
  • feanor en yüce elftir fingolfin her ne kadar melkor'u yaralamış dahi olsa feanorun gücüne ulaşamazdı.
    feanor'un yemini
    dost ya da düşman olsa, aydınlık vala
    temiz ya da kokuşmuş, morgoth-soyu
    elda, maia ya da sonra-doğan
    -orta dünya'ya daha doğmamış da olsa
    ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar
    dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa
    koruyamayacaktır fëanor ve fëanor'un soyundan
    saklayan, sahabetine alan, ellerinde tutan,
    bulan ya da kaçıran kişiyi, bir silmaril'i.
    böylece hepimiz yemin ediyoruz ki:
    ölüm getireceğiz ona, gün bitmeden daha
    ve ızdırap, dünyanın sonunda.
    sözlerimizi duy, eru ılúvatar!
    sonsuz karanlık alın yazımız olsun
    yeminimiz kırılır ve boşa çıkarsa.
    kutsal dağda şehadetimizi duyun
    ve yeminimizi hatırlayın o vakit,
    ey manwë ile varda!
    feanor için denir ki öldüğünde bedeni alev alarak küle dönmüştür. böyle bir şey ne arda üzerinde daha önce görülmüştür ne de günlerin sonuna dek görülecektir.