şükela:  tümü | bugün
 • sultan galiyev'i attila ilhan'dan okumuş, yön geleneğini de bizzat önderinden; türkiye'de herkes üç maymunu oynarken kürt sorununu 60'larda ele alıp ''hiçbir sosyalist, etnik asimilasyonu kabul edemez'' diyen doğan avcıoğlu'ndan bilmektedir. pırablım?

  bildiği kadarıyla da sultan galiyev bırakın ırkçı olmayı; ''mazlum doğu halklarının birleşerek doğu'dan başlatacağı devrim'' şiarıyla hareket eden birisidir. türkiye'de kendisini solcu gösterip kürtlere nihal atsız ırkçılığı yaparak solun adını kirleten türksolu gibi ösocu mit kuyrukçusu manyakların sol literatürdeki kişilerin isimlerini kullanarak manipülasyon yapmasına sonunda yüreği el vermemiş, her ne kadar türksolcu olsalar da mirsait sultan galiyev isminin daha fazla kirletilmesine dayanamayıp kendilerini ciddiye alarak yazmak zorunda kalmıştır.

  proleterse biz rusya'da iki defa proleteriz diyen sultan galiyev'in, türkiye'de ezilen ulus olan kürtlere ya da dünyanın herhangi bir yerinde bu durumda olan bir halka ırkçılık güdebileceğini kendisine gösteren olursa gökçe fırat sakalı bırakıp parası örgüte gitmesin diye de lahmacun yemeyi özüne yasaklayacaktır.

  yaşasın halkların kardeşliği sloganını dünyaya armağan eden lenin'in yoldaşı galiyev gibi isimler üzerinden türkiye'de nazi propagandası yapan tosuncukların kendisini komprador çakma solcu ilan etmesi epey bir güldürmüş, her ne kadar yazmak zorunda kaldığını bilse de katıksız faşist/sağcı olan adamlarla sol tartışmak durumunda kalması aynı derecede üzmüştür.

  sizin siyaset alanınız mhp ve nazi partisi düzlemi sayın tosuncuklar; her ne olursanız olun birazcık siyaset etiğine sahipseniz kelaka insanların isimleriyle faşizm rüzgarları estirmeyin buralarda. deniz gezmiş resmi arkasından kürt halkına ırkçılık yapan ruh hastası manyaklar sizi.
 • attila ilhan'ın kitabının kapağında sultan galiyev/galiyef olarak yazdığı zatın ismini yanlış yazdığı iddia edilip bunun üzerinden bahsi geçen şahsı tanımadığı hükmüne varılan kişi. arkadaş; nazi partisi ağızlarıyla solculuk taslamanız zaten kafanızın ne durumda olduğunu gösteriyor da sormazlar mı adama madem normalde bitişik yazılıyor sen kendi kullanıcı adını alırken neden ayrı yazdın diye? komik misiniz nesiniz gece gece.

  mensubu olduğu türksolu oluşumu kürtlere her ağzını açtığında nefret söylemi dile getiren adamların hiç yakışıklı kürt olmaması gibi bir başlıkta ''aslında var yea, kendini kürt sanan turanid ırkından türkler var onların özelliğinden gelebiliyor yakışıklılıkları/güzellikleri'' yazarak yaptıkları kafatasçılık yüzlerine vurulduğunda ''ben aslında etnik tanım getirerek gerçek solculuk yapıyordum, ırkçılık değildi o :(('' ağızlarına girmesi nasıl bir savunma mekanizmasıdır anlayamıyorum. kürt fobileri ağızlarından, ellerinden çıkan her kelimede kendini gösterirken yaptıklarını söyleyince ağlıyorlar bir de. faşist deyince kızan faşist semptomlarından sonra bir de bu çıktı başımıza he mi.

  her şeyden önce devletin yarattığı kontrgerilla yapılanmaları üzerine yazan; bu yapılanmaların kürt halkı üzerindeki etnik asimilasyonunu belgeleyen; köy yakan, kürtçe konuştu, kürtçe şarkı dinledi diye insanlara yapmadığı baskıyı bırakmayan odakları deşifre eden uğur mumcuyu ağzına alabilme cesareti gösteren faşist tosuncuklar solculuk taslıyor hala. bu arkadaşların kafasına göre gerçek solculuk; ülkedeki tüm etnik grupların dillerinin ve özlük haklarının bastırılıp türk üst kimliği potasında eritilmesi. sonra da ortaya çıkan tepkinin hangi yönlerde seyrettiğine bakıp nato üyesi ordu ve ülke yönetimlerinin durumuna bakmadan kürt mücadelesini emperyalist diye suçlayarak yaptıkları faşizmi aklamaya çabalamak. yön deyip lideri avcıoğlu'nun kürt meselesi hakkında ''etnik asimilasyon hiçbir sosyalistin savunabileceği bir söz değildir'' sözünden sonra hala daha bıdı bıdı edebiliyor yüzsüz herifler.

  ''bir ırkın, etnik grubun ve sahip olduğu kültür değerlerinin eritilmesi sosyalizmin temel felsefesine aykırıdır. eritmeyi bırakın, bu kültür değerlerinin ve etnik özelliklerin yaşaması ve gelişmesi için gerekli fırsat ve imkanların sağlanmaması, kendi haline bırakılması bile sosyalist düşünce ile bağdaşmayan bir durumdur.
  ''sosyalist bir düzende hiç kimse rengi, dini, ırkı, kültürü ayrı olduğu için istismar edilmeyecek, üstelik kişiliğine bağlı bu özellikleri geliştirmesi için kendisine fırsat ve imkan verilecektir.
  sosyalistler olarak, sanıyoruz ki, bu önemli mesele üzerinde düşünme zamanı gelmiştir.''

  yön, sayı 194, 16 aralık 1966

  kendi nazi partisi görüşlerini sola yamamaya çalışırken kullanmaya kalktığın yön geleneğinin kurucusu avcıoğlu'nun bu sözlerini bir güzel analiz et, ondan sonra da yavşak ağzınla dile getirdiğin dangalaklık müessesini bir daha düşün bakalım faşist tosuncuk. ''ülkücüler laiktir, zaten azımsanmayacak kadarı da bizim oluşumumuza ilgi duyuyor'' deyip daha sonra da oksimoron özelliği göstererek mahir çayan'ın sözlerini kürt düşmanlıklarına kılıf olarak kullanmaya kalkan adamlara laf anlatıyoruz işte.

  sözlükte bile devletin yarattığı türk kimliği üzerinden kürtlere her gün nefret söylemi varken ve bizzat burada solculuk taslayan senin gibi adamlar iştirak ederken; türkiye'de özellikle 90 döneminden sonra işçi sınıfının çoğunluğunu batı'ya göç etmeye zorlanan kürt işçileri oluştururken ''aslında türkiye'de ezilenler türkler, neden çünkü devletin türk üst kimliği için baskılarla köy yakarak, asit kuyuları yaratarak; jitem'lerle, kabul etmediği kontrgerilla örgütleriyle binlerce faili meçhul işleyerek yarattığı örgütlerin aynı dilden cevap vermesiyle ölen insanlar var'' gibi müthiş solcu analizlerle içinde bulunduğun faşist oluşumu sol ilan edemezsin faşist tosuncuk.

  hee son olarak galiyev'in kendi ırkçı görüşlerine dayanak gösterecek bir açıklamasını/icraatini de hala bekliyorum. gösteremezsen lenin'in öğrencisi adamın nickiyle faşist propaganda yapmaya devam ettiğin her an ayrı bir yüzsüzlük olarak yazılacak hanene burada. o kullanıcı adıyla o faşist görüşleri yaymaya devam ettiğin her an tepene tepene vuracağım.
 • başta ''galiyev'i yanlış yazdın o halde onun hakkında hiçbişi bilmiyorsun'' denilen; cevabını alınca da ''zaten aydınlarımız dahil hiçkimse bilmiyordu, ben de sonradan öğrendim'' denilip sırf cevap vermiş olmak için cevap verilen yazar. demagojiyi bile işi bilen yapmalı.

  sayın joseph goebbels; demagojiyi bırak, seninle sol değil sağ tartışıyorum burada. daha senin ''kürtler türklerin kart kurtudur'' kafanı tartışıyoruz. kürt halkının etnik kimliği bizzat devlet ve genelkurmayca yok sayılmıştır diyen uğur mumcu'dan ekmek çıkmaz sana. hayır; ülkücü öven, kürt diye bir şey yoktur diyen, kürtten alışveriş yapmayın diyen adamların uğur mumcu ile, attila ilhan, yön dergisi vs. ile ne işi olur. sizin yapmanız gereken siyaset ötüken dergisi, alparslan türkeş paralelinde. ama iş bizzat sola karşı kontr faaliyet yönetmek olunca ''kürtleri sürelim'' kafasındaki adamlar bırakın solu ağzına almayı, ''gerçek solcu biziz'' ayağına bile yatar.

  hadi söyle bana sayın neonazi; kürt diye bir şey var mıdır yok mudur şimdi? yön dedin avcıoğlu'nun sözünü koydum, uğur mumcu dedin bizzat kürt kimliğinin yok sayılması hakkındaki sözlerini koydum. yakışıklı/güzel kürt var mı; yoksa güzel kürtler kürtleşmiş türklerden mi gelmekte? adını kirtlettiğin yazarların hepsi kürt sorununu bizzat devlet terörü yaratmıştır derken sen hala emperyalistler mi diyorsun?

  senin natocu ordunu göreve çağırırken, mitçi başkanın suriye'ye girelim derken milleti emperyalist ilan etmeni seveyim ben.

  (bkz: barzani abd destekli o halde kürtler yok)

  (bkz: türkiye natocu o halde suriye'ye girebiliriz)

  sayın karagömlekli ; biliyorum ki faşist derginizde attila ilhan okuyorsunuzdur. hatta hatta kürt halkı yok kürtçe hiç yok derken böylesine şiirlere de yer vermişsinizdir. şüphesiz ki en süper solcu sizlersiniz; türkiye'de solculuk yapılırsa onu da siz yaparsınız.

  sayın hitlerjugend ; nickini taşıdığın bolşevik galiyev; batı emperyalizmini bu kadar kötülerken, natocu ordunun suriye'ye girmeye çalışmasına ne derdi? bu müdahaleyi destekleyen ösocu başkanına ne derdi?

  (bkz: galiyev ırkçıdır çünkü batıyı sevmiyordu)

  onyıllardır yapılmaya çalışan etnik temizlemelerle, yok saymalarla çaresiz bırakılan bir halkın yürüttüğü mücadeleye ''ezilen ulus'' diyen galiyev'in ırkçılık yapabileceğini anca sizin gibi nazi kafasındaki adamlar söyler. hayır bir de ciddi ciddi cevap yazıyoruz; etnik düşmanlık neree, senin natocu ordunu göreve çağırırken içine girdiğin duruma bakmadan milleti emperyalizmin koltuk değneği olarak niteleyip galiyev'i kürt düşmanı ilan etmen nere.

  lenin'in ölümünden sonra mezarını ziyaret edip ağlayan, tüm yaşantısı boyunca lenin'in başlattığı devrimin bir savunucusu olan bolşevik galiyev'i batı'nın manipülasyon ağızlarıyla ''ırkçı'' ilan etmek ancak sizlere yakışırdı. soldan alıp sağa yerleştirmeye çalıştığı galiyev'i batıya karşı sert tavırla niteleyen adam kalkmış lenin'i kötülemeyi kendine görev addetmiş batı medyasının burjuva ağızlarıyla ''sana ondan ekmek çıkmaz'' diyor. bana ekmek çıkmazsa sen açlıktan geberirsin sayın faşist.
 • lehçe bilmekle bolşevik adamın adıyla ırkçılık yapmayı meşrulaştırmaya çalışmak asıl komik olan. neyse cevabını verdim bunun devam ettirdiğin demagojinle uğraşacak vaktim yok.

  uğur mumcu'nun konuşmasında bizzat ''demokratikleşme geciktiğinde'' lafıyla kürt kimliğine yaptığı atıfı buraya koydum. sen hala kürt diye bir şey yok laga lugana devam et; adam bizzat devlet ve genelkurmay safsatalarını itin götüne sokup yapılan etnik yok saymayı eleştiriyor. bu da yetmiyorsa hiçbir şey yetmez size.

  mesela kimin ne desteğiyle bir şeyler yapmaya çalıştığı değil. türkiye cumhuriyeti kurulduğu günden beri ne kadar ''batı''dan bağımsız olmuş da insanlara sırf bu nedenle etnik kin gütmeyi düşünebiliyorsunuz? ne kürt'üm ne de kürt hareketiyle bir bağım var; ortada olan bir savaşın taraflarının kime yamanıp kimden destek aldığı da umrumda değil. yaptığım tek şey sizlerin faşist tavrınızı meşruya çıkarabilmek için yaptığınız komik genellemelerin sikindirikliğini ortaya çıkarmak. nato'dan her yıl onur madalyası alan adamları savunanların kendine bakmayıp milleti emperyalizmle suçlayıp etniklerini yok saymaya çalışması ne sol ile, ne de insan haklarıyla bağdaşırken elin faşistinin gelip kendini en über solcu ilan ederek millete sol dersi vermeye çalışmasına vereceğim tepki hitlerjugendden öteye olamaz. bu kadar kaale alındığınıza şükredin.

  şurada #8152031 yazanları savunan adamların beni sonunda faşist ilan etmesi güzel oldu. bildiğin kontr oluşumların destekçisi olan demagoglara bu kadar laf ettiğime yanıyorum.
 • galiyev'i kendileri gibi ırkçı sanan adamların ''sırf milletinin özgürlüğü'' için gibi tanımlar kullanması şaşırtmıyor aslında. ''doğu halkları'' lafından sadece türkleri anlayan adamlar batıda sadece ingilizlerin, doğu'da da türklerin yaşadığını sanıyor olabilir tabi; ama meselenin lenin'in yanında komünist olan adamı kendi faşist görüşlerine kılıf için ''türk ırkçısı'' ilan etmeye çalışan türksolu oluşumunun başarısız propaganda girişimi olduğunu sol ile alakası olan herkes anlayabilir, cin olmadan adam çarpmaya çalışan hitler gençliğine duyurulur.

  yön deyip avcıoğlu'nun sözlerini gözardı etmeye çalışan adamların; türk ırkçılığı yapıp kendi nazi görüşlerine bakmadan deniz gezmiş'i, mahir çayan'ı hala daha ağzına almaya çalışması kadar komik bir şey varsa; ''türk ve kürt halklarının kardeşliği'' diyen deniz gezmiş'in resmini ülkedeki bir etniğe hitler propagandası yaparken sitelerine koymasıdır. yahu ne komik adamlarsınız; hala daha kendinizi solcu sanıp ahkam kesmeye çalışıyorsunuz. yemiyor oğlum kimse kontr faaliyetlerinizi, gidin ırkçı partinizde lahmacun yemeyi yasaklayın siz. manyak manyak anti-emperyalizm lafını ağzına alıp abd'nin suriye politikaları için kukla yapmaya çalıştığı mit politikalarına destek veren adamların hala daha yüzsüz yüzsüz konuşması karşında insan değil duvar olduğu hissine kaptırıyor insanı. azalarak bitin yahu...

  türküm; o otobüste yakılan ben olabilirdim. ama türk kimliğim hiçbir zaman kontr faaliyetlerin uğur kaymaz gibi nice canı aldığı bir terör ortamında, bu muamelelere maruz kalan tarafın verdiği reflekse bakarak bir halka ırkçılık yapacak kadar manyaklaştırmıyor beni. sol deyip 80 dönemi kürt asimilasyon politikalarını savunan manyakların amacının ne olduğu ortada. zorunlu göçe istila diyen nazi artıklarının hala daha saçma salak konuşabildiği ortamda ne desem boş kalacak.

  he tosunum he solcusun sen. sizin manipülatif ağzınıza laf yetiştirecek daha fazla vaktim yok benim; demagog tavrınızla türkiye'de nazi partisi propagandası altında solculuk taslamanıza beynini kaybetmemiş herkes gereken cevabı veriyor zaten.

  kendi adıma tartışmayı burada bitiriyorum. nick altımın kontr faaliyet ve buna verilen cevaplarla dolması nası gözüküyor bilmiyorum ama ırkçılığın sol ile yanyana telaffuz edilmesi karşısında herkesin ayık olmasını diliyorum.

  tanım: hitlerjugend tosunların götünden uydurduğu şeylerle çakma solcu ilan edip yaftalamaya çalıştığı yazar. götüyle güldü, kıps.
 • (bkz: lenin başbuğ galiyev reis)

  (bkz: #26117307)

  pkk'ye karşı savaşta katledilen kürt çocukları

  (bkz: #17238639)

  pkk'ye karşı savaşta köy yakmak

  (bkz: #20983511)

  nasyonal sosyalist olup kendini solcu sanmak

  (bkz: #8152031)

  ses etmeyeyim diyorum ama; yaptığınız manipülasyon kabul edilir gibi değil. yazdıklarımı götünden anlamak isteyen adamların; galiyev'i batı düşmanı ilan edip ''batı bir canavar, kimin ilişkisi varsa o işbirlikçidir'' yorumuna cevap olarak ''türkiye cumhuriyeti kurulduğu günden beri batı'dan ne kadar bağımsız düşünülebilir'' lafımı ''aha işbirlikçi dedi'' şeklinde yorumlamak nasıl bir kafa gerektiriyor bilmiyorum. sizin mantığınıza göre; fransız ihtilali'nin ortaya çıkardığı akımlarla ulus devlet kuran, batı'nın medeni hukukunu türkiye'ye getiren insanlar sırf ''batı'ya göre'' hareket ettiği için işbirlikçi oluyor o zaman. kaldı ki batı ile iyi ilişkiler kurup anlaşmalar imzalayarak bir düzen sağlamaya çalışsın.

  hala daha duvara laf anlatıyorum ama ; ''hiçbir etniğin yok sayılıp eritilemeyeceğini'' söyleyen avcıoğlu'nun yön geleneğinden sizlere hitler ideolojisi çıkmaz arkadaş. istediğiniz kadar salak taklidi yapıp gözardı etmeye çalışın, bin defa da olsa yine yazarım aynı şeyi. uğur mumcu ve avcıoğlu'na kalkıp ''abi kürt'ten alışveriş yapmayın diyoruz, ne diyorsunuz?'' diye sorsanız götleriyle gülerlerdi size. ama hala daha bik bik, hala daha demagoji, hala daha manipülasyon ağzı. birazcık utanma duygunuz varsa ait olduğunuz ırkçı çizgiden sapıp sola falan bulaşmaya kalkmayın.

  şunu da belirteyim; ayrılıkçı düşünmüyorum. savunduğum şey emek çizgisinde sosyalizmdir; tito'nun yugoslavya'da onca etnikle kurduğu sistemdir. bir türk olarak hiçbir şekilde ne bir kürt'ten, ne de başka bir etnikten üstün olduğumu, benim ne kadar özlük hakkımı, dilimi, kültürümü yaşamaya hakkım varsa onların da yaşama hakkı olduğunu düşünüyorum. ama görüyorum ki bu kafayla zor; sol'un emek çizgisinden sonra en birincil amacı olan ''halkların kardeşliği'' kıstasını gözardı edip sağ/ırkçı/faşist söylemlerle solu harmanlamaya çalışıp devletin çuvalladığı defalarca görülmüş ''türk üst kimliği'' dayatmasını savunmaya çalışarak anca nefret ortamını körüklersiniz. kaldı ki ırkçılık yapıp sırf çoğunluksun diye kendini bir bok sanıp senden farklı insanların güzelliğini/yakışıklılığını bile kendi etniğine bağlamaya çalışıp çocukça histeriyle yaptığınız siyaseti tartışalım.
 • şimdi; bu tartışma: arkadaşın, daha önce de birçok kez koyduğum gibi solcu olduğunu iddia edip bariz bir ırkçı söylemini gördükten sonra aldığı eleştiriye bakıp ''kürtler emperyalist oyuncağıdır'' savunmasından sonra devlet ve pkk terörünün karşılıklı içinde bulunduğu kanlı savaşta benim ''hata en başta kontr yapılanmalarla etnik sindirme yapmak isteyenlerdir'' sözüme karşılık ''hayır, devlet suçsuz, tüm suç topyekün emperyalist kürt halkınındır'' diye devam eden söylemlerle başladı.

  bu arkadaşımızın, tartışmayı, sanki devlet politikalarıyla ortaya çıkan pkk ve politikalarını savunuyormuşum gibi devam ettirmeye çalışması ad hominemden başka bir şey değildir. hani pkk'nın katlettiği devrimciler diye bir başlığa link vermişsin ya; ben o başlıkta yazılan eleştirilerden farklı düşünen biri değilim. kürt halkı ve kimliğini gelen faşist yorumlara karşı savunmak ''pkk'yı aklamak'' değil; olanı olduğu gibi söylemektir.

  devletin kontr faaliyetlerle bir halkı ve etniğini yok sayma girişimlerine karşı, kendi yarattığı bir tepkinin yaptıklarından örnek veriyorsan, o halde hala bu politikaları savunmaya kalkmayacaksın. bu terör ortamına , ortaya çıkış şekillerini tarafsız bir şekilde dile getiren benim gibi düşünenler değil; hala daha ırkçılık güderek aynı politikaların daha sertini savunarak sizler sebep olmaktasınız.

  bir etki-tepki durumunu yok sayıp, her şeyi ırkçı bir tavırla bir halkın üzerine yıkmaya çalışıp, bu imha politikalarını devam ettirmeye çalışmak; daha önce sözlerini koyduğum ve sahiplenmeye çalıştığın avcıoğlu ve mumcu'nun sözlerini inkar etmektir.

  ''''bir ırkın, etnik grubun ve sahip olduğu kültür değerlerinin eritilmesi sosyalizmin temel felsefesine aykırıdır. eritmeyi bırakın, bu kültür değerlerinin ve etnik özelliklerin yaşaması ve gelişmesi için gerekli fırsat ve imkanların sağlanmaması, kendi haline bırakılması bile sosyalist düşünce ile bağdaşmayan bir durumdur.
  ''sosyalist bir düzende hiç kimse rengi, dini, ırkı, kültürü ayrı olduğu için istismar edilmeyecek, üstelik kişiliğine bağlı bu özellikleri geliştirmesi için kendisine fırsat ve imkan verilecektir.
  sosyalistler olarak, sanıyoruz ki, bu önemli mesele üzerinde düşünme zamanı gelmiştir.''

  yön, sayı 194, 16 aralık 1966

  sizler ''türk ve kürt halkları kardeştir'' söylemini dile getiren deniz gezmiş'in bu yönünü yok sayarak, kendi faşist ideolojinizi alakası olmadığınız kişilerin üzerinden devam ettirmeye çalışarak ikiyüzlü bir tavır sergiliyorsunuz. insanların bir tavrını ele alıp diğer taraftan başka söylemlerini görmezden gelmek manipülasyondan başka bir şey olmadığı gibi; yine aynı şekilde benim söylemediğim sözler üzerinden kendi kafanızda yorumlar yaratarak nazi almanyası görüşlerinize çanak tutamazsınız.

  ırkçısınız ve ırkçı oluşumuzun sol ile uzaktan yakından alakası olamaz. daha da uzatmadan; şurada yazan şeyleri, yamanmaya çalıştığınız sol ve bu görüşten kişilere nasıl kabul ettirebileceğinizi, ''kürtten alışveriş yapma'' gibi söylemlerinizi nasıl onların ağızlarından söyleyebileceğinizi açıklayamadan; kendinizi ''sol'' ile bağdaştırmaya çalılşmak; kelimenin tam anlamıyla manyaklık, o da değilse türkiye'de solu kendi içinden baltalamak isteyen kontr faaliyetlerin ürünüdür.

  tito meselesinde; ''özü sözü bir'' dediğin adamların etnik çatışmadan daha tehlikeli olan ''mezhep'' ayrılıklarını bilmeden yorum yapmak, aptallıktır. özü sözü bir olan adamlar; tito'nun ölümünden sonra emperyalizm kendileri parçaladıktan sonra birbirlerini yedikleri gibi; yaşanan katliamlar bugün hala daha insanların hafızasındadır.

  galiyev meselesinde ise; nihai amacı ''tüm ezilen doğu halklarını tek bir çatı altında birleştirmek'' olan adamın, sadece kendi etniğinden olan insanlar için politika yaptığını söylemek, düşüncelerinden zerre şekilde haberdar olmamaktır.
 • şimdi ilk önce şunu belirteyim; türkiye'de, bir arada yaşamı savunan yazardır. her ne olursa olsun, devletin onyıllardır sürdürmeye çalışıp, karşı çıkanın karşısına en muhteşem baskı ve ölüm politikalarını sürüp davasını güttüğü ''türk üst kimliği'' için yaptığı her türlü propaganda ile ortaya çıkmış ırkçı, kendi varlığını ülkede devletin etnik kıyım odağı olmuş halklara güzelliğinden/çirkinliğinden tutun konuşmasına, diline kadar her türlü nefret söylemini dile getirerek yüceltmeye çalışan hasta bir ''kimliğin'', türk kimliğinin ferdi bir türk olarak bir arada yaşam için elinden geleni yapacaktır. ama bunu yapmak isterken de; çoğunluğun dediğine ve dikte ettiğine bakıp etkisinde kalarak ilk önce kürtlere değil, yukarıda saydığım nedenlerden ötürü türklere ve türk devletine eleştirilerini yöneltecektir. burada bir anlaşalım; sonra alakasız alakasız nitelemelere maruz kalıp bir de onlarla uğraşmayalım.

  bunu belirttikten sonra; uzun uzun açıklamaya gerek yok kendisine, mumcu'nun da, avcıoğlu'nun da bahsi geçen konularda tam olarak neler dediğini gayet iyi bilmektedir. ve okuyup ettiği her yazarın her türlü söylemini sahiplenmediği gibi; bu yazarların da kürt sorunu konusundaki ''kemalist'' görüşlerinin hepsini paylaşmamaktadır. zaten burada isimlerini kullanmasının sebebi ''bu aydınların her dediğini kabul ediyorum'' gibi bir şey değil, alakasız hatta kel alaka şekilde isimlerinin kullanılmaya çalışılmasıdır.

  çok kısa olarak avcıoğlu'na deyineyim; şu sözlerini avcıoğlu:

  ''''''bir ırkın, etnik grubun ve sahip olduğu kültür değerlerinin eritilmesi sosyalizmin temel felsefesine aykırıdır. eritmeyi bırakın, bu kültür değerlerinin ve etnik özelliklerin yaşaması ve gelişmesi için gerekli fırsat ve imkanların sağlanmaması, kendi haline bırakılması bile sosyalist düşünce ile bağdaşmayan bir durumdur.
  ''sosyalist bir düzende hiç kimse rengi, dini, ırkı, kültürü ayrı olduğu için istismar edilmeyecek, üstelik kişiliğine bağlı bu özellikleri geliştirmesi için kendisine fırsat ve imkan verilecektir.
  sosyalistler olarak, sanıyoruz ki, bu önemli mesele üzerinde düşünme zamanı gelmiştir.''

  cumhuriyet tarihinde kendisinin dönemine kadar yapılan kültür, dil ve özlük hakkı kısıtlamalarını görüp bilerek ve de kuruluş döneminde bu yasaklara karşı çıkan isyanlardan haberi olan biri olarak yaptı. o dönemde böylesine bir konuda fikir belirtmesine gerek yoktu; ama bir sosyalist olarak solun gerektirdiği ölçüde bunu ele alıp bu şekilde yorumlamıştır. yani feodalizm ve apayrı bir kürt devleti için söylediği sözleri getirip de ''bakın o da kürt yok dedi, çünkü onun zamanında bugünkü gibi istekler yoktu, geçmişte de olmamıştı'' demek, şark kurnazlığıdır.

  bu tartışmanın da çıkma sebebi gibi; bir konuda hala daha epey şaşkındır. türksolu denen ırkçı-faşist oluşumun:

  `kürtler yok, varlığını iddia etmek bir emperyalizm projesidir`

  kürtten alışveriş yapmıyorum param pkk'ya gitmiyor

  kürt sorunu yok, kürt istilası var

  gibi nazi almanyasının goebbels propagandalarını anımsatan görüşlerini, nasıl uğur mumcu ve doğan avcıoğlu üzerinden açıklayacaklarını şiddetle merak etmektedir. bir de attila ilhan, mustafa suphi? denmiş.
  hatta hatta deniz gezmiş. şimdi; burada bir şey var. gerçekten de, yapılmak istenen bir laf kalabalığı ve bunun sayesinde de satır aralarına yedirilmiş bir ırkçılık söz konusu. yani sol camiadan kendi görüşleriyle en ufaktan alakası olmayacak adamları söylemlerine katıp, onlara ''kürtler yok''u geçtim; ''kürtten alışveriş yapma'' gibi manyakça görüşleri söyletmeye çalışmakta ben gerçekten artniyet arıyorum. yani nasıl bir zihni tornadan geçirildiğinizi bilmiyorum ama; şurada yazılan söylemleri bu insanlara ''yedirmeye'' çalışmak, nedir?

  yani sen, katılırsınız katılmazsınız şu ya da bu şekilde sola bir şekilde hizmet etmiş adamların ismini ''lahmacun yeme, köylülük yapma,'' gibi bugün neo-nazilerin bile kullanmayacağı komediler ile yanyana anmaya kalkıyorsan amacın artniyetlidir.

  ''dergimizin kapağında başka milletlere yer verdik, yaser arafat koyduk o halde ırkçı değiliz oley'' savunmanız bana bahçeli'nin ''bakın yanımızda zenci bir kardeşimiz var bir de bize ırkçı diyorlardı'' savunmasını bile arattı gerçekten. yani böylesine bir savunmayla ırkçı olmadığını kabul ettirmeye çalışmak, ya ileri derecede saflıktır ya da artniyettir. başka türlü tanımlayamıyorum kusura bakmayın.

  buradan bir yoldaş bana ''ciddiye alınacak tipler değil tartıştığın, dalganı geç bırak böylece kaale alınma amaçlarına ulaşamadıklarını görünce çıldırıyorlar'' gibi bir şey söylemişti. gerçekten de, böyle yapılması gerektiğini şu an çok iyi anlıyorum. hele hele:

  ''kaldı ki türksolu "en iyi kürt, ben türküm diyen kürttür" ifadesiyle ırkçı olmadığı zaten söylemiştir. ''

  gibi bir cümle gördükten sonra, harcadığım zamana acımaya başladım. en başta şöylesine ırkçı ama ırkçı olmaktan öte çocukça histeriyle yazılmış bir şey bile, bana böylesine düşündürtmemişti.

  yani şimdi dalga geçmeyeceğim ama; şunu söylemek isterim ki sizlerle tartışacak hiçbir şeyim kalmamıştır. sol konusunda, böylesine söylemleri ciddiye almak mümkün değildir. kusura bakmayın.
 • http://i.stack.imgur.com/jiffm.jpg

  bir türk olarak bundan böyle türk olma olgunluğuna erişemeyen tüm kürt arkadaşlarını bu kutlu sıfata davet edecek olan yazardır. yanlışı görmüş ve kendini düzeltmiştir.

  (bkz: türklük çok güzel gelsene)
 • ''etnik asimilasyon solun tartışacağı bir şey değildir'' diyen kişileri zamanın şartları diyerek bugün topyekün kürt halkının karşısına dikmeye çalışan manyak faşistlerde soğuk duş etkisi yaratan yazardır. adam asimilasyon politikalarını eleştirip 60'larda ''yanlış yapıldı'' demiş bugün haspam hala daha ismini kullanarak millete kürt yiyeceği diye lahmacun yedirmeme peşinde. bi uçun gidin yahu.

  yaşasın türk ve kürt halklarının kardeşliği diyen adama:

  (bkz: deniz gezmiş yaşasa kürtleri türkleştirelim derdi)

  ''slav olmayanlar dahil bütün etnikler için eşitlik'' diyen adama:

  (bkz: josip broz tito pan-slavistti)

  diyen kişiler ezilen doğu halkları diyen adamı da ırkçı ilan eder zaten.

  bunun bir sonraki adımı şudur; görüyor ve artırıyorum:

  (bkz: lenin tatar asıllı olarak türkçülüğe göz kırpmıştı)