şükela:  tümü | bugün
 • boş bir gezegende boş boş yaşayan insanların duyamayacağı, dinleyemeyeceği, anlayamayacağı bir albüm olmuş.

  müzikal olarak ise bir labirent gibi önce, çok karmaşık bir başlangıcı var, bir süre sonra kolaylaşıyor, tekrar karmaşıklaşıyor, tekrar kolaylaşıyor ve tekrar tekrar.. her parça için ayrı yorum yapmaya değer ve altı tane parça var. ama porcupine tree bu, zaten albüm bütünüyle gayet güzel, teker teker irdelemeye gerek duymamak yerinde olur gibi.
  özellikle belirtmek gerekirse, trains gibi direkt uçuşa geçiren bir parçadan sonra anesthetize, daha da yükseklere çıkarıyor, inişe izin vermiyor kesinlikle. havada infilak etmek içinse way out of here gayet iyi bir sebep.. *

  ve klasik alıntımızı yapalım;
  "don't try and feel like you don’t mind
  you feel no sun
  you steal a gun
  to kill time"..
 • özetler:

  şu sıralar zaman birimim olmuş albüm. gerçekten şaşırtıcı bir değişm var pt'de. ama bu şaşırtıcılık adamı iten, karşısında cevapsız ve yalnız bırakan bir değişim değil. aksine, hayranlık ve saygı uyandıran bir olay. pt, değişerek gelişmenin harika bir örneğini sunmuş albümde. enstrüman kullanımlarındaki farklılık, kimi parçaların düzenlemelerinde daha yaratıcı davranışlar ve kendi tarzının çemberini, olabilecek en harika şekilde esnetmeyi becerten ölçülülük bu albümün genel karakterini oluşturuyor. öyle ki, zaman zaman death metali andıran riffler ve süper agresif geçişler, kimi zaman toolvari progressive tadlar, hemen peşine klasik rock ve en güzeli yine hemen peşine bu bahsettiğim yeni porcupine tree peş peşe geliyor (beraber gelmelerinden bile daha zevkli oluyor), ve buraya bakın ciddiyim, insanın ruhu doyuyor.

  ana haber bültenimizde görüşmek üzere. bir süre way out of here.
 • robert fripp ve alex lifeson gibi isimleride barındıran album..
 • 2007 senesinin progressive rock adına iyi geçeceğinin göstergesi olan muhteşem albüm.

  ilk önce scarsick geldi sonra bu albüm çıktı sırada systematic chaos ve paradise lost* var riverside yeni albüm yapıyor ve bu grupların birkaçı türkiye'yi ziyaret ediyor.

  evet evet 2007 güzel bir sene olacak...
 • tekrar tekrar dinledikçe kendisine haksızlık ederek çok kısır bir tanımlama yaptığıma inandığım kusursuz albüm.

  porcupine tree'nin stars die dönemiyle in absentia dönemini harika bağlayan tam bir olgunluk dönemi albümü.

  ne çok sert, ne çok hızlı ne de çok yavaş. tam porcupine tree'nin olması gerektiği gibi muhteşem bir tempoda. steven wilson'ın sözleri yine her zamanki gibi zirve yapmış. bir insan evladı nasıl bu kadar yaratıcı olur yahu? oluyor işte ama az kaldı bu adamlardan, nedense genelde genç ölme eğilimli oluyor bunlar.

  neyse efendim kendimizi karamsarlığa vermeyelim. ülkemize gelecekleri günü beklemeye başlayalım. gerçi korkarım ülkemize gelip de fates warning'in yaşadığı gibi pazarlama eksiğiyle boş 8. sınıf barda çalmak zorunda kalacaklar. giderek sayıları artan dinleyicileri olsa da bu çizgide, yani kendi tarzlarından ödün vermeden müzik yapmaya devam ettikleri sürece hiçbir zaman mainstream olamıyacaklar. bu belki de iyi birşey ama en azından biz müzikten anlayan sözlük yazarları/ okurları bu grubun muhteşemliğinin farkındayız ve çevremize bu farkındalığı yaymaya çalışıyoruz...
 • diğer çoğu porcupine tree albümü gibi mükemmel tanımını hakeden, 2007 yılının müzikal güzelliklerinden olan albüm.
 • (bkz: mogadon)
 • ciktigi gunden beri tahminimce her gun en az bir kez dinlemis oldugum ve basyapit tanimini sonuna dek hakeden bir porcupine tree albumu. grubun su ana dek sergilemis oldugu butun ozellikleri muhtesem bir estetik icerisinde butunlestirmis kesinlikle. bal nedir ki seker nedir ki tadinda bir eser.

  bu albumle ayni session icerisinde yazilan ve kaydedilen ancak konsepte tam olarak uymadiklari icin steven wilson tarafindan disarida birakilan 4 adet mukemmel eserden olusan ep icin ise (bkz: nil recurring)

  bu album ve yeni cikan ep neticesinde diyebilirim ki ben isi gucu kariyeri birakip bu grubun studyosuna haftada bir gundelikci olarak temizlige bile gitmeye raziyim.

  (bkz: steven wilson osursa serenat olur)
 • bu parçayla oluşan microsoft & xbox üstünlüğü sonrasında; steven way out of here'in sözleri ve klibinde i-pod kullanarak skoru eşitlemiştir..