şükela:  tümü | bugün
  • abd'nin eski başkanı richard nixon'ı istifaya götüren watergate skandalını ortaya çıkaran kıdemli gazeteci bob woodward’ın trump hakkında yazdığı ve birçok skandalı ortaya çıkaracağı iddia edilen kitap. kitap abd’de 11 eylül’de satışa çıkıyor. tarih oldukça manidar. ortalık karışacak, vaziyet alın.
  • amazon ve barnes&noble'da çoktan bestseller olmuş kitaptır. trump ve sarah sanders kitabın uydurma hikayelerle dolu olduğunu anında ilan ettiler tabi. trump'ın anksiyete katsayısı bu dönemlerde artacak.
  • abd’de ilk gün 750bin adet satılmıştır.
  • kısa ismiyle "fear", amerikalı efsanevi gazeteci ve the washington post editörü bob woodward'un donald trump'ın başkanlığı döneminde beyaz saray'da yaşananları anlattığı sansasyonel kitabı. simon & schuster basımı olan kitap, satışa çıktığı ilk gün 750.000'in üzerinde bir satış rakamına ulaşarak büyük bir başarı kazanmıştır.

amazon.com - https://www.amazon.com/…-bob-woodward/dp/1501175513

yazardan kitap hakkında görüşler - https://www.youtube.com/watch?v=936tul9kgls
  • okumakta olduğum güzel kitap. siyasetin arka koridorlarını görmek çok etkileyici ve sürükleyici. amazon'dan kindle versiyonunu 13.99 usd tutara satın alarak trump'ın iç dünyasına daha yakından bakabilirsiniz. kitabın bir bölümünden güldüren bir anektot;

aktarıldına göre bir ekonomist ile yaptığı toplantıda ısrarla para basalım o parayı da kullanalım minvalinde cümleler kuran trump'ın temel ekonomi konusunda hiçbirşey bilmemesi goldman sachs eski ceo'sunu şaşkına çevirmiştir.
  • beklediğimden farklı çıkan kitap.

okumadım. dinledim. (bkz: audible)

zaten geyik muhabbeti tarzında bolca trump diyalogları içeren bir kitap olduğu için okumaktan çok dinlemeye daha elverişli. iki uçak, bir araba yolculuğunda bitti. bolca sıkıldığım yerleri de oldu.

kitapta yayıncısının sansasyon amaçlı öne çıkardığı trump’ın masasından imzalanacak belge kaçıran danışmanların varlığı ve general mattis’in başkasının donunu yıkayıp, katlaması dışında gazetelere daha önce yansımamış pek bir bilgi yok. bunun da sebebi sadece sızmalar değil, aynı zamanda trump’ın gününü ve psikolojisini tweet’lerle paylaşması. dışarıdan içi bu kadar görünen bir beyaz saray herhalde hiç olmamıştır.

beni şaşırtan nokta kitabın trump’ı masumlaştırması oldu. hatta kitaba göre trump içi dışı bir adam denilebilir. dışından güven veremediği bir çok konuda içi de öyle çıkıyor. ama şaşılacak şekilde seçim kampanyası sırasında söz verdim bütün zararda olduğumuz ticaret anlaşmalarından çekilmeliyiz diye diretip duruyor. manufacturing işlerini geri getirmeye, sınıra duvar örmeye calışıyor. ben bu konularda trump’ın hiç o kadar samimi olacağını sanmıyordum. seçmenine şov yapıyor gibi görüyordum ama adam asrın lideri gibi ciddi ciddi ekonomik doktrine ters şeylerde inat ediyor. uzmanları iplemiyor falan. bunda gayet samimi.

aynı şekilde afganistan’dan parasal sebeplerle çıkmak veya afgan minerallerine konmak, güney kore’yi ve bilumum nato ülkelerini zararına korumaktan vazgeçmek istiyor. bunların bir çoğunu vergi yasası da dahil olmak üzere seçim kampanyasında vaat etmişti. samimi samimi uğraşıyor.

kitabın tümüne hakim olan hava politikadan anlamayan, teşkilatı olmayan, sabit fikirli bir adam başa geçerse devleti birlikte yöneteceği 4000 kişiyi bir kaç ayda seçemez ve başı beladan kurtulamaz şeklinde. mcmaster’ın, cohn’ın, kelly’nin, tillerson’ın kabineye giriş hikayeleri beyaz sarayın kaberesini yapsan daha komik olamaz. millet pazardan domatesi daha seçerek alıyordur desem belki anlaşılır. mesela gününü ve evraklarını düzenleyen staff secretary porter ile yemin günü tanışıyor falan. sonra doğru düzgün seçmediği bu adamların hepsiyle hergün kavga ediyor.

belki abd’nin ve dünyanın yararına olabilir ama trump’ı sistem çalıştırmıyor. bu da sistemin ne kadar anlatılmadığı gibi olduğuna işaret ediyor. yani bir başkan seçim kampanyasında vaat ettiği şeyi yapabilmek için kendi kabinesini geçemiyor. halka maskara olmadan bir şey ilerlemiyor. kısaca emir demiri kesmiyor. bunda hatanın yarısı kabineyi adam gibi seçememekten dolayı kendisinde olsa da diğer yarısı da sistemde. sistemin başı olması gereken kişi sabahtan akşama sağa sola nafile bağırıyor.

bunun en belirgin örneği hikaye rusya soruşturması. teşkilat dışı da olsa politikadan anlayan bir adam tutup fbi’ın başında comey ile işe başlamaz, sessions’ı adalet bakanı yapmaz, comey’i o şekilde kovmaz veya kovduktan sonra rosenstein talep etmese de ben rusya soruşturması yüzünden kovacaktım demez ve rusya soruşturması buralara kadar gelmez, yemin töreninden sonra kapatılırdı.

neyse, kitabı trump seçmenine bedava dağıtsa yeridir. kitaptaki başkan onu seçenler için savaşır vaziyette anlatılıyor.