şükela:  tümü | bugün
 • açık kafalı, geniş görüşlü, ince bedenli bir besteci/güfteciydi bu abi. en çok alpay'la beraber görünürdü. türk popunu bu adamın başlattığı söylenir. o da fransızca bir şarkıya yazdığı "bak bir varmış bir yokmuş" şarkısıyla olmuştur. daha sonra yabancı şarkılara türkçe söz yazma dönemi ile sezen cumhur ile birlikte şimdi de hatırlanan, bilinçaltımıza kazınmış, o zamanların en popüler şarkılarına imza atmışlar; ajda pekkan, ilham gencer, selçuk ural gibi isimler bu türkçe sözlü yabancı şarkılar sayesinde patlamıştır.

  bir programda fecri, alpay ve izzet öz birlikte çıkarlardı, sürekli birbirlerini övüp durur, arada o eski şarkıları çalarlardı. bi yandan "ya tabii türkiye burası, millet meymenetsiz, mecburen kendilerini övecekler, yaptıklarını hatırlatacaklar" diye düşünsem de öte yandan alçakgönüllü gibi görünüp öyle olmamalarına kızardım. alpay pek öyle değildi ama aralarında, hep fecri'ye aşırı saygı gösterirdi.

  gençliğinde fenerbahçe'de kalecilik de yapmış, 89 yılında vefat etmiştir.
 • ajda pekkan'la samimi gecmisi ajda'nin meshur olmasinda onemli rol oynamistir diye rivayetler vardir.
 • aranjman adami.. adamo, dalida, sezen cumhur onal'in kankisi.. dünya dönüyor dönüyor...
 • bir $arki olarak, (bkz: samanyolu).
 • levent'de bir sokak; fecri ebcioğlu'nun ölümüne kadar yaşadığı sokak. bu sokağın hemen girişindeki apartmanlardan birinde oturur, sürekli camın önünden gelen geçen insanları izler, kimi zaman da onlarla konuşur, sohbet ederdi.
 • iyi de bir kaleciymis*, fenerbahcede de oynamis. gencligi anadoluhisari'nda gecmistir. o yillarda arkadaslari tarafindan cok sevilirmis. zaten efendi bir adamdi.
 • müjdat gezen ve halit akçatepe ile bir film de çevirmiş olan müzik insanı.
 • başrollerinde izzet öz, hulusi kentmen ve yıldız kenter'in oynadığı bir filmde müzik direktörlüğü* yapmıştır. filmde ana tema olarak isaac albeniz'in asturias'ı kullanılmıştı.

  (bkz: telif hakkı)
 • adını söylemesi, ardarda tekrar etmesi gerçekten eğlenceli olan bir adam. fecri ebcioğlu, fecriebcioğlu, fecrieb cioğlu...(bkz: ali ulvi elöve)

  bu adam türk pop müziğinin babası sayılabilir rahatlıkla. o dönemde pop müzik denilen şey hala trt 4 te yaşayan tsm ekibi ayarında birşeydi. o dönemde yaygın olan inanışa göre, batı tarzı müzik üzerine türkçe sözler güzel gitmezdi, türkçe batı müziğine uyumsuzdu. bu adam bu anlayışı kırmış, dönemin popüler ecnebi şarkılarının(ki çoğu avrupa şarkısıdır, fransa ve italya kökenlidir) üzerlerine türkçe sözler yazarak ona buna söyletmiş, böylece aranjman da olsa ilk türk pop müziği denilebilecek şeylerin yapılmasını sağlamıştır.

  ardılları bir başka önyargıyı kırıp, müziklerini de yapabileceklerini görmüşler, hatta 70lerde inanılmaz verimli müzikler üretip çok ilginç ve değişik akımları geliştirmişlerdir. onların ardılları da bir başka önyargıyı kırıp, batı ayarında türkçe rock yapılabileceğini gösterecek ve böyle böyle ilerleyerek petek dinçözün zirveye taşıdığı türk pop'unu geliştireceklerdir.*
 • kardesi kemal ebcioglu ibm'de yillardir calisan taninmis bir bilgisayar muhendisidir.