*

şükela:  tümü | bugün
 • berlin duvari yikilip da iki almanya birlesmeden önceki bati tarafin resmi adi.
 • ikinci dunya savasinda almanyanin yenilmesi üzerine ingiltere, abd ve fransanın işgal ettikleri bölgelerin birleştirilmesi sonucu 1949 senesinde kurulan alman devleti. 1990'da berlin duvarinın yıkılmasıyla beraber dogu almanya ile birleşmiştir.
 • bu ulke, olimpiyatlara bayaa bi gulleci kadin yetistirmisti, yanlis hatirlamiyorsam.
 • sadece eski batı almanya tarafının değil, şu anki birleşik almanya'nın da resmi adı. zira doğu almanya kendini fesh edip, resmi adı federal almanya cumhuriyeti olan batı almanya'ya katılmıştır, yani bu ülke doğu almanya'yı da kendine katmış yaşamına devam etmekte halen.
  ayrıca (bkz: bundesrepublik deutschland)
 • ikinci dünya savaşı sonrası, almanya'nın ne önderi, ne yöneticisi ne düzenli bir ordusu, ne de meclisi kaldığından; abd, fransa, ingiltere ve rusya almanya devletini yönetmeye başlamış olup, ilerleyen yıllarda bu yapının (devletin) milletlerarası hukuk kişiliği olup olmayacağı tartışması çıkmıştır. bunun üzerine rusya, diğer 3 devletle ters düşerek, almanya'nın milletlerarası hukuk kişiliğini haiz olmaması gerektiğini savunarak diğer 3 devletten ayrılmıştır.

  neticede rusya, önderlik ettiği doğu bloğuna uygun formatta demokratik alman cumhuriyeti'ni kurmuş, ingiltere, fransa ve abd de federal almanya cumhuriyetini ortaya çıkarmıştır. federal almanya cumhuriyeti daha sonra yapılan maddi yardımlar, düzenlemeler ve uluslararası anlaşmalar ile birlikte kendi haline bırakılmıştır.
 • doğrusu almanya federal cumhuriyeti'dir. federal olan almanya'nın kendisi değil yönetim biçimidir. akıllar ülke ile devleti bir görmeye eğilimli olduğundan bu düzeltme yersiz görülebilir, ancak farklı şeylerdir.

  nitekim ayrancı'da bulunan büyükelçilik binasının kapısında da almanya federal cumhuriyeti büyükelçiliği yazmaktadır.
 • iki haberle gündeme gelmiş bir devlettir.

  1. almanya, ermeni tasarısını kabul etti
  2. dışişleri'nden almanya'ya sert tepki

  milliyet'in internet baskısına son dakika haberi olarak giren bu haberler, federal almanya cumhuriyeti parlamentosunun oybirliğiyle, tartışmadan aldığı "ermeni soykırımını anma" kararı konusundadır.

  yazık olmaktadır, dünyada rasyonel kafalar yerine "çıkar için tarihi çarpıtma eğilimi" çoğaldığı için.
 • çok artistik bir futbol milli takımı ismiydi bu. federal almanya!! çocukken ne olduğunu ne anlama geldiğini bilmiyordum ama çok sempatik gelirdi bana. halbuki doğu almanya öyle miydi? ne o öyle? doğu almanya! ama diğeri nasıl? batı almanya değil, federal almanya! sonra dediler berlin duvarı yıkıldı. banane lan dedim yıkılsa nolur yıkılmasa nolur? bizim arabanın üstüne duvar yıkılmıştı bir kere, onun dışında yıkılan duvarlarla bir ilgim yok! sonra dediler ki duvar yıkılınca doğu ve batı almanya birleşti. vay amına koyim dedim içimden sonra da dışımdan dedim ki böyle olması lazım zaten kardeşlik barış falan zırvaladım bişiler..
 • genelde bu isimle anılmayan ülke
hesabın var mı? giriş yap