şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aynı hareketin arda turan'a yapıldığını düşünüyorum.

''senin arda olduğunu bilmiyordum. çek vur beni.''
  • tanimadigi icin degil kurallar geregi sormustur.
  • federer de naif adam. hiç polemiğe girmiyor. burada millet ortalığı birbirine katardı. çünkü adamlık(!) bunu gerektirir.

görevliye de bir çift lafım var. futbol olsa 2 takımda toplam 40a yakın oyuncu var. hepsini tanımayabilirsin.. tenis lan bu. maç toplam 2 kişiyle oynanıyor. onları da bi zahmet tanı mk.

belki federer'e benzeyen birinin trolleme durumu olabilir diyeceğim..daha önce denendiyse bu konuda uyarı almış olabilirler (en fazla bu kadar zorlayabildim)
  • dünyaca ünlü tenisçi olan federer’e görevli yaka kartını soruyor ve akabinde tam bir medeniyet örneği yaşanıyor.
    medeni insan örneği
  • doğru hareketi yapmış görevlidir.orada bulunmasının sebebi yönetmelikte belirli şekilde giriş izni olanların içeride olmayanların dışarıda kalmasıdır.federer ise kendi giriş belgesi yanında olmadığı için görevlinin federer'i o halde içeri alması görevi suistimaldir.tabi bizde durum daha farklı gücü yetene kart göstertiyor kapı görevlileri...
  • doğrusunu yapmış görevlidir. federer de tam da kendisinden beklediğim gibi doğrusunu yapmıştır. federer istatistiktik olarak şu anda tarihin en iyisidir ama istatistikler olmadan da çoğu insan tarafından neden tarihin en iyisi olarak anılacağının da kanlı canlı örneğini göstermiştir.

şurada olay çıkartabilecek bir sürü ego sahibi futbolcu vardır, hatta tenis oyuncuları da vardır eminim. ülkemizdeki bir çok siyasetçi de bu kategoridedir yine. onlara göre federer'in yaptığı şey gereksizdir, "istese kimse engel olamaz" dır, böyle insanlar centilmen olmanın ne demek olduğunu algılayabilecek kapasitede olmayan tiplerdir. karakterleri gelişmemiş, erdemli olmayı, alçakgönüllü olmayı eziklik gören ezik tiplerdir.

teniste yılın sportmenlik ödülü laf olsun diye verilmiyor.

edit: nadal diyen olmuş ama nadal da son senelerde centilmenliği ile insanların beğenisini toplamış durumdadır. hatta geçen buna benzer bir durumu o da yaşamıştı. zaten son sportmenlik ödülünü de o aldı. dediğim gibi boşuna verilmiyor böyle ödüller.
  • bizim ülkede olsa;

ben kimim sen biliyor musun? diye çıkışılır ünlüyüm diye geçinenlerce...
  • federer işini ne kadar iyi yapıyorsa görevli de işini o kadar iyi yapıyor. ikisi de etten kemikten insan. bu kadar değer yüklemeyin, belki o zaman medeniyet uğrar bu taraflara da. sen orada görevli olsan sormaya yemezdi ama o adam tanıdığı halde gayet de almamış. haksız olduğunun farkında olan kişi de olay çıkartmamış.

karşılaştığınız haksızlıklarda hakkınızı aramıyor musunuz?

iki ilkel insanın videosu. medeni insanlar ekşisozlukte malumunuz.
  • işin güzel tarafı “beni tanımıyor musun?” gibi bir söylemde bulunmadan paşa paşa beklemiş, medeniyetin beşiği isviçre’de doğup büyümenin farkı işte. bizde de bi kaç gün önce istanbul il milli eğitim müdürünün aracına ceza kesmesi sebebiyle işinden olan bi polis vardı onu aklıma getirdi.
  • aklıma ingiltere eski basbakanının karakola gidip odemedigi trafik cezası icin ifade vermesi (basbakanligi sirasinda) geldi. ben 12 yildir ingilteredeyim. bir ara bir milletvekili ile metro (underground) duraginda turnike arkasinda sira beklemisligim var. hemde adam isten donerken. avrupa yı avrupa yapan budur. bir kural varsa uyulur. nokta.
    federer de gayet sogukkanli davranmis. kart olmasa bile hata bende deyip girmezdi o kadar net soyluyorum.

tanim. guzel ornek. dunde bill gates seyyar bir burger arabasında burger almak icin sırada bekliyordu. bu adamlar show olsun diye degil arkadaslar durum ortam ahlak oyle gerektiriyor diye boyle davranıyorlar. bu tip hareketlerin topluma ornek olmasını diliyorum.