şükela:  tümü | bugün
 • gazete köşelerinde çokça görülen palavradan bir statejist değil samimi bir uzman gibi geldi bana:

  "karadeniz kıyısında lazerevsk kentinden kuzeye kırınca osmanlı eseri taştan bariyerlerin hala ayakta durduğu 16 km.lik ormanlık yolun sonunda dağlar arasına itilmiş 60 haneli adıge köyü tagapş’ta, küçük bir köy için fazla görülebilecek bir anıt var. yakın tarihten bir yaprak. 1930’larda kolhoza katılalım mı, direnelim mi tartışması olurken ispiyon çarkının kurbanı 160 kişi ‘devrim düşmanı’ diye kazakistan’a sürülür. ardından 2. dünya savaşı patlak verir ve sürülmüşler arasında eli silah tutan 140 kişi cepheye sürülür. sadece ikisi hayatta kalır. 90’larında tlıf yusuf bunlardan biri. birkaç yıl önceydi. şehre gitmekte olduğunu öğrenince köye tepeden bakan dağ kıvrımında minibüse yetişip indiriyorum yusuf’u. bulutlar vadinin dibindeki köyün üzerinde yüzüyor, tepeden bakıyoruz. yusuf bastonuna yaslanıp anlatıyor: “masumları sürdüler. sürgün sırasında beş kardeşimi askere aldılar. biri japon sınırında, diğeri prusya’da, bir diğeri aşporonsk’ta öldü. kardeşim halit sağ kaldı. köye döndüğümde tutuklanıp ‘alman işbirlikçisi ’diye yargılandım. tanıklar almanlarla savaştığımı anlattı, aklandım. 1941’de kazakistan’dan ailemi getirdim. 1980 sonrası hak aramaya başladım. krasnodar’da başsavcılığa gittim, belgelerle suçsuz olduğumuzu ispat ettim. yetinmeyip mağduriyetimizi resmeden bir anıt için çalış-tım 7 sene uğraştım. sonunda masrafını devlet karşıladı ve 1996’da anıt dikildi.”
  9 mayıs, rusların ‘büyük vatan savaşı’ dediği 2. dünya savaşı’nda nazilerin yenilgiye uğratıldığı günün bayramı. bu yıl nazi karşıtı batı ittifakı ilk kez kızıl meydan’da zafer coşkusuna ortak oldu. şimdi nato’nun üç atlısı britanya, fransa ve abd, askerlerini lenin mozolesi önünde yürüttü. tabi bu rus liderlerin stalin’in üstünü çizmesi sayesinde oldu.
  9 mayıs’la bir taraf stalin’i ‘nazileri durduran kahraman’ ya da ‘sanayileşmenin mimarı’ diyerek diriltmenin, diğer taraf ‘milyonları katleden ve sovyetleri milletler hapishanesine çeviren diktatör’ diyerek tabutuna çivilemenin derdinde. beri tarafta birkaç yıldır eski sovyet coğrafyası, stalin’in günahlarının gölgesinde kalmış 9 mayıs’ı kendi acılarına tutunarak anma eğiliminde. tagapş gibi binlerce köy savaşa dair çelişkilerle yüklü hikâyeler barındırıyor. yan yana iki köyden biri için zafer, diğeri için trajedi. aynı köyde iki etnik grup bu tarihi farklı anıyor. 9 mayıs ayırdığı kadar ortak acıyla farklı halkları da buluşturuyor. geçen hafta abhazya’da savaş sırasında 80 bin yaralının kaldırıldığı 16 hastaneden sağ çıkamamış 429 asker için anıt dikildi. anıtta bugün birbiriyle hesapları olan abhaz, gürcü, azeri, ermeni, rus ve ukraynalıların adları sıralı."

  http://www.radikal.com.tr/…05.2010&articleid=996553
 • kafkasya ile alakalı neredeyse tüm yayın organlarında yazdığı bi yazı, çektiği bi fotoğraf bulunan gazeteci.
 • ajanskafkas'a veda etmiş olan gazeteci...
 • kafkaslar kadar mağrip maşrık arası için de gayet öğretici yazıları olan bir gazeteci. bugünkü yazısında arap devrimlerinin nasıl farklılaştığını karşılaştırarak anlatmış.

  http://www.radikal.com.tr/…8.03.2011&categoryid=100
 • bugün radikaldeki yazısı ile gürcistan'ın çerkes soykırımı konusundaki samimiyetsizliğini gözler önüne sermiş olan kafkasya uzmanı gazeteci.

  http://www.radikal.com.tr/…6.05.2011&categoryid=100
 • radikaldeki köşesinde ders niteliğinde yazılarıyla yer alan yazar. israil ile hamas arasındaki takası, takasın tarihini ve türkiyenin rolünü anlattığı yazısı:

  http://www.radikal.com.tr/…leid=1066903&yazar=fehİm
 • "bir soykırım ötekini paklar mı" başlıklı bugünkü yazısında hocalı katliamı'nı ele almış ve katliamda ermenilerin olduğu kadar azerbaycan halk cephesi'nin de rolünü aktarmış.

  "hocalı'yı kaleme alanlar söze "ermeniler hocalı'da 613 kişinin gözlerini oydular" diye başlandığında akıllar dumura uğruyor. hocalı'da ne olduğunu anlamaya sıra gelmiyor.
  ..ermeni liderler hocalı'nın, stratejik nedenler kadar 1988'deki sumgait katliamı'nın intikamı olduğunu da asla gizlemedi.
  ..halk cephesi milislerinin katliamdaki sorumluluğunu aydınlatmak da azerbaycan tarafına düşüyor"

  http://www.radikal.com.tr/…d=981140&cres=1#fc981140
 • suriye meselesinde kenan çamurcu ve hüsnü mahalli ile birlikte esad'dan, zalimlikten, katliamdan, kan'dan yana tavır alan gazeteci.
  eline bulaşan kanı, gün geçtikçe sağa sola sıçratmaya başladı. yazık, çok yazık...
 • suriye konusunda radikal gazetesi'nde bu aralar yazı dizisi hazırlayan yazar, kendisine teşekkürlerimi sunuyorum! türkiye'de de gazeteci varmış dedirten adam gibi adam. kıçının üstünde oturduğu yerden ortadoğu konusunda ahkam kesen, televizyonlarda boy gösteren gazetecilere kapak olsun. adam gitmiş olayların patlak verdiği yerlere gitmiş. al jazeera ve bbc gibi uyduruk kaynaklara tenezzül etmemiş, gidip halkla, olayları yaşayanlarla konuşmuş...
 • "eli kanlı" olan tarafın "muhalif çeteler mi" yoksa "baas mı" olduğunu gösteren bir örnek:
  http://www.zaman.com.tr/…olis-say�s�-120ye-y�kseldi

  suriye ile ilgili yalan haberlerden de bir örnek burada:
  http://webtv.hurriyet.com.tr/…safak-operasyonu.aspx (haber kendi kendini yalanlıyor, lakin görüntüler lübnan iç savaşından kalma, tanklarda lübnan bayrakları asılı)