şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu an istanbul şehir tiyatrolarında sahnelenen türkiye kayası adlı oyunun yazarı. bulgaristan'dan türkiye'ye göç eden bir ailenin sınırda başına gelenleri konu edinen oyunu yazdığında 16 yaşında olan fehime şu anda 19 yaşında. kendisiyle yapılan röportaj için:

  http://www.zaman.com.tr/…ni-yazamazdim_2056212.html
 • keşke türkiye kayasını yazmasaymış. hadi yazdın, keşke oynatılması için çaba göstermeseymiş.
  koskoca şehir tiyatrosunun oynatacak başka oyunu kalmamış gibi türkiye kayası oyununa gittik, iptal olan gözlerimi kaparım vazifemi yaparım oyunun yerine, sonuç kocaman bir hayal kırıklığı. kimin torpili diye merak etmiyor değilim. suç pekala sende de olmayabilir, suç; 19 yaşında tiyatro oyunu yazan bir gencin oyununu şehir tiyatrosu programına alan insan da asıl. keşke tiyatro kültürü ve konu-senaryo derinliğini dolduracak seviyeye gelene kadar oyun yazmasa demiyor değilim.
 • 16 yaşında oyun yazmış bir insan; gidip "meşhur" olacağım diye çeşitli şebeklikler yapmamış, şuradan nasıl yürürüm diye hesap etmemiş, çoğu kimsenin umurunda bile olmayan bir sanat alanında kalkmış oyun yazmış; bu dönemde tiyatroyu sevmiş ve bir şey yapmak istemiş. ama ne kadar kolay insanları silip atmak, hatta bok atmak ne kadar kolay... başta ceren ercan o oyunu yazması için ne kadar destek vermiş, o kadar emek, o kadar çaba, hiçbiri sizin için kıymetli değilse, kusura bakmayın siz de kıymetsizsiniz...
 • oldu arkadaş her bir şeyi seven, ama az ilgi gördüğü için içinde olup bir şeyler yazan fakat bu yazdığı oyun standartların çok altında olunca eleştiri yapılamaz olsun.

  eleştiririm. onca emek, dekor, arka planda çalışan ve bilet alıp gelen seyirciye bu oyunu göstermeye hakkın yok. oyunu yazandan tut, bu oyunu onca sergilenmesi gereken ama suya sabuna dokunduğu için gösterime sokturtmayan program sorumlularına kadar herkese ağzımdan geleni söylerim. nedir bu eleştireye kapalılık?

  neymiş? arkasında ona destek veren tecrübeli insanlar varmış. varsın olsun, bu milletin bu hale gelmesine zaten arkasında onu boşa pohpohlayan koltukları sağlam adamlar neden olmadı mı? sokaktaki çöp mıymıylığında da tavır takınıp, eleştirinin ne manaya gelmeden konu sahibine koltuk çıkmak da ayrı bir ağlaklık.

  demek ki o kadar çaba, o kadar emek, o kadar kıymet boşaymış. bir şeyin üzerinde yıllarca durmana rağmen genel tiyatro seyircisi tarafından ufak bir eleştiye dahi tahammül edilemiyorsa bırakın bu işi yapmayın. siz de güvenmiyorsunuz demektir yazdıklarınıza.
 • türkiye kayası'ndan sonra sahnelenen bir oyununu bulamadığım yazar. şimdilerde bilgisayar mühendisliğini bitirmeye çalışıyormuş. ha bu arada beyaz perdeye de el atmış fakat orada da istediği ilgiyi bulamamış olsa gerek bilgisyar mühendisliğine yöneliş sebebi.