şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: zıçan adam)
 • kucuk cocuklarda karsilasilan bir durumdur. ergenlik doneminde de gerceklestigi gorulmustur. yetiskinlerde ozellikle gaz cikartayim diye kendini kasan kisilerin kendilerini tutamamasi sonucu meydana gelir. unlu kisilerin de yaptigi gorulmustur. slipknot vokalisti corey taylorin bagirsaklarinin bozuk oldugu bir konser esnasinda kendini tutamayip ziplamasiyla boyle aci bir hisle karsilastigi soylenmektedir.
 • anal kasların veya sfinkterin , vajinal doğum sırasında oluşan yırtıkların anüse kadar ilerlemesi, travma ( örn: anal seks) , bazı cerrahi girişimler (örn: hemoroid operasyonu) sırasında zarar görmesi ile dışkıyı tutamama durumu.
  gastroenteritler sırasında, spastik kolon hastalığı olanlarda , antibiyotik gibi bazı ilaçların yan etkisi olarak ilaç kullanımı sırasında, divertikülü olanlarda, chron veya ülseratif kolit hastalığı olanlarda, yakın zamanda radyoterapi almış kişilerde de görülebilir. daha çok ileri yaşta görülmekle birlikte gençleri de etkileyebilmektedir.
  yaşlı, hareketsiz az sıvı alan ve liflerden fakir beslenen kişilerde önce kabızlık ardından dışkının sertleşmesi sonucu da oluşabilir. ayrıca felç, multipl skleroz, kaza travma vb. ile omuriliğin hasarlanması, demans, spina bifida durumlarında, kolon alt ucunda yerleşen kanserlerde, anal fissür veya hemoroidi olanlarda görülebilir.

  http://www.health.gov.au/…ontinence-info-faecal.htm
 • refleks testlerinden biri.

  test de soyle oluyor: adamın biri sıcar eger refleksiniz iyi ise havada tutarsınız yoksa duser. bunu bir de cetvelle yapıyorlar ki gerek yok, cetvel kırıl mırılır. bu garantili yoldur.
 • fekal soiling olarak da adlandırılır. fonksiyonel ve organik sebepler vardır.
  kabızlık sonrası veya retansiyonsuz fekal inkontinans görülebilir.
  hastaların %82'sinde fonksiyonel kabızlık vardır. tuvaleti yapacak doğru düzgün mekan olmaması ve tuvalet alışkanlığının doğru olmadığı durumlarda görülebilir. ailesel eğilim vardır. kabızlık anal fissür oluşumuna sebep oluyor bu da gaitanın yapılmasını zorlaştırıyor ve çocuk defakasyona çıkmak istemiyor. gaita bekledikçe birikiyor ve durum kısır bir döngüye giriyor.
  retansiyonsuz olanı çok daha nadirdir.
  tanı için fizik muayene yeterlidir.
  karında kitlelere rastlanabilir.
  nörolojik değerlendirme yapılır.
  perianal fissürün görüntülenmesi gerekiyor. ve elbette rektal tuşe yapılır uygun şartlarda. rektumda gaita palpe ediliyorsa kabızlık var denilir.
  tedavisinde;
  kabızlık tedavi edilmelidir. sıvı gayta perianal bölgede laserasyonlara sebep olabilir. çinko pomadlar kullanılabilir. rektal tonusun düzelmesi için bir süreç gereklidir.