şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bir işkence yöntemi olarak bok yedirmek) var ya bu da işte (bkz: bir tedavi yöntemi olarak bok yedirmek). transplantasyon gibi afilli bir kelimeyle süslenmeye çalışılsa da bildiğin bok yedirme işte.

  şaka sananlar olur; değil. tıbbi bir uygulama. gene şu kaşif ruhlu penguenlerden (çin) kadim bir tıbbi uygulama. çinlilerin zekasına oldum olası hayranım.

  ölümcül derecede ağır sindirim sistemi hastalarına deneniyor. ( c. difficile gibi). insan dışkısında bulunan sindirime yardımcı (dost) bakteri ve mayaları hastaya nakletmek için sağlıklı adamın boku alınıyor, sulandırılıyor, mikserden geçirilip- süzülüp sonda ile hastaya veriliyor (eskiden sonda olmadığından ağızdan içiriliyormuş)

  hani ishali olana reflor verilir, küflü peynir makbuldur, yoğurt-kefir önerilir, gıda takviyesi olarak "prebiyotikler" yaygın filan ya, bu da o tür bir tedavi.
 • inflamatuar barsak hastalıkları tedavisinde gündemde olan bir tedavi yöntemi.
  bildiğiniz bok nakli.
 • dışkı içerisinde bulunan sindirime yardımcı fekal koliform türü bakterilerin (bkz: escherichia coli) sağlıklı bireyden hastaya ekimi.
 • bu kadar janjanlı durduguna bakmayın,biraz kibar olalım hadi bildiginiz dışkı nakli,tam anlaşılmadıysa bok nakli.bagırsaklarında faydalı bakterileri ölmüş kişilere tedavi amaçlı uygulanmakaltadır.bazı depresyonların bile bu şekilde iyileştigine dair kanıtlar vardır.
 • kaka nakli, fekal mikrobiyota transplantasyonu (fmt), terminolojideki diğer isimleriyle fekal bakteriyoterapi, fekal transfüzyon ve gaita transplantasyonu, sağlıklı bir donörden
  alınan gaitanın, alıcının gastrointestinal sistemine (gis) yerleştirilmesi işlemidir.

  sulandırılarak hazırlanan solüsyon elle ya
  da mutfak mikseri ile karıştırılır ve büyük partikülleri temizlemek için kahve filtresi veya çelik süzgeç kullanılarak süspansiyon haline getirilir. bu süspansiyonlar 60 ml’lik enjektörlere
  konulur.
  transplantasyon için fekal materyal çeşitli yollardan infüze
  edilebilir. en tercih edilen yol kolonoskopi olmakla beraber
  nazogastrik tüp, nazoduodenal yol, üst gis endoskopisi ve
  retansiyon enema ile transplantasyon yapılabilmektedir.

  (bkz: depresyonun bir bağırsak hastalığı olması)
 • sanıldığı gibi bok yemek değildir. hastanın sağlıklı olmayan kendi bağırsak florası ortadan kaldırıldıktan sonra belli kriterleri taşıyan sağlıklı donörden alınan gaitadaki bakteri florası kolonoskopi eşliğinde alıcıya nakledilir.

  ilk olarak nekrotizan enterokolit gibi ölümcül olabilecek durumlarda denenmişse de günümüzde irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, spastik kolon gibi yaygın görülen durumlarda da uygulanmaktadır.

  kanımca kronik kabızlıkta umut vaadeden tek kalıcı tedavi seçeneği.

  edit: bağırsak florasıyla ilgili çok farklı sonuçları olan birçok deneysel ve klinik çalışma var. floranın kişisel olduğu ve farklı bir floranın transferinin istenmeyen etkilere yol açacağına dair birçok spekülasyon da var. fekal transplantasyonun daha selim seyreden hastalıklarda kullanılabilmesi için güvenilirliğinin be etkinliğinin kanıtlandığı geniş çalışmalara ihtiyaç var. umut vaadeden bir yöntem ama şu anki haliyle ölümcül olmayan hastalıklarda kullanılması doğru olmayabilir. mikrobiyata ve bağırsak florası henüz çok küçük bir kısmını bildiğimiz şeyler. fekal transplantasyon da henüz deneysel bir tedavi olsa da gelecek vaadettiğini düşünüyorum. genetik testlerle flora genotiplemeleri yapılarak hedefe yönelik mikrobiyata oluşturulması neden hayal olsun ki? bilim gözlemle başlar, spekülasyonla ilerler diye düşünüyorum.
 • tanım olarak (= fekal bakteriyoterapi = fekal transfuüzyon = gaita transplantasyonu) sağlıklı bir donörden alınan gaitanın filtre ve dilue edilerek, alıcının gis’(gastrointestinal sistem)ine yerletirilmesi işlemidir.http://dergipark.gov.tr/…wnload/article-file/378365