şükela:  tümü | bugün
  • bir tanıdığımın başına gelmesinden dolayı kesinlikle hak verdiğim tespittir. eskiden -ölümden beter bir şey varsa o da felçtir- derlerdi de inanmazdım.

yutkunma fonksiyonu bile uzunca bir süre düzelemiyor. sandalye veya yatağı bağlı olma, yüzün şeklinin bozulması, konuşma güçlüğü, mantıksız konuşma, cinsel meziyetlerin yok olması, idrar veya gaita kaçırma, bağırsak ve mesane fonksiyonlarının bozulması falan derken neler neler.

o yüzden ne yapın edin bundan korunmaya bakın.

- asla diyabete yakalanmayın,

- ideal kilonuzu mutlaka koruyun,

- düzenli ve bilinçli egzersiz yapın,

- sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durun,

- hayvansal gıda tüketiminizi sınırlayın ve mümkünse balık dışında hayvansal ürün tüketmeyin,

- yılda bir kez kapsamlı bir check up yaptırın,

- 50 yaşın üzerindeyseniz evde kan şekeri, tansiyon ölçümlerinizi kendini kendinize yapın. hiçbir sağlık sorununuz yoksa bile ayda bir kere açlık ve tokluk kan şekerine ve tansiyonunuza bakın.

- aşırı stresten uzak durun.

gerçekten korkunç bir şey. insanı yaşarken öldürüyor.
  • kesinlikle katılıyorum, bir sabah uyandığımda kolumu hissetmiyordum, hatta bu nedir kimdir diyerek korkmuştum uyku semasıyla. kolumu çalışan elimle düzelttiğimde fark ettim felç olduğunu, neyse ki bir kaç dakika sonra iyileşti. uzun bir süre üstünde yatınca beynimle bağlantısı kopmuş kolumun.