şükela:  tümü | bugün
  • avrupa parlamentosu milletvekili 4 türk kökenli alman vatandaşından biri. diğer milletvekilleri ozan ceyhun. vural ögerve cem özdemire göre daha az tanınmıştır. sosyalist pds milletvekilidir.

http://www.feleknasuca.de/
  • (bkz: metin uca)
  • avrupa parlementosunda ikinci dönemde de seçilmeyi başaran yezidi kürt parlamenter.. bildiğim kadarıyla alman vatandaşlığına geçmiş olan yaklaşık 30.00 civarındaki yezidi kürtler ile zaten civarda bulunan kürt kökenli alman vatandaşlarının oyları ile seçilmiştir..gençliği ve parıltısıyla dikkat çekmektedir..geçenlerde radikal gazetesinde şahsı hakkında bir haber çıktığını hatırlıyorum..amerika hagemonyasına karşı durmaya çalışan protest grupların bazı eylemlerine katılmıştır..bush ile görüşme talep etmiş ve nitekim reddedilmiştir..ha bi de birçok yezidi kızı gibi saçları olabildiğince uzundur.. hakkında çıkan haber için:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=132233

ilgilenenler için: (bkz: yezidilik)
  • (bkz: #10326888)
  • sanirim avrupa parlamentosu'ndaki tek kürt ve yezidi parlamenter. özgecmisine bir göz attim, 7 cocuklu göcmen bir aileden geliyor. internet sitesinde dogudan esen bir ezgiyle karsiliyor misafirlerini. ilginc bir kadin, bu ara öcalan'in zehirlenme iddialarini ap'ye tasidigi icin gündemde. genc yasta cok is basarmis, lise diplomasini uzaktan egitimle almis, sol partiden siyasete girmis, ap'ye kadar uzanmis yolu. bir yezidi kürt köyünden brüksel'e....
    edit: sitedeki ziyaretci defterine söyle bir not düsülmüs; "du hast die chance, durch die eu, unser leiden und hoffen auf ein freies leben zu verwirklichen." yani; sen ab yoluyla bizim özgür bir hayata duydugumuz acilari ve umutlari gerceklestirme (dile getirme) sansina sahipsin. siyasi kürt kesimi tarafindan baski altinda tutulabilecegini düsünüyorum bu kadinin, umarim bu muhtemel baskilar milliyetci bir politika izlemeye itmez kendisini.
  • arasira yeni ozgur politika gazetesinde yazilari cikar. hani turk kokenli alman vatandasi diye tanitiliyor ya bakalim neler demis:

"23 mart- 03 nisan 2007 tarihleri arası güney kürdistan’daydım. birçok kentte bulunarak, politik görüşmelerde bulundum.
    ...
    birlikte, müşterek konseptler ve kürt parlamentosu’nun avrupa’da tanınmasıyla ilgili girişimler üzerinde durduk. görüşmemizdeki önemli başka bir tartışma noktasını ise kürdistan’ın dört parçasındaki kürtler’in karşılıklı ilişkileri oluşturdu.
    ...
    sayın mesut barzani’yi başkanlık binasında ziyaret ettim. görüşmemizde, güney kürdistan’da, türkiye’de ve iran’daki kürtler’in birliği üzerinde durduk.
    ...
    ayrıca, kürt kökenli bir alman vatandaşı olarak, alman firmaları kimyasal gazların ithaline katılmalarından dolayı, utandım.
    ...
    daha sonra ise pçdk bürosunu ziyaret ettik ve kürtler’in birliği üzerinde durduk. yolculuğumuz, kürdistan’ın parçaları arasında bir köprü oluşturmaya katkıda bulunmak ve kürtler arası birliği pekiştirmek açısından önemliydi.
    ...
    tüm kürtler’in kerkük konusunda aynı çizgide birleşmelerini görmek sevindirici ve birlik açısından olumlu bir gelişme.
    ...
    günümüzde, parti ve örgütlerin hangi görüşlere sahip oldukları önem oluşturmuyor; tüm kürtler’in kürt sorununa çözüm için birleşmeleri en hayati sorun olarak gündemdedir ve kürtler tarihi bir sınavdan geçmektedirler. bundan sonraki faaliyetlerimde, kürt kurumlarının tanınması ve dört parçadaki kürtler’in eşitliği ve birliği için çalışacağım; kürtler’in özgürleşmesini isteyen herkesi bu görevi birlikte gerçekleştirmeye çağırıyorum. "
    http://www.yeniozgurpolitika.org/…lum=yazi&yid=2561

demek ki avrupa parlamentosu'nun samimi goruslerini gercekten de iyi derecede temsil eden bir kisi kendisi.
  • bu yilki muhsin melik'i anma programina katilmis eski ab parlementeri
    http://sanliurfa.com/…alif-olan-tehdit-ediliyor.htm
  • yezidi kürtlerindendir. 2005 irak seçimlerine kadar dünyadaki tek yezidi milletvekiliydi.
  • bu aksam yanında b1 vitaminiyle türkiye cumhuriyet'ine giriş yaptığı için havaalanında gözaltına alınmıştır.
  • kansızlara vitamin getirirken yakalanan ap milletvekili.