şükela:  tümü | bugün
  • birlikte yaşayan kedilerden birinin diğerini tanıyamamasından kaynaklı tanıyamayan tarafın agresifleşmesi durumu.

özellikle tek kedi ile yapılan veteriner ziyaretlerinden sonra karşılaşılabiliyor. örneğin kısırlaştırılan kedinizin üzerine ameliyathane, ilaç ya da diğer hayvanların kokusu siniyor ve eve geri geldiğinde 3 saat öncesine kadar can ciğer olduğu kedi kankası onu tanıyamıyor.

kokusu farklı, tipi kaymış ve yavaş hareket eden a kedisi, b kedisine yabancı ve kendi alanını işgal eden bambaşka biri gibi geliyor ve b kedisi savunmaya geçiyor, bunu da çeşitli tıslamalar uzaktan uzağa göz korkutmalarla yapıyor.*

2 defa yaşadım biri kısırlaştırma sonrası, diğeri tıraş sonrası kardeş kedilerim birbirlerini tanıyamadılar. açıkçası zor bir durum. biri zaten baygın, kendine gelmeye çalışıyor diğeri eve yeni biri geldi onu seviyonuz buralar hep benimdi diye sinirli sinirli geziyor.

benim uymakta zorlandığım ama bu saçma dönemin hızlı ve kazasız atlatılması için tavsiye edilenlerden bazıları şunlar:

-veterinerden gelen yavruya iyileşmesi için ayrı bir alan yaratıp mümkünse ilk 24 saat (en azından üzerindeki yoğun yabancı kokuyu atana kadar) diğer yavrudan uzak tutmak.

-evdeki yavruya asla kızmamak. çünkü kendisini ve alanını korumaya çalışırken bir de sizden azar yemesi daha da mutsuz olmasına sebep olabilir.

-kedileri yeniden tanıştırmadan önce araya mesafe koymak. veterinerden gelen kedinin yanında yamacında kokusunun sindiği bir şeyi evdeki kediye koklatıp sonra uzaktan göstermek. zaten kendisi tedbirli bir şekilde yaklaşacaktır.

en fazla 5 gün sürüyor ama bir yanda ameliyattan gelen dikişli bir kedi varken insanın içi rahat etmiyor. dikkatli olmakta fayda var.

ayrıca ablamı ne kadar ilaç kokarsa koksun tanırdım. kardeş kedilerimi kınıyorum.