şükela:  tümü | bugün
 • 1983 yılındaki avrupa şampiyon klüpler kupası finalinde juventus'a attığı muhteşem golle hamburg'a kupayı kazandırmış eski ünlü alman futbolcu.teknik direktörlüğünü yapmakta olduğu vfb stuttgart takımının son senelerdeki başarısında öne çıkan isimlerdendir.
 • bayern münihle üç yıllık kontrat imzalamış eski vfb stuttgart hocası.
 • kanımca kendisi şu an için almanya içinden bayern münchene getirilen en uygun antrenör.geçen seneki stutgartın inanılmaz çıkışında büyük emeği vardır kendisinin.öyle yaşlılarla gençleri birleştirip iyi bir takım yaratmak her yiğidin harcı değildir.
 • almanların unutulmaz futbol adamı. magath, kesinlikle bizim evin en sevilen adamı değildi. hatırlarım, rahmetli pederle olan sohbetlerde, kendisi kontenjandan konuşulanlar listesine girse de, onca isim arasından sıyrılamazdı. orta sahada ne adamlar çıktı onun devrinde, talihsizliği oydu. o dönemin millî takımına bakacak olursak zaten bunun oynadığını bilmekle beraber buna laf geldi miydi hatırlayamıyorum. pederin hamburg'a gönül verdiğini de söylemeyi az kalsın unutuyordum. öznelliği bir tarafa bırakalım, hamburg bir fırtına gibi esmişti yetmişlerin sonunda, seksenlerin ilk yarısında. üç şampiyonluk, üç ikincilik, bir dfb pokal, bir şampiyon kulüpler kupası müzeye konmuştu. beşiktaş muz orta derneğinin fahri başkanı manfred kaltz, 1,73lük dev kevin keegan, altın kafalar listesinde gümüş madalya pozisyonunda olan horst hrubesch ile coşmuştu hsv. magath da o ekibin şüphesiz en önemli adamlarından biri idi. ernst happel'in talebesi, takımla birlikte altın sezonunu ise 1982-1983 sezonunda yaşamıştı. 1983, opus magnumu olmuştu camianın. kazanılan şamiyonluğu avrupa'da kazanılan şampiyon kulüpler kupası ballandırmıştı. iki kere finalde yaşanılmış hüsran bu sefer yerini zafere terk etmişti. golün adı da magath olmuştu...
  alman millî takımı ile 43 maçta 3 gol atan isim, millî formayla bir avrupa şampiyonluğu, iki de dünya ikinciliği tatmıştı. teknik adamlık kariyerine hamburg'da başlamış olması da kimseleri şaşırtmadı, arada werder bremen ile eintracht frankfurt'a göz kulak olduktan sonra, stuttgart'ın başına geçti. buradaki beklenmedik başarıları kendisini bayern'e sürükledi. ah, diyorum. keşke bizim peder hayatta olsa da bunları görseydi. devir değişmiş, profesyonelleşmiş, biz hâlâ sporun idesinden bahsediyoruz. midemizdeki sarmal hareketleri bir tarafa bırakalım, onu layık olduğu şekilde noktalayalım. futbolculuktan antrenörlüğe geçişi muhteşem olmuştur felix'in. oyunculuğunda hocaları ile dalga geçen muzip adam bakalım çöküşteki bavyeralıları tekrar şaha kaldırabilecek mi...
 • bu zatın saf alman olmadığından şüpheleniyordum ki, yaptığım araştırmada babasının porto riko'lu olduğunu öğrendim. küçük bir ayrıntı da futbolcular arasındaki lakabının, yaptırdığı ağır antrenmanlardan dolayı "işkenceci" olduğudur.
 • kendisi senede 3 milyon euro almasına rağmen bundesliga'da teknik direktörlere verilen paranın az olduğunu söyleyebilmiş bunun yanında da kendisine verilen paradan memnun olduğunu belirtmiştir.
 • bayern'den gün itibari ile kovulmus, yerine efsane teknik direktör olarak anilan hitzfeld getirilmistir.

  lakin bu kovulma haberi sonrasi alman basini tuhaf bir sekilde elestirmistir bayern'i. basina göre sezon ortasinda bir iki maglubiyet sonrasi teknik direktör degistirmek köy takimlarina mahsus bir harekettir ve bayern, bu sekilde davranarak asilligine zeval getirmistir. (zeval.. hmm)

  imajini sarsmistir bu sekilde sezon ortasi teknik direktör degistirerek filan diye gidiyor. bilemiyoruz artik, yalniz iyi teknik direktörler arasindadir felix magath. ballack sonrasi adam gibi transfer yapilmamasi sonunu hazirlamistir sadece..
 • vfl wolfsburg takımı ile anlaşan alman teknik adam.
 • felix magath, 2007/2008 bundesliga mevsiminden itibaren vfl wolfsburg’un başında görev yapıyor. burada “başında” tâbirini boşuna kullanmıyoruz, zîra hem teknik yönetici, hem idarî sorumlu hem de müessese müdürü görevlerini îfa eden magath, vfl wolfsburg’un aşağı yukarı tek sorumlusu.

  felix magath bir bavyeralı. 26 temmuz 1953 yılında bavyera eyaleti’nin aschaffenburg kentinde doğdu. eski bir oyuncu ve yeni bir teknik yönetici olarak felix magath, alman futbolunda hem ayaktopu oyuncusu hem de hoca olarak bundesliga şampiyonu olmayı başarabilmiş sadece 6 kişiden biri.

  nisan 1977 ile temmuz 1986 arasında 43 kez almanya karması forması giyen magath, 1980 avrupa şampiyonluğu keyfini tadarken, 1982 ve 1986 dünya şampiyonaları’nda da final oynadı.

  kulüpler bazında magath hamburg ile 1983 avrupa şampiyon kulüpler kupası’nı kazandı, üstüne üstlük juventus’a karşı finalde mücadele eden hamburg’a galibiyeti ve kupayı getiren tek golde de magath imzası var. bu şampiyonluk hamburger sv tarihinin en yüksek derecesi olarak da hâlâ güzel bir hatıra olarak önemini koruyor.

  daha sonra teknik yönetici olarak ayaktopu mesleğini icrâ etmeye devam eden magath hoca, 1998’de nürnberg’i yeniden bundesliga’ya taşıdı, 2004 ile 2007 yılları arasında görev yaptığı bayern münih ile 2005 ve 2006 bundesliga şampiyonluğu yaşadı ve 2006/2007 mevsiminin sonunda görevine son verildi.

  fc bremerhaven’da başladığı teknik yöneticilik mesleğinde felix magath, sırasıyla hamburger sv, fc nürnberg, werder bremen, eintracht frankfurt, vfb stuttgart’in ardından bayern münih’i çalıştırdıktan sonra nihayet vfl wolfsburg’un başına getirildi.

  wolfburg’dan teknik yönetici olarak yılda 2 milyon € alan magath, 1 milyon € da idarî sorumlu artı müessese müdürü olarak mayış alıyor.

  felix magath, ticarî ilimler fakültesinde başladığı üniversite eğitimini ayaktopu uğruna yarım bıraktı ve profesyonel idareci olarak çalışmaya başladı.

  münevver bir futbol adamı olan magath, usta bir satranç oyuncusu ve satranç hayranıdır. bu öyle üstünkörü bir oyunculuk ve hayranlık değildir ama, magath 2008 yılında nürnberg’te gerçekleşen satranç olimpiyadı’nda “onur konuğu” olma şerefine naîl oldu.

  alpler’in eteğinde, bavyera eyaletinde doğup büyümesi magath hoca’nın dağlar ve kar ile samimî olmasını da beraberinde getirmiş. alman hoca, aynı zamanda bir kayak ustası.

  herr magath, teknik yönetici ve çalıştırıcı olarak, alman ekolünün tüm özelliklerini ve önceliklerini yansıtır. disiplini, çok çalışması ve çalıştırması, az konuşması ve oyuncularıyla yüzgöz olmaması ile tanınıyor. yüzgöz olmuyor ama oyuncularıyla arasına aşılmaz duvarlar da örmüyor. alman milletinden sözedebilirsek şayet, “samimî resmiyet” olarak nitelendirebileceğim bu özellik alman milletinin alâmet-i farîkasıdır zaten. iyi ya da kötü olarak nitelendiremeyiz bu davranış özelliğini kanımca; sadece meşrebimize uyar ya da uymaz. misâl biz anadolulular sıcakkanlı insanlarız, çabuk kaynaşırız, eloğlunu bile bir 15 dakikada herhangi bir yerinden yakalayabilir ve onunla hemşehri oluruz, tertip oluruz, can oluruz, amcaoğlu çıkarız...

  hoca’nın “aile kurumu”na değer verdiğini, çoluk çocuğa ziyadesiyle düşkün olduğunu söyleyebiliriz. tam 6 evlâdı var felix hoca’nın; ilk evliliğinden üç tane, şimdiki hayat arkadaşından da bir üç çocuğu daha var. 2003 yılındaki nikâh töreninde ilk hanımı ile ilk üç evlâdı da hazır bulunmuştu hiç unutmuyorum, ne kadar da medenîler, ne kadar da avrupalılar, ne kadar da modernler diye diye derin bir tefekküre sevketmişti bendenizi bu sevgi dolu manzara...