şükela:  tümü | bugün
 • besteci, piyanist, orkestra $efi ve ogretmen. bir piyano koncertosunu halk onunde ilk defa ezbere caldi.
 • bach'in st. john (veya st. matthew tam hatirlamiyorum) passionunun notasini- kasap dukkanindan kurtaran, tam paket kagidi olmak uzereyken kesfeden kisi.
  piano triosu, edebiyatin en zor eserlerindendir. caykovskinin piano triosuna esdeger olarak..piyanist oldugu icin, piyano partisine pek guzel yuklenmistir
 • özellikle çok yönlülügüyle ve zekasiyla dikkati çeken alman besteci.kendisi müzigin yaninda dans,resim,golfle de ilgilenmistir.özellikle keman konçertolori dinlemeye degerdir
 • filmlerden ve avrupa soylularinin dügünlerinden tanidigimiz iki ünlü dügün marsindan biri, bestecinin bir yaz gecesi rüyasi oyunu icin besteledigi sahne müziginden alinmis bir bölümdür. digeri ise wagner'in lohengrin operasindaki gelin korosunun (bräutliches choral, bridal chorus) söyledigi marstir. bu iki marsi dügününde caldirmayi düsünen ilk kisi, kralice victoria'nin kizi prenses victoria'ymis. prensesin prusya veliaht prensi willhelm'le evlendigi 25 ocak 1858 tarihinden beri iki marsin dügün törenlerinde calinmasi neredeyse geleneksellesmis.

  reformasyon senfonisi, italyan ve iskoc senfonileri kadar cok calinmasa da cok basarili! bir eserdir (claudio abbado, londra senfoni kaydini not düseyim). fingal magarasi uvertürü (hebrides uvertürü), yukarida bahsedilen sözsüz sarkilari (lieder ohne worte) ve do minör piyanolu üclüsü, schöne melusine ve meeresstille und glückliche fahrt uvertürleri felix m.'in diger taninmis yapitlari arasindadir. mendelssohn, leipzig gewandhaus orkestrasi'ni üstün bir seviyeye cikarmis (1835-1847) ve leipzig konservatuvarini kurmustur (1843). ayrica fanny mendelssohn'un kardesidir.

  bartholdy soyadi, mendelssohn ailesinin hristiyanliga gecmesinden sonra alinmis.

  http://w3.rz-berlin.mpg.de/cmp/mendelssohn.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/felix_mendelssohn
  http://www.felixmendelssohn.com/
 • romantik donemde j.s. bach'in muzikal oyunlarindan yararlanmis besteci. ozellikle piyano parcalarinin bazi bolumleri bach'in fugal teknigini andirir. buna ramen tamamen orijinal bir stile sahip olan, cok romantik besteci:)
 • kendisi de piyanist olmasindan dolayi çok guzel piyano eserleri bulunur*
 • keman konçertosu eşsiz olan yahudi asıllı alman besteci. bilinen senfonilerinin öncesinde bestelediği 12 senfonisi daha vardır, fakat mendelssohn bu erken dönem bestelerini yeterli görmediği için bunlar çalınmaz. senfonilerin bir başka özelliğide bunların bestelenme sırası ile sahnelenme sırasının farklı olmasıdır. örneğin 1833'de bestelediği no 4 senfonisi 1842'de tamamladığı no 3 senfonisinden sonra çalınmıştır. mendelssoh'un bilinen beş senfonisinin kronolojik sırası söyledir:

  mendelssohn senfoni no 1
  mendelssohn senfoni no 5
  mendelssohn senfoni no 4
  mendelssohn senfoni no 2
  mendelssohn senfoni no 3
 • romantik çağda güzel eserler bırakmış, bana göre genç ölmemiş olan-müzisyen adam işi bitince ölür-, goethe ile mektuplaşmış olan bir bestekar.
 • schumann ve brahms ile klasik müzikte alman romantik dönemin merkezi olarak anilirlar.
hesabın var mı? giriş yap