şükela:  tümü | bugün
  • che guevara'nin bolivya'da yakalanmasi, sorguya cekilmesi, i$kence edilmesi ve oldurulmesinden sorumlu cia ajani. halen hayattadir.
  • 1941 - havana dogumlu bir kubali ve tam ismi felix ismael rodriguez mendigutia'dir. abd'nin, 1961'de domuzlar korfezi harekati'nda cuvallamasindan sonra cia 1967'de bu adami alip kuba'ya yolluyor che guevera'nin yakalanmasi icin ve ne yazik ki ba$arili oluyor. 1969 yilinda abd vatada$i olup, orduya giriyor, arkasindan da o yillarda surmekte olan vietnam sava$i'na gonderiliyor. bu adam hakkindaki du$uncelerimi ve hislerimi acik acik belirtirsem; cia pe$ime 1990 model, acikkahverengi, eski bir ford ile 2 ajan yollayabilir.
  • dünya'da en çok sempati beslenen insanlardan birinin * öldürülmesine ön ayak olmasına rağmen hala hayatta olabilmesine şaşırdığım kişi .
  • kendisinin bir röportajını izledim.

la higuera'da che yakalanıp rehin tutulunca kendisi che ile görüşmek istemiş ve yanına gitmiş.

che'ye, benim kim olduğumu biliyor musun diye sordum diyor. che de, hiç kimse beni sorgulayamaz, özellikle de cia, diyerek yüzüne tükürmüş. bunun üzerine, yanındaki bolivyalı askerlere, yüzüne ateş etmeyin, öldürün talimatı vererek oradan ayrıldım demiş.

öte yandan, eğer regis debray olayı bolivya hükümetinin tepkisini çekmeseydi, che guevara'nın öldürülmeyeceği, panama'ya götürülüp orada sorgulanacağını söylemiştir.

kendisi kübalı ve halen hayatta.

hain.
  • "dışarı çıktım emri yerine getirmek için teran' ı çağırayım. boynunun altına ateş etmesini söyledim. çünkü che nin çatışmada öldüğü izlenimi vermek zorundaydık. teran benden bir tüfek istedi ve iki askerle birlikte içeri girdi. " defterine not ettim 9 ekim 1967 saat 13.10. che nın ölüm anını böyle anlatmış işkenceci kübalı.

daha sonra cia onu istihbarat ve keşif eğitimleri vermesi için peru ya yollar. 1969 yılında amerikan vatandaşı olur. güney vietnam saigon a gönderilir. burada işkenceli sorgulara katılır. amerika tarafından cesaret yıldızı nişanı ile ödüllendirilir.
    silah kaçakçılığı işine girer. güney amerika daki her ülkede çalışır. şili ordusunda ayaklanmaları bastırma eğitimi verir. bush ile tanışır "tam aradigim adamsın" der kendisine bush. 1980 lerdeki irangate skandalına ve cia, nikaragua kontralarının silah ve uyuşturucu işine katılır. evinde girdigi her operasyondan aldığı anı eşyalarıyla küçük bir müze kurmuş ve hala hayatta olan biridir.