şükela:  tümü | bugün
 • 19. yüzyılda yaşamış fransız bir ressam. türkiye'ye de gelip (o zaman osmanlı devleti vardı, pardon) resimler yapmış kişi. oryantalist bir ressam olarak geçiyor.
 • eserleri 10 kasım'dan itibaren pera müzesi'nde üç ay kadar sergilenecek, vaktiyle montmartre havası da teneffüs etmiş ressam.

  sanırım pera'da kalıcı sergi kısmında da bir istanbul manzarası bulunuyor.*

  ekleme: adam kubbe fetişisti bence. gitse rusya'yı da resmedip duracağından eminim.
 • louvre müzesine sağken giren ilk ressam. van gogh en güzel mavilerini kendisine adamıştır.
 • felix ziem 1821-1911 yılları arasında yaşamış fransız manzara ressamıdır. barbizon okulu tarzını benimsemiş ve eserlerini bu tarzda vermiştir. mimarlık eğitimi almış ve mimar olarak bir süre çalıştıktan sonra resim alanında eserler üretmeye başlamıştır.

  barbizon okulu ortaya çıktığı dönemde baskın olan romantizm akımından realizm akımına yönelmiştir. romantizm akımında da doğanın yüceltildiğini düşünürsek bu akımın romantizm’e karşı olduğunu söyleyemeyiz. adını fransa’da birçok ressamın toplanıp fikir alışverişinde bulunduğu ve açık havada resim çalıştıkları barbizon adlı köyden alır.

  1830 ve 1870 yılları arasında aktif olan bu okulun belirleyici özellikleri renk perdelerinin kullanımı, yumuşak fırça darbeleri, formlardaki yumuşaklıktır. ressamlar daha önceden de açık havada çalışmalarına rağmen bu akımda açık hava ve doğal ışık esastır. aynı dönemde amerika’da doğan bir sanat akımı olan hudson river akımıyla benzerlik göstermektedir.

  barbizon akımı döneminde claude monet ve auguste renoir gibi genç ressamları da etkilemiş ve empresyonist akımın doğumunda öncü olmuştur.
 • pera müzesi'ndeki sergisi, 29 ocak 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek olan ressam. ziem müzesi ve martigues belediyesi iş birliğiyle gerçekleşecek serginin küratörlüğünü lucienne del’furia ve frédéric hitzel üstleniyor (imiş).

  "sergi, öncelikli olarak 19. yüzyıl resmine damgasını vurmuş bir sanatçı olan ve çoğunlukla deniz ve kentin iç içe geçtiği istanbul’u ve venedik’i konu alan resimleriyle bilinen ziem’i, tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor. ziem’in sergideki yağlıboyalarında kullandığı canlı renkler ve hızlı, dinamik fırça tekniğiyle sürekli değişen ışığın titreşen etkilerini yakalama çabası izleniyor. sanatçının neden izlenimciliğin gelişini önceden haber veren, önizlenimci bir ressam olarak kabul edildiği ve monet gibi resim sanatında bir devrimi temsil eden ressamlarla üslupsal ilişkileri gözler önüne seriliyor. tasarım süreçlerini görünür kılan desenleriyse, kırım savaşı döneminde istanbul’da bulunan 19. yüzyılın bu gezgin ressamının zihnine bir pencere açıyor adeta. bizi onun gözünden bu kenti yeniden keşfetmeye teşvik ediyor. resim sanatına tutkun olan herkes ve yaşadığı dönemden bugüne kadar koleksiyonerler tarafından ilgiyle takip edilen, kendinden sonra gelen sanatçı kuşaklarını derinden etkileyen, daha yaşarken eserleri louvre müzesi’ne kabul edilen ilk sanatçı olan romantik manzara resminin bu tanınmış ismini, ziem’i bugünün sanatseverleriyle buluşturmak amaçlanıyor."

  bir felix izlenimi...

  bu da monet'nin asıl izlenim'i.

  (bkz: impression)
 • pera'daki sergide daha fazla eserini görmeyi isterdim. (frida kahlo'da da aynı şekilde burulmuştum, naparsın sanatsever umduğunu değil bulduğunu gezer.)

  ziem, yaşarken maddi manevi takdir gören bir ressam. o açıdan şanslı. demek ki çağının nabzına göre imiş şerbeti. ustelik hesaplı kitaplı bir tercih de değil besbelli. bildiğin evlere odalara sığmayan bir gezgin doğa adamı.

  ıstanbul'u çizmiş, nasıl gördüyse öyle. renkler sıcak, figürler hareketli. kayıkta dansöz diye bir eseri var. al sana dönemin eğlence anlayışı için bir fikir.

  biraz sanat tarihi bilgisi olanın ilk tepkisi "aaa izlenimcilik" olacaktır ve bu akımdan eserlere muhabbeti olanın ziem'e -ki kendisi izlenimci değil ve fakat izlenimciliğe yol açanlardan- kanı illa ki kaynayacaktır.

  umarım sergiyi gezme fırsatınız olmuştur. son hafta!