şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin hemen her yerinde farklı isimlerle adlandırıldığını gördüğüm tuhaf köfte. ben ilk olarak mersin'de tanıştım bu köfteyle. "arap köftesi" diye sundular bize. sonra hataylı bir teyzenin evinde yedim. o da "kürt köftesi" dedi. kürtlerin arap, arapların da kürt köftesi diye adlandırdığını düşünüyordum ki, şimdi bir de "çingene köftesi" diye bir ismi daha çıktı. anlaşılan o ki, kimse sahiplenmek istemiyor. halbuki fıstık gibi yemek.
  ben de bundan sonra kendisine "halkların kardeşliği köftesi" demeyi daha uygun buluyorum..
 • ince bulgur, un, bir yumurta ve baharatı geniş bir kaba koyun, biraz ılık su ekleyin ve yoğurun. yoğururken yanınızda ılık su bulundurun ve elinizi bu su ile sürekli ıslatın. yoğurma işlemi biraz uzun ve zahmetlidir yılmayın. yetti bu kadar kollarımda derman kalmadı demeden önce bir cezve içinde su kaynatın ve artık olduğunu düşündüğünüz harçtan küçük bir köfte yapıp bu suyun içne atın. eğer köfteciğiniz dağılmadan haşlanıyorsa evet başardınız artık yoğurmak yok ikinci aşamaya geçebiliriz. köfteler minik olmalı, işin yarısında sıkılıp koca koca köfteler yapacaksanız hiç başlamayın bile. * minik köftelerin ortasına parmağınızla hafifçe bastırın, işte pişmeye hazır şahane bir fellah köftesi elde ettiniz. şimdi hadi bütün harcı köftecikler haline getirin. büyük bir tencereye su koyun içine yarım limon atın, su kaynayınca köftelerinizi tencereye atıp pişirin. köfteler pişerken yoruldum bir sigara molası vereyim diyebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz zira daha sosu yapmadık. zeytinyağ, sarımsak, biber salçası ve bir adet kesme şekeri bir kapta pişirin, şimdi sigara içebilirsiniz. haşlanan köfteleri güzelce süzüp bir servis tabağına koyun üzerine şahane sosunuzu gezdirin. (iyiki köftelerin üzerine küçük çukurlar yapmışız sos oraya ne güzel doluyor değil mi? ) afiyet bal şeker olsun.
 • kuru bulgurdan mucizeler yaratan* yurdum insanının bir başka aşmış lezzeti. fellah köftesini fellah köftesi yapan sarmısaktır. biber salçası bir, zeytinyağı iki sarmısak 3 ölçek olacak ki sosta, had hudud kalmasın. bünyeler köfteye doysun, zevk tavana vursun.
 • çukurova yöresi yemeği, sarmısaklı köfte. kürt köftesi ve fellah köftesi farklıdır, kürt köftesi yoğurtlu olur.
 • adanali bir ahbabimizda ilk kez yedigimiz günden beri hayatimizin bir daha ayni olmadigi enfes ötesi yiyecek (bkz: abarti). fellah köftesinin yani sira eksili bulgur köftesi, kürt köftesi ya da bulgur köftesi olarak da adlandirilir. püf noktasi yogurma kismindadir.

  denenmis ve yüzde yüz lezzet elde edilmis bir tarifi resimleriyle görmek için: http://sofravemuhabbet.blogspot.com/…t-koftesi.html
  (aç olanlar bakmasin; swh)
 • yamulmuyorsam içli köftenin bolca yapıldığı yörelerde * artan dış bulgur karışımını yabana götürmemek için icat edilmiş yemek. bulgurlu olan her şeye özel bir ilgisi olan birisi olarak ben buna bayıldım şahsen. yapımı çok da zor değildir. köfteleri olabildiğince küçük yapmak lazım. ayrıca sarımsaklı yoğurdu bol olmalı.
 • bulgurun alabileceği en lezzetli formlardan biridir. ama ki yapımı cefa*, yemesi sefa* olan yiyeceklerdendir. sosuna bol sıvıyağ, bol domates*, bol sarımsak, bol baharat* ile birlikte bulgurların haşlandığı sudan bir miktar eklemek de lezzeti artırır. hem sıcak hem soğuk yenilebilir ve evet üzerine bol maydanoz iyi gider.
 • kimi bölgelerde (bkz: mersin) "kürt köftesi" olarak anılan yemek çeşidi.*
 • şeklen düğmeye benzer olur/yapılır. sosuna da maydonoz yakışır.
 • bazı bölgelerde de (sivas mesela) çingene köftesi olarak bilinir. mantı gibi yoğurtlu, tereyağlı bir sosla tüketilir.