şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde fazla önem verilmeyen bir ders olarak felsefe, hala 1950lerde hazırlanmış müfredattaki haliyle hiçbir esaslı değişiklik yapılmadan günümüze taşınmıştır. eğitim sürecinin ilk yıllarından itibaren felsefi nitelikli eğitim-öğretim yerine lise 2 ya da 3 e gelmiş öğrencilere felsefe tarihi ezberletilemeye çalışılıyor. avrupadan bir kaç örnek vermek gerekirse,
    bulgaristan’da ilköğretim 4. sınıftan itibaren seçmeli ders olarak okutuluyor. 9. sınıftan itibaren ise mantık, psikoloji, hukuk, estetik gibi konulara ayrılıyor ve öğrenci lise eğitimini tamamlayana kadar devam ediyor.
    ispanya’da 6-12 yaş arası seçmeli okutulan felsefe 12 yaşından itibaren zorunlu ders haline geliyor ve üniversiteye kadar devam ediyor.
    portekiz’de zorunlu felsefe eğitiminin çok uzun bir geleneği var. 1844’ten başlıyor. ancak akılcı felsefe 1799’da başlamış.
    avrupa ya öykünmek gibi bir amacım yok şüphesiz, sadece kıyaslama açısından bir iki örnek göstermek yararlı olabilir.
  • bölüm olarak eğitiminin verildiği üniversitelerin diğer bölümlerine oranla hakkında en az yazılıp-çizileni, sözlüğümüzde bilgilerine en az rastlanılanı.. 575 puanı max. puan olan şu anki sınav sisteminde örnekse* 380* gibi bir puan ile öğrenci almakta olanı..

(bkz: ege felsefe)
    (bkz: ankara felsefe)
    (bkz: odtü felsefe)
    (bkz: hacettepe felsefe)
    (bkz: istanbul felsefe)
    (bkz: galatasaray felsefe)
    (bkz: boğaziçi felsefe)