şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanlığın 2 önemli parçası arasında hangisinin daha önemli olduğu sorusudur. gerekçesi mesaj ile açıklanmak üzere, bilimsiz felsefe eldekiyle yetinir ama felsefesiz bilim eldekiyle yetinemez diyorum. özellikle sosyal bilimlerde felsefeden mutlaka istifade edilmesi gerekir.

  edit: binlerce yıl önce ortaya atılan ve bugün bilimsel teori olarak kabul edilen birçok teori, filozoflar tarafından ortaya atılmıştır. son birkaç yüzyıl haricinde tarih boyu ortaya çıkan bütün bilim adamlarının temelinde felsefe vardır.

  edit: bu başlık altında trollden uzak, mantıkli entryleri görmemiz dileğiyle...
 • felsefe > bilim

  edit: madem beğenilmiş. orijinal bir bilgi daha vereyim. sizi gidi köftehorlar.

  wikipedia'da herhangi bir dalda hep geriye doğru (bir üst branch ) * giderseniz felsefe bölümünde duruyorsunuz.ya da öyle birşey idi.
  kaynak: unuttuğum bir vsauce videosu .
 • dinden sonra en çok dogma bilimde görüldüğü için elbette felsefe daha önemlidir.
 • öyle bir sorunsal olması gerektiğini düşünmüyorum , bırakın abi o mu önemli bu mu önemli diye? niye karar verelim ki bi bu önemli ve herkes ona uymalı diye
 • felsefe bütün bilimlerin atasıdır. konu kilit. din-bilim tartışması kadar gereksizdir.
 • felsefe herşeydir. felsefe düşüncedir çünkü. düşüncesiz bilim olmaz. bilimin amacı vardır; bu amaç sadece sorun çözmek değildir. şu şekilde tamamlayalım: bilimcilik diyebileceğimiz pozitivizm, karşılaştığı fenomenlere “nasıl?” sorusunu sorar; yanıtlamak için deney setini kurar; deneyler ve gözlemler sonucu yanıtlar ve geçer.
  ama felsefe en temelde “neden?” sorusunu sorarak başlar. bu soruyu bilimciliğe sürekli sorun, sonunda yanıt veremeyeceği, çaresiz kalacağı noktaya varırsınız. işte tam o noktada felsefe ile kucaklaşırsınız. “deneyin” görün.
 • felsefe bilimin, bilim de felsefenin ulaştırdığı noktalardır, dolayısıyla bu bir sorunsal değildir.
  sorun sende değil felsefi ve bilimsel birikimini pratikte vücut bulduramayanlarda.
 • sir philip sidney'e göre (bkz: yazın) ikisinden de önemlidir, çünkü bütün öğretiler ondan gelmiştir.
 • felsefe olmadan bilimin ilerlemesinin bir anlamı yoktur. bilimin -aynı zamanda inovasyonun- fitilini ateşleyen felsefedir.
  bilme arzusu gibi a priori bir unsur olmaksızın bilimsel gelişmeden söz edemeyiz. zira içsel tatmini yakalayamayan ve bilim üretmenin hazzına varamayan insanoğlu bilimde bir "fayda" göremeyeceğinden yola devam etmek istemez. (bkz: pragmatizm)

  öte yandan bilimden bağımsız bir felsefe de düşünülemez. niteliksiz ve de nesnel olmayan bilgilere dayanan felsefe ölü doğmuştur. evrensel olarak ele alınamaz.
  popülizme kadar evrilir.

  felsefesiz bilim ya da bilimsiz felsefe, matematik kullanmadan fizik üzerine çalışma yapmak gibidir. yavandır.