şükela:  tümü | bugün
 • felsefe > bilim

  edit: madem beğenilmiş. orijinal bir bilgi daha vereyim. sizi gidi köftehorlar.

  wikipedia'da herhangi bir dalda hep geriye doğru (bir üst branch ) * giderseniz felsefe bölümünde duruyorsunuz.ya da öyle birşey idi.
  kaynak: unuttuğum bir vsauce videosu .
 • dinden sonra en çok dogma bilimde görüldüğü için elbette felsefe daha önemlidir.
 • öyle bir sorunsal olması gerektiğini düşünmüyorum , bırakın abi o mu önemli bu mu önemli diye? niye karar verelim ki bi bu önemli ve herkes ona uymalı diye
 • felsefe yapılabilmesi için insanın refah bir yaşam sürmesi gerekmektedir, bilim de geliştiği sürece bizim rahat bir hayat yaşamamızı sağlar , bilim olmadıkça hayatımız daha da zorlaşacaktır ve temel ihtiyaçlarımızı düşünme zorunluluğu kılacaktır , bilim olmazsa felsefe üzerine vakit ayırmamızın güçleşmesi muhtemeldir ,o yüzden felsefenin öncül şartı bilim ve refahtır.
 • felsefe herşeydir. felsefe düşüncedir çünkü. düşüncesiz bilim olmaz. bilimin amacı vardır; bu amaç sadece sorun çözmek değildir. şu şekilde tamamlayalım: bilimcilik diyebileceğimiz pozitivizm, karşılaştığı fenomenlere “nasıl?” sorusunu sorar; yanıtlamak için deney setini kurar; deneyler ve gözlemler sonucu yanıtlar ve geçer.
  ama felsefe en temelde “neden?” sorusunu sorarak başlar. bu soruyu bilimciliğe sürekli sorun, sonunda yanıt veremeyeceği, çaresiz kalacağı noktaya varırsınız. işte tam o noktada felsefe ile kucaklaşırsınız. “deneyin” görün.
 • felsefe bilimin, bilim de felsefenin ulaştırdığı noktalardır, dolayısıyla bu bir sorunsal değildir.
  sorun sende değil felsefi ve bilimsel birikimini pratikte vücut bulduramayanlarda.
 • sorgu ve merak hayatın ta kendisidir. bilimin içinde olanların da temel felsefesi sorgulamaktır. ikisi de birbirini tanımlar.
 • sir philip sidney'e göre (bkz: yazın) ikisinden de önemlidir, çünkü bütün öğretiler ondan gelmiştir.
 • felsefe yani biraz daha kaynağına inecek olursak düşünmek eylemi olmasaydı, bilim olmazdı.

  örnek vermek gerekirse insanlar belirli periyotlarda güneş'in yok olup, bir süre sonra tekrar doğuşunu açıklamak adına öncelerinde mitolojik düşünceye uygun olarak çözümler getirmişlerdir. bu düşünceler haklı olarak bazı insanların kafasında soru işaretleri ve belirsizlikler oluşturmuş, daha realist açıklamalar yapmak adına düşünce deneyleri yapmaya başlayıp gerekli refah düzeyine ulaştıklarında ise elle tutulur sonuçlar elde etmeye başlamışlardır.

  felsefe ve bilimin x kişisini a noktasından b noktasına götürdüğü dönemler birbirinden farklıdır.