• - bana cevap lâzım, nedir felsefe?
    - herhangi bir düşünmektir.
    - yani nasıl?
    - yani mesela, bir inşaat işçisinin çivi düzeltirken "bu binanın buraya değil de şuraya yapılması çevreyi daha güzel gösterir" diye düşünmesi, yahut bir çocuğun, "büyücünce at arabası olacağım" demesi, ölüm döşeğindeki birine "neden namaz kılmıyorsun" dendiğinde onun "ben ölüyüm, ölüler namaz kılmaz" diyebilmesi, yunus emre'nin "ilim kendini bilmektir" deyip kaval çalmaya başlaması, descartes'in "düşünüyorum öyleyse varım" gibi hissetmesi, mevlana'nın "soruyu sorduran da cevabı verdiren de bilgidir" sözüne rağmen, bu sözü bilerek ya da bilmeden foucalt'un "güç soruya cevap verende değil, soran ve cevap arayandadır; gerçeği yaratanda değil, onu kabul edendedir" demesidir, "susmak en büyük erdemdir" diyeninki de felsefedir, "her gün eve şu yoldan gidiyorum, bugün de şu yoldan gideyim" diye düşünenin ki de felsefe. herhangi bir düşünmektir felsefe.
    - çok takıyorsun abi.
  • - söyler misin bana felsefe nedir?
    - birileri lunapark'ta çarpışan otolara biniyorken, birileri el ele voltaları geziyorken, birileri dağ tepe gezip dünyayı tanıyorken, birileri dudak dudağa, bir günü akşam ediyorken; bir eve, bir düşünceye, düşüncelere, yazmalara kapanıp, yapsa bile bunlardan tad alamayışının intikamını, düşüncelerle yazmalarla kusmaktır.
  • kısaca "bir şeyi o şey yapan şey nedir?" sorusuna cevap arayan ama her daim arayan, sadece aramak için arayan muhteşem bir şeydir...
  • genel ifadeyle, hikmet sevgisi olarak bilinen felsefe, sanatların sanatı, ilimlerin ilmidir. insanın kendisini bilmesi olarak da tarif edilen felsefe, bilen insanın mümkün olduğu ölçüde kendisini, ilâha benzetmesine vasıta olacaktır. zira allah’a en yakın olan kul, en âlim, en âdil, en merhametli ve en müşfik olanıdır. aynı zamanda varlıklar üzerine düşünmesine ve yaratıcı’yı tanımasına yardımcı olan felsefe, kalıcı ve sonsuz hayatın başlangıcı olan ölüme bir hazırlıktır.
    felsefeyi; herakleitos; fazilet, aristo; varlık olmak bakımından varlığın ilmi, carl jasper; yolda olmak, hegel; objelerin düşünce ile görülmesi, olarak tanımlar.
    kelime manası olarak: yunanca filosofia (philsophia), sevgi anlamına gelen filo ve hikmet (bilgi)anlamına gelen sofia kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuştur. kısaca hikmet (bilgi) sevgisi olarak tanımlanabilir.
  • bu sorunun cevaplan(a)mayisidir
  • felsefe nedir sayın abim nietzsche ?
    - hiç bi şey değildir.
    - doru diyon abim.
  • - felsefe nedir?
    - akılla aklın sınırlarına ulaşmaktır.
  • ''felsefe insanı insana insanla insanca anlatma çabasıdır.'' şaka len şaka tiyatro o. felsefe insanın kendine yakışanı giymesidir.*
  • önemli bir sorudur.
    (bkz: felsefe düşünmeyi düşünmektir)
  • - felsefe nedir usta, bana söyler misin?
    - bilgiye ve bilgeliğe aşık olmaktır. ve bu aşk yüzünden diğer aşkların varlığından yahut yaşamalarından habersiz, bilgi ve bilgelik dolu bir körlükle ölmektir.
hesabın var mı? giriş yap