şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlüğün alt sözlüklerini yaratacağı nesnesel düzende, sözlüğün plasentasında yaşayan bir felsefi terimler topluluğudur.
  herşeyin sözlüğü yararlıdır, çünkü çoğunluk kişilik derinlemesine bilgi yerine yüzeysel tanımlara ihtiyaç duyar. felsefe sözlükleri bu anlamda bir çeşit sofinin dünyası işlevini yerine getirmekten bahtiyar olur. sözlüğün altına yerleştirilecek alt sözlüklerle bu işlev desteklenebilir. böyle bir yerleşim düzeninde, kişi tek tek başlıkları aramak yerine sözlüğün alt sözlüklerine başvurarak bir rehber eşliğinde yol alır, heyecan duyar, hayatın anlamını kavrar.

  eyvallah.

  (bkz: anarşi)
  (bkz: zehirli tümdengelim)
 • ahmet cevizci imzali , paradigma yayınlarından cikan devasa sozluk.
 • fransizcasi ''dictionnaire philosophique''tir ve ilk defa 18. yy'in en muhim fransiz yazarlarindan biri olan voltaire tarafindan yazilmistir. 1764te basilmistir. yazara gore ''bu tip bir sozluk ogretici olmasinin yaninda tasinabilir de olmalidir ki alfabetik siranin sundugu belirli hedeflere karsilik verilebilsin.''. kiliseye, fanatizme ve tiranliga karsi cok sert ve yerinde elestiriler bulunmaktadir. gercek bir sozluk gibi olmasi da okunulmasini kolaylastirir, istenilen zamanda istenilen konu okunabilir.
 • sadece felsefe terimlerini içerisinde bulunduran kuru bir sözlükten çok daha ilerisinde olan, asla eskimeyen, politik açıdan da incelenmesi gereken bir baş ucu(ya da baş üstü) kitabı. kimi kitap satış sitelerinin felsefeye ilgisi olanlar için bir başlangıç kitabı olarak nitelendirilmesine rağmen(kesinlikle yanlış bir vargı), dönemin siyasi olayları hakkında bilgi edinilmeden okunduğunda zevk vermeyecek bir kitaptır.
 • kitap fuarında altmış ytl'ye alınabilen sözlük. o kadar kalın bir kitaptır ki beylikdüzü kadıköy servisinde ayakta kalmış olan biri bunu koltuk olarak kullanmıştır. bir buçuk saat süren yol için gayette kullanışlı olmuştur.
 • paradigma yayını ahmet cevizci eseri olan kalantor gayet etkilii biçimde bir silah olarak kullanılacak kadar haşmetli 1800 sayfalık bir heyhuladır. bu kitaptan başkasına başvurmadan felsefe bölümünü bitirmek mümkündür, lakin böyle bitiren "cahillik gider eşşeklik baki kalır" sözünün karşısına resmini koyacaktır.
 • voltaire tarafından yazılan felsefe sözlüğü , lutfi ay çevirisi ile inkılap ve aka kitabevinden iki cilt olarak çıkmıştır. temiz ve sade bir çeviridir.
  tabi bendeki 4. baskı, 1977 yılında basılmıştır.