şükela:  tümü | bugün
 • taşın yaratılışı simyanın amacıydı ki bu tüm formlarda tektik edilmiş bir erken dönem bilim usulüydü.

  taşın doğuşu aslında fransız nicholas flamel ile başlar. felsefe taşını geliştirme konusunda başarılı olduğuna kendini inandırmış olan flamel bunun ona hayalini kurduğu sonsuz hayatı ve zenginliğe kavuşturacağına inanıyordu. somut olarak olmayan bu taşa inanan sadece kendisi değildi elbette. öldükten sonra mezar hırsızları kazıp cesedini çıkartmaya çalışmışlar ve denilen odur ki, hem kendisin hemde karısının tabutunu boş bulmuşlar. kendi tarafından yazılmış ve dizayn edilmiş olan mezar taşında, taşın yerini gösteren semboller olduğuna inanılıyor.

  as above so below(2014)
 • felsefe taşı yarılır
  hezeyanlı akıl yıkılır
  gizli yollar açılır..
  vay ki yalancı vehim ile aldatıcı nefsin haline.*
 • simyacıların, değersiz madenleri altına dönüştürme gücüne inandıkları madde. felsefe taşının elde edilmesi simyanın en büyük ütopyalarından biri olmuştur. felsefe taşını belirtmek için simyacılar çifte ad kullanırlar: "ateş ve hava", "siyah ve beyaz", "taş ve su", "eril ve dişil".

  kaynak: (bkz: foucault sarkacı)
 • alşimistlerin "hem bol bol altınımız olsun hem de bu altınları rahat rahat ezebilmek için ölmeyelim" planını hayata geçirmek için bulmaya çalıştıkları taş. insanlar yüzyıllar önce de aynı açgözlülüğe sahipmiş demek.