• bir kaç aydır takip ettiğim bir youtube kanalı. bazen akşam yemeğinde açıyorum bir videosunu, evdekiler ile birlikte yarım saat boyunca dinliyoruz. arkadaşın sesi, hitabı ve yaklaşımı hoşuma gidiyor. bizimkiler artık iyice alıştı. annem; kim bu çocuk, sen yokken nasıl dinleyebilirim diye sormaya başladı.
  • beğendiğim bir youtube kanalı. kim olduğunu bilmediğim biri, belirli temalar eşliğinde felsefe sohbetleri yayınlıyor. ben de günün önemli bir kısmını yolda geçiren biri olarak bu videoları mp3'e dönüştürüp, yolda bunları dinliyorum. felsefe ile amatör olarak ilgilenen herkese tavsiye ederim.

yalnız canımı sıkan bir şey var. kuşatıcı anlatımlarına rağmen anlatıcı, özellikle özel isimleri inanılmaz hatalı okuyor. aklıma ilk gelen örnek schopenhauer'i şopenhayır diye okuması. benim için telafuz çok önemli değil diyemeyeceğim, zira dinlerken inanılmaz derecede rahatsız ediyor. sadece bununla kalmıyor örneğin society'i soçeti, david hume'u yazıldığı gibi david hume şeklinde falan okuyor. bu son iki örneği salladım, aslında o başka isimleri söyleyemiyor, ama aklıma o isimler gelmedi şimdi. esasen metin olarak çok önemsemesem de, hem akustik olarak, hem de anlatıcının bu konuda kendini geliştirmemiş olması gerçeği sohbetin akışkanlığının yitirilmesine neden oluyor. mesela sırf bu nedenle şopenhayır'lı birkaç videosunu dinleyemiyorum.

bir de teknik eleştiri. bazen konuşmanın arkasına yerleştirdiği müzikleri fazla yüksek koyuyor, bu da metne odaklanmayı zorlaştırıyor. bir de mikrofonu dip ses yapıyor, bu da rahatsız ediyor. özellikle iki metin arasında boşluklarda dip ses de kesiliyor, ve bir süre sonra kayıdın yeniden başlamasıyla birlikte dip ses de yeniden geliyor. dip sesi önleyen çeşitli uygulamalar var, lütfen bunlara da dikkat etsin. onun dışında umarım uzun uzadıya devam eder videoları. anlatıcı bu işin eğitimini almış biri midir, yoksa amatör olarak mı bu işle ilgilenmektedir bilemiyorum, ama bu telafuz meselesi dışında genel olarak beğeniyorum.
  • az önce, aklıma geldiği için youtube'da aratıp, yeniden açıldığını gördüğüm kanal. çok sevindim.
    takipçi sayısının kendisi için maddi açıdan hiçbir öneminin olmadığını biliyorum. umarım en kısa zamanda, daha çok kişiye ulaşmak adına eski takipçi sayısına ulaşır.
  • az kişinin bildiği muhteşem youtube kanallarından biri.
  • bir kaç aydır takip ettiğim youtube kanalı. filozofların hayatı, eserleri, düşünceleri hakkında yorum yapan bir arkadaşın kanalı. son bir kaç haftadır edindiğim bir alışkanlıkta kulaklık takıp bu arkadaşı dinleyerek uyumak. bundan inanılmaz derecede haz alıyorum. sırf bunu yapmak için geceyi beklediğim günler bile oluyor. youtube gibi saçma sapan içeriklerin milyonlar tıklandığı bir mecrada değeri çok az bilinen bir kanal olması hüzün verici. velhasıl takip edin/ ettirin. benim gibi felsefeyle amatör olarak ilgilenmeyi sevenler için bulunmaz nimet.
  • çok beğendiğim bir youtube kanalı. filozofların hayatı, fikirleri ve sözleri üzerine birçok kaynaktan araştırma yapıp bunları derleyip güzel bir müzikle sunmuş. vidyoları hazırlayan kimse eline sağlık.
  • başta amatör bir videosuna denk gelince amatör bir kanal olduğunu düşündüm ve tahmini birkaç ünlü filozofun videosu vardır diye düşünmüştüm ancak geniş içeriğe sahip bir kanaldır. bugün ikinci bir video izledim ve arada geçen yorumlar dolayısıyla baştaki yüzeysellik ön yargım kırıldı.
    ilk dinlediğim video hume videosu olduğu için telafuzdaki yanlışlık direk dikkatimi çekti ama önemsemedim. benim için sorun değil. olabilir. içerik dolu genel olarak.
  • youtube kanalında aşağıdaki uyarıyı vermektedir.
    "bu hesap, kullanıcının yayınladığı materyalle ilgili telif hakkı ihlaline ilişkin birden çok üçüncü taraf hak talebi alındığı için feshedildi."

ülkemizde bu kişi gibi ürünler ortaya koyamıyorsunuz ama telif hakkı kullanımı var diye şikayet edebiliyorsunuz? hangi ürünü yorumlamadan koymuş bilgi paylaşır mısınız?
  • sevdiğim youtube kanallarından birisi.
  • bu kanalı çok beğeniyordum. oturup dinler kendimden bir şeyler bulur, sorgulardım. şimdi bakıyorum kanal kapatılmış olarak görünüyor. ne olduğunu bilen var mı?

tekrar bulabildiğim için mutluyum. buyrun : felsefe yolcusu kanalı
hesabın var mı? giriş yap