şükela:  tümü | bugün
  • bilim dediğimiz şey kesin ve net sonuçların olduğu hata payının sıfır olduğu bir alandır.
    yani f=m.a ise bu hep böyledir. bazı durumlarda f=2m.a olabilir gibi bir şey söz konusu değildir.
    peki ya felsefede bu böyle mi?
    adına felsefe denen bu saçmalığı kim uydurduysa, önüne gelen bir fikir atmış. sonra bu deli saçmalıklarını birleştirip adına bilim demişler. hadi ordan!
    liseden aklımda kalanlara göre bu felsefede normal insanı duyguları toplayıp alt dal yapmışlar.
    eleştiricilik, sezgicilik, akılcılık, faydacılık, düşüncecilik, görecelik vs.
    lan amkoduklarım bunlar bildiğin insandan insana değişen karakter analizi. bunun bilimle ne alakası var?!

biri çıkmış demiş ki "bilginin kaynağının duyulardır.", diğeri çıkmış demiş ki "bilginin kaynağı akıldır." bir diğeri çıkar "bilgi doğuştan gelir." der.
    biri diyork ki "asıl bilgi, idealar evreninin bilgisidir." diğeri diyor ki "idealar evreni değil , asıl bilgi mantıktır."
    biri diyor ki "evrendeki bütün varlıkların temeli, özü, ruhsal atomlarlardır." diğeri "varlığın bilgisine deneyle varılabililir."
    başkası şüpheyle varılabilir diyor, bir başkası da bilgilerimizi algı çeşitlerine dayandırıyor.

lan ben sizin toynağınızı zikerim. adamın asabını bozmayın da bi karar verin. on yıllardır insanlar sizin karar veremediğiniz şeyleri ezberleyerek ömürlerini çürütüyor.
    madem bu felsefe denilen saçmalık, insanların canı sıkıldığında aklına gelen fikirleri ortaya atması, o zaman ben de bir filozofum. seksizmin kurucusuyum.
    bilginin cinsellikten doğdunuğu savunuyorum. şimdi hepiniz dalga geçip ayar vereceksiniz değil mi?
    doğru tabi, antik yunanda doğmadığım için size komik geliyor. ben değil de john locke bunu demiş olsaydı, hepiniz biat edecek saygı duyacaktınız ama barbar ddediği için gülüyorsunuz. siz bilgiye ulaşmayı değil kandırılmayı istiyorsunuz. işte alın size benim felsefem, koyun literatüre!
    lanet gelsin atom fiziğine de felsefesine de kuantumuna da pırafasörlüğüne de!
  • (bkz: felsefe nin bir bilim dalı olmaması)

edit: trollük böyle bir şey değil. trol başkalarının sinirini bozmayı amaç edinir. kendi cehaletini sergilemeyi amaçlamaz.
  • "liseden aklımda kalanlara göre.." den sonrasını okuyan yeşillendirsin.
  • felsefe ve kolpa kelimelerini aynı cümle içerisinde bir arada kullanılabilmek için, ilkokul 1'den hatta 'a' harfinden terk olmak gerekir gibi geldi bana.

tanım: tanımlanması zor, hatta gereksiz bir 'şey'.
  • keke sen ilk önce bi pozitif / normatif bilim ayrımını öğren de sonra birlikte lisedeki felsefe hocana söveriz dediğim başlık.

tanım : felsefe tüm pozitif bilimlerin çıkış noktasıdır. bilim felsefesinden bihaber suserlar boşuna kızmasın.
  • felsefeyi bilim dalı sanan yazarımsı hezeyanı. üniversitede ne öğretiyorlar size bilmem ki. (bkz: bilim felsefesi)(bkz: hukuk felsefesi) (bkz: iktisat felsefesi)
  • birçok pozitif bilimin felsefe üzerine inşa edildiğini, felsefî akımlar ile olguların kökenlerine, nedenlerine inerek doğada gerçekleşen olayları anlamamıza yaradığını, ihtiyaçları karşılayacak ve insanı daha yaşanılabilir (tıbbi ilerleme, modern şehir hayatı, teknolojik cihazların geliştirilmesi, ekonomik modeller geliştirme vb.) bir dünyada var edebilecek bütün kavramların aslında kökeninin felsefeye dayandığını bilmemekten ileri gelen vasat bir düşünce tezahüratı.
    bilimsel metodoloji, yanlışlanabilirlik, kuram, teori, bilim felsefesi falan diyeceğim ama daha çok gerilerdeyiz anlaşılan.

bazen, belli konularda karşıdaki kişiye düşündüklerinin ne kadar ilkel ve desteksiz olduğunu öğretmek için tabiri caizse kafasına vura vura anlatmak gerektiğine inanıyorum. pratikle birleşmiş, sahici bir sarsıntı ile öğrenilen bilginin daha uzun süre hafızada yer edeceğine hep inanmışımdır.
  • bu durum için felsefi bir terim olan (bkz: pseudoscience) kullanılabilir. bir bilim dalının bilimsel olup olmadığı felsefenin bir alanıdır, bunu daha önce de düşünenler vardır ve hatta bu düşünürlerden bazıları pisikolojiyi bile pseudoscience (sözde bilim) kabul etmişlerdir.

eğer 1. entrydeki gibi düşüncelerinizi açıklarken küçük düşmek istemiyorsanız felsefe ile ilgilenebilirsiniz. bu sayede daha önce sizin gibi düşünen insaların size ek olarak neler düşündüklerini görebilirsiniz. hatta düşüncelerinizde emin olduğunuz konularda bile düşüncelerinizle çelişen fikirleri görüp bunları yorumlayarak ufkunuzu arttırabilirsiniz. böylece farklı düşüncelere karşı daha tahamüllü olursunuz.

pseudoscience
    felsefe
  • bir insan cahil olabilir.

bir insan aptal olabilir.

peki her ikisi de aynı anda olursa ne olur?