şükela:  tümü | bugün
 • pinhan yayıncılık'ın ekim ve nisan ayları olmak üzere yılda iki kez yayınlayacağı akademik felsefe dergisi.

  hakkında daha fazla bilgi için:
  http://www.felsefidusun.com/
 • çiğdem dürüşken'in editörlüğünü yaptığı antikçağ konulu beşinci sayısı çıktı.
  satın almak için:
  http://www.idefix.com/…asp?sid=fupl0ejz6d0dzq1m5e6g
  http://www.kitapyurdu.com/…ag-felsefesi/379096.html

  içinde benim de "cicero'nun siyaset anlayışında 'tiran' kavramı üzerine bir inceleme" başlıklı bir çalışmam bulunuyor.
 • altıncı sayısında hegel'in ele alınacağı felsefe dergisi. nisan ayını merakla beklemekteyim.
  yalnız dağıtımını kısıtlamış olacaklar ki artık mephisto'da bulunmuyor. ille de idefix, ille de dijital çağ.
 • digital mecrada olmasini yadirgamadigim dergidir. bilim teknoloji ne gerektiriyorsa onu yapmalidirlar. ama kitap dergi kokusu ama kitapcilar? ühü ühü!
 • 7. sayısında mantık konusunu işlemiş olan güzel dergi.
 • yılda iki kez yayımlanan; o sayısında ele aldığı konu hakkında kapsamlı yazılar sunan, yerel olduğu kadar ülke dışından akademisyenlerin de makalelerini sunan, oldukça seçkin bir akademik felsefe dergisi.

  derginin bir sayısı bir kitap kalınlığı ve kapsamında. konuları genel anlamda bir filozofa müteallik olabildiği gibi daha özgül olarak yalnız bir konuya (mantık, ontoloji) ilişkin de olabiliyor.

  ben dergiyi gayet beğeniyorum. her şeyden önce güncel olanı yakalama fırsatı sunuyor ve daha önce çevrilmemiş veya üzerine dilimizde bir şeyler yazılmamış konularda yazılara da yer veriyor.

  derginin sayılarını http://www.felsefidusun.com/ bağlantısından temin edebileceğimiz gibi anlaşmalı iş yerlerinden de (kitap, dergi satan yerler vb.) dergiye ulaşabiliriz. fakat genellikle internet sitesi tercih ediliyor ve sayıları çabuk tükeniyor.
 • 8.sayısı geçtiğimiz nisan ayında çıkan dergide konu olarak belirlenen heidegger'i alanında iyi isimlerden okumak çok büyük şans açıkçası.

  kendisinin nazist kimliğini kenara koyarak bakarsak makalelerin çoğu heidegger'in felsefi düsturunu ortaya koymak bakımından amme hizmetinin tanrısıdır. heidegger hakkında tez yazan, yazacak olan, yazma hayalini kuran kişiler derginin bu sayısını öpüp koklayıp elinden düşürmemelidir.

  8.sayı