şükela:  tümü | bugün
 • amerikan kriz masasi.
  federal emergency management agency
 • redaksiyon grubu'nun bir türlü türkçe karşılığı hakkında fikir birliğine varamadıkları amerikan hedesi.

  (bkz: altin satirlar)
 • gönüllü sivillere ve gruba kayıtlı kişilere askeri düzeyde arama, kurtarma ve ilk yardım eğitimi vermektedir bu kuruluş. eğitimleri tamamlayanlar da uluslararası düzeyde geçerli bir sertifika sahibi olmakta ve ulusal ya da uluslararası doğal afetlerde yetkili kılınmaktadır. türkiye'de de bağımsız çalışan pek çok arama kurtarma grubuna eğitim vermiştir bu adamlar. eğitimler için son derece gerçekçi ortamlar hazırlanmakta, eğitime katılanlar her türlü zor ve elverişsiz şartta en iyi performansı sergilemeye çalışmaktadırlar. eğitimler gece ve gündüz olmak üzere iki koşulda gerçekleştirilmektedir.
 • new york times yazari paul krugman'in 2 eylul 2005 tarihli yazisindan ogrendigimize gore bu kurulus 11 eylul 2001 faciasindan da once amerikan'in basina gelebilecek en muhtemel uc felaketi soyle siralamismis: 1) new york'a yapilacak bir terorist saldirisi, 2) san fransisco'da buyuk bir deprem, 3) new orleans'i vuracak bir kasirga. ustelik houston chronicle gazetesi 2001'de cikan bir yazida bu tehlikelerden en olumculunun new orleans kasirgasi olabileceginden dem vurmusmus.

  9/11 saldirisinin nasil ve ne zaman vuracagini onceden kestirmek zorduysa da, katrina'ya karsi cok daha hazirlikli olunabilirdi. acaba amerika'nin federal ve yerel hukumetleri olasi bir san francisco depremine karsi nasil hazirlanacaklar? bay governator, siz ne dusunuyorsunuz bu konuda?

  krugman "a can't-do government" baslikli yazisinda fema'nin george w. bush yillarinda cok zayifladigini ve federal yoneticilerin bu kurulusa uvey cocuk muamelesi yaptiklarinin da altini cizmis. irak savasi ve federal vergi kesintileri sebebiyle had safhaya cikan ihmalkarliklar hem fema'yi hem de new orleans etrafinda sel kontrolu calismalari yapan "army corps of engineers" grubunu etkisiz hale getirmisler.

  "before 9/11 the federal emergency management agency listed the three most likely catastrophic disasters facing america: a terrorist attack on new york, a major earthquake in san francisco and a hurricane strike on new orleans. "the new orleans hurricane scenario," the houston chronicle wrote in december 2001, "may be the deadliest of all." it described a potential catastrophe very much like the one now happening...."

  "....third question: did the bush administration destroy fema's effectiveness? the administration has, by all accounts, treated the emergency management agency like an unwanted stepchild, leading to a mass exodus of experienced professionals.

  last year james lee witt, who won bipartisan praise for his leadership of the agency during the clinton years, said at a congressional hearing: "i am extremely concerned that the ability of our nation to prepare for and respond to disasters has been sharply eroded. i hear from emergency managers, local and state leaders, and first responders nearly every day that the fema they knew and worked well with has now disappeared....."

  yazinin tamami: http://www.pkarchive.org/column/090205.html

  fema'nin gorevini birak zorunda kalmis baskani michal d. brown'la ilgili olarak: (bkz: #8348831)
 • fema daha once sanirim bagimsiz bir kurulusken (direk baskana bagli olabilir, emin degilim), 11 eylul sonrasi department of homeland security'ye baglanmis. bu da fema'yi bir anlamda bitiren bir hareket olmus, zira fema'nin butcesinin buyuk bir kismi terorle mucadeleye, yani isin asli irak savasina aktarilmis. fema yoneticilerinin katrina kasirgasindaki yetersizlikleriyle ilgili en buyuk savunmalari da bu kaynak yetersizligiydi zaten.
 • "the new four letter f word"

  (en yeni 4 harfli kufur kelimesi) seklinde de t-shirt yazilarina konu olmus organizasyon.
 • nonlineer statik sismik analiz proseduru. fema 440
  http://www.fema.gov/library/viewrecord.do?id=1438
  (bkz: sap2000)
 • kıbrıs'ta kadın hakları ve lgbtt'lerin hakları için faaliyet gösteren feminist atölye(fema). en son uluslararası homofobi karşıtı gün'de yani 17 mayıs'ta bir bildiri yayınladılar şöyle ki:

  kıbrıs’ta lgbtq bireyler vardır!

  ayrımcılığı sonlandır!

  kktc devletinin anayasası, demokrasi, eşitlik ve insan haklarından bahsederken, başka yasalarıyla toplumun bir kesimini sırf cinsel yönelimleri ve/veya cinsiyet kimlikleri dolayısı ile ayrımcılığa maruz bırakıyor. cumhuriyet meclisi, 25 nisan 2008 tarihinde meclis eski başkanı fatma ekenoğlu’na sunulan, fasıl 154 ceza yasası değişiklik önerisini tartışmaya açmıyor! yasa önerisinde eşcinsel ilişki suç olmaktan çıkarılıyor; bireylerin bedenlerine uygulanan taciz ve tecavüz gibi eylemler ahlak kavramı altında değerlendirilmekten çıkarılıyor ve bireyin bedensel bütünlüğüne yapılan saldırı olarak güncel birleşmiş milletler tanımlamasına göre hem erkek hem de kadın için uyarlanıyordu. fakat kktc meclisi ingiliz sömürge yönetiminden miras kalan ve artık güncelliğini yitirmiş taciz ve tecavüz yasaları suçların önüne geçebileceğini öngörüyor olmalı ki, değişiklik önerilerini kale almıyor!

  toplumsal ihtiyaç ve talepleri meclise taşımak üzere seçilmiş milletvekillerini, eğitim, sağlık ve çalışma hayatı gibi alanlarda, yani lezbiyen, gey, biseksüel, transgender ve queer(lgbtq) bireylerin yaşamlarında ayrımcılığın etkisini en fazla hissettiği alanlarda, pozitif eylem yasaları ile ayrımcılığın önüne geçmeye davet ediyoruz. kktc devletini, cinsiyet geçişi/beden inşası operasyonlarına sırf birey ve doktor arasında yaşanan özel bir durum olarak değerlendirmekten vazgeçmeye; operasyon masraflarını karşılamaya ve bu tür operasyonlarda birey sağlığının güvence altına alma yönünde bir takım iyileştirici standartlar geliştirmeye çağırıyoruz. bu yönde atılacak olan adımların ise, devletin birey bedeni üzerinde tahakküm mekanizmaları yaratmasına mahal vermeden (uzun psikiyatrik/hukuki süreçler, kısırlaştırma /”sterilization” ve önceden evli ve çocuk sahihi olmama gibi) atılması gerektiğinin altını çizip talep ediyoruz.

  bizler, fasıl 154 ceza yasası kapsamında eşcinsel ilişkiyi suç sayan yasanın ivedilikle kaldırılmasını; taciz ve tecavüz’ün bireyin bedensel bütünlüğüne yapılmış bir saldırı olarak düzenlenmesini talep ediyoruz. sosyal adalet anlayışının bir gereği olan eşitlik, adalet ve demokrasinin ayrıcalıklı olanların değil, ayrımcılığa maruz kalan tüm toplumsal kesimlerin hakkı olduğunu söylerken, devletin bu konuda bir an önce gerekli düzenlemeleri yapmasını istiyoruz!
  uluslararası homofobi karşıtı gün’de haykırıyoruz:
  homofobi, bifobi ve transfobi’nin olmadığı bir dünya mümkün!

  feminist atölye

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=37398
 • (bkz: jericho)