şükela:  tümü | bugün
 • bir kadinin oldurulmesi, kadinlari olduren kisi.
 • (bkz: gynecide)
 • kadınların, cinsiyetleri dolayısıyla öldürülmeleri. oğlan çocuğun makbul olduğu toplumlarda kız bebeklerin gömülmesi, namus, töre, tutku ve kıskançlık cinayetleri, kadın sünneti yüzünden yaşanan ölümler, makarnanın tuzu yok, çorbanın tadı yok cinayetleri, eteğin kısa, aklın uzun, bakkala yan baktın, sütçüye saati sordun cinayetleri, ellere var bize yok mu, istedim vermedi, ya benimsin ya kara toprağın ve erkekliğime küfretti hakim bey cinayetleri, femicide örnekleri olarak kayda geçebilir. ayrıca (bkz: kadın cinayetleri)
 • femicide fenomeni genelde teolojik baskilar nedeniyle gorulmekle beraber, bir o kadar da alakasiz sebeplerle gozlemlenebilir.

  ornegin ciudad juarez'de 93'den beri cereyan eden olaylar. kisaca bu sehirden bahsetmek gerekirse dunyanin per capita en fazla cinayet islenen yerlesim birimlerinden biri. cinayetler icin bir motive bulmak zor degil, cartel'ler. her yil binlerce insan olduruluyor. ama genelde meksika'da drug-related cinayetlerdeki en buyuk pattern olenlerin ya federal guclerden ya da cartel uyelerinden olusmasi. iste juarez'de baska bir pattern daha var: femicide, yani kadinlarin erkekler tarafindan sirf kadin olduklari icin oldurulmeleri.

  juarez'in bagli oldugu eyalet chihuahua'nin genelinde bile boyle bir olay yok, ki chihuahua da yine en fazla suc ve cinayet islenen federal bolgelerden biridir. ciudad juarez'deki femicide oranlarinin bu kadar yuksek olmasinin olasi nedenlerinden biri, bolgedeki yuksek orandaki issizligin bu fenomende etkisi oldugu yonunde. yani "labour acisindan arz pek yok, talep cok, talep ne kadar azalirsa o kadar iyi" mantigiyla erkeklerin bu cinayetleri islemis olmasi olasiligi uzerinde duruyorlar. ama bana pek inandirici gelmedi, meksika'nin her yerinde issizlik var. herhalde hasiralti etmeye falan calisiyorlar. bir de buyuk ihtimalle arastirma-sorusturma-kovusturma'nin ne olduklarini bile bilmeyen bir federal polis ve adalet sistemi olunca...

  new york times'dan bir makale

  examiner'dan

  ayrintilar
 • homicideden ilhamla, kadınların hiçbir hakka (yaşama hakkına dahi) sahip olmadığı düşüncesiyle ve nefret nedeniyle işlenen kadın cinayetlerini tanımlayan femicide kavramının sahibi ise italyan feminist serena dandino.
 • (bkz: gynocide)
 • loradeniz - femicide (live session)