şükela:  tümü | bugün
  • erkekler icin (bkz: efemine)
  • fransızca da dişi...
  • fransızca doğru yazılış şekli (bkz: feminin) (bkz: masculin feminin)
  • (bkz: yumuşakça)
  • (bkz: brian molko)
  • "kadının yeni dergisi, hayatın ta kendisi" sloganıyla 8 mart carsamba gününden itibaren sabah gazetesi ile birlikte her carsamba 1.5 ytl ye satilacak olan taze kadin dergisi.
  • (bkz: dişil)
    (bkz: kadınsı)
  • "animusun hakim olduğu bir kadın her zaman kendi dişilliğini, uyum göstermiş dişil personasını kaybetme tehlikesi altındadır, tıpkı bir erkeğin benzer koşullarda feminen davranma riskini taşıması gibi." carl gustav jung - aspects of the feminine (feminen dişilliğin farklı yüzleri)

(ilk giri tarihi: 28.4.2018)

(bkz: kadınsı/@ibisile), dişil/@ibisile
    (bkz: maskülen/@ibisile)
  • gereksiz bir şekilde aptallıkla ilişkilendirilen. şimdiye kadar izlediğiniz filmlere, dinlediğiniz şarkılara bakın. ya da etrafınıza bakın: feminen olmak, genel olarak kadınların hoşlandığı şeylerden hoşlanmak (cinsiyetiniz fark etmeksizin) 'içi boş' ve 'aptalca' olarak öğretildi bize. filmlerdeki kötü kız genelde sarışın, popüler ve 'aptal' dır. bunun karşısında quirky, nerd ve 'akıllı' kızımız vardır. ulan yıllarca bize gatekeeping in tillahını yapmışlar, hiç fark etmemişiz.*

lisedesiniz diyelim, makyaj yapan kızların 'kafası boştur'(!) güzel giyinmeye vakit ayıran kızların da aynı şekilde. oysa genelde erkek sıpalarının sevdiği şeyler için böyle bir stereotype göremezsiniz. deliler gibi bilgisayar oyunu oynayan çocuk için eskiden en fazla 'derslerine az çalışsa iyi olacak amcası...' deniyordu. (şimdi zaten artık video oyunları genele yayılmış, bir tür alt kültür olmuş durumda.) ancak kızlar deli gibi makyaj yapınca hala hor görmeyen kalmıyor. öğretmeninden tut velisine, arkadaşına kadar.

bu düşünceden dolayı okulda çok başarılı olan kızlar, makyaj yapmaya, güzel giyinmeye falan çekinirler. giyinirlerse amansız eleştirilerle karşılaşırlar. benim için bu hiçbir zaman sorun teşkil etmedi, erkek fatma olduğum için dlkfsd. ve arkadaşım bundan bahsettiğinde şaşırdım, bu gerçeklerin farkına varmak istememişim(z).

bu liseye özel bir şey değil. erkek dominant sektörlerde, akademide çalışan kadınlar genelde 'ciddiye alınmak' için isteseler de makyaj yapmıyorlar. politikacılara, bilim insanlarına bakın mesela. herkes tabii ki makyaj yapmak, dişil enerji yaymak zorunda değil ama tam tersini hiç görmedim, genel kadın demografiğine ters düşüyor.

sadece makyaj ve kıyafetle sınırlı değil bu tabii ki.
    justin bieber (bkz: baby)'i hatırlarsınız. veya ergen kızların dinlemekten hoşlandığı herhangi bir popçuyu. bunlarla delicesine dalga geçilir. ancak genel olarak * erkek dinleyici kitlesine sahip olan bir o kadar cringe rapçilerle (eksik etek öeeöheheh çok gomig abiğ) bu seviyede dalga geçildiğini görmedim.

bunun altında yatan sebep de belli aslında. ancak ben bu entry'de anlatmayım. hala okumadıysanız (bkz: ways of seeing)'i okuyun. bu entry'ideki bölük pörçük düşüncelerimi o kitaptaki denemeler bağlamında tekrar ele alınca parçalar oturabilir sanırım.

kısacası, bir insanın süper feminen olması, geri zekalı olduğu anlamına gelmiyor arkadaşlar. bunu söylememiz gerektiğine inanamıyorum.

bunun çözümü nedir peki? diye soranlara ise cevabım şu: dünya yönetimini milf
    lerin eline vermeli, ve hepimiz onlara biat etmeliyiz. başka türlü düzelecek gibi görünmüyor. **

hesabın var mı? giriş yap