şükela:  tümü | bugün
  • bugün itibariyle dönen yemek yapma tartışması sayesinde yerinde görebildiğim ikiyüzlülüktür. orada çalışmadığı halde ev işi yapmayan bir kızla ilgili bir şeyler yazdım, gelen mesajların ortak noktası "kadın diye yapmak zorunda mı?". cevap olarak da "erkek de maddi kısmı karşılamasın, o da çalışmasın o zaman" yazdığımda hemen başlıyorlar "o zaman erkek ne işe yarayacak ki?" demeye.

bunu söyleyenler mesajlarına "bir feminist olarak sizi kınıyorum" diye başlıyor, sonrasında erkeği organik cüzdan olarak gördüklerini açıkça belli ediyorlar. işlerine geldiğinde hayat müşterek, işlerine geldiğinde ama erkek karşılayacak tabi. şimdi farklı müşterek yaşamları bir inceleyelim;

diyelim ki hem kadın hem erkek çalışıyor. ikisi de 2.000 lira maaş alıyor olsun. ayda eve 4.000 lira giriyor. bunun 1500 lirası evin kredisi/kirası, 2500 lirası yaşam için kalan mebla. mutfağıydı, faturasıydı, ısınmasıydı, 1000 lira da oraya gidince, geriye kalıyor 1500 lira para. hem erkeğe, hem kadına 750 lira bütçe kalıyor yani kendilerine ayırmaları için değil mi? hah işte bunu söylediğimde sözlük feministlerinin söylediği şey, "erkek maaşıyla evi geçindirir, kadın maaşından yardımcı olur ve kendi harcamalarını yapar" oldu bi de peruk takıp akşamları işe çıksın erkek isterseniz? hani eşitlik? "ben bütün ay 750 lira için çalışmıyorum" diye cevap veriyor bir de, erkek zaten amme hizmeti için çalışıyordu. o zaman kadın 2.000 lira, erkek 8.000 lira kazansın, 7.500 lirayı ikiye bölelim dediğinizde ise "elbette o zaman" olur diyorlar. ama kira yok, evi erkek aldı, 4000 liradan faturaları düşüp ikiye bölelim dendiğinde ise "erkek bi faturayı da ödeyemiyorsa ayıp, benim parama mı güvendi" diyorlar, erkek ev aldı lan ev, onu niye görmüyorsun?

sadece erkek çalışıyor, kadın çalışmıyor diyelim peki. erkek 2.000 lira kazanıyor, kiraydı, mutfaktı, faturaydı geriye bir şey kalmıyor. kadın ise ev işlerini yapıyor, ortada para yok, sorun yok. o zaman da "ev işi de bir iştir, kadın o yaptığı o iş için erkek tarafından maaşa bağlanmalıdır" diyorlar. kadın işsiz, erkek bir de ona maaş verecek evde yaptığı işler için, istek bu. tamam diyorum mantıklı, peki o zaman erkek de kadından evde kaldığı için kira alacak mı? "aaa ne münasebet, orası ortak yaşam alanı, kiracısı değil karısı o" diyorlar. e bu adam da onun patronu değil, kocası? evi temizleyince sadece adam kirletmiyor, yemek piştiğinde sadece adam yemiyor ki, onlar da ortak? yok o zaman kadına ücret ödenmesi lazımmış.

yani kadın çalışmasın, erkek çalışsın, tüm maddi masrafı karşılasın, üstüne de ev işlerine ortak mı olsun dediğimde ise "evet olması gereken bu" cevabını alıyorum. yani sözlük feministine göre, kadın çalışmıyorsa erkek hem tüm maddi yükü üstlenecek, hem de ev işlerinde yardımcı olacak, olmuyorsa kadına ev işlerini yapması için para verecek. ayda 1500 lira verdiğinizde evde kalacak, tüm ev işlerini yapacak, üstüne de isterseniz sikebileceğiniz ruslar, ukraynalılar falan var, sözlük feministi ev hanımı denildiğinde bunu anlıyor yani. o ruslara orospu derler tabi ama kendileri için de aynı şartları istiyorlar.

kadın ve erkek de çalışıyorsa eğer, kadının maaşı önce kendi ihtiyaçları için, sonrasında eğer yaparsa ortak masraflar için, tüm ev işleri ise ortak. tabi daha teori aşamasında önce kendime harcarım diyen birisi pratikte sadece kendisine harcayacaktır parayı ama olsun, en azından teorik olarak belki yardım ederim diyor allah gani gani razı olsun ondan. e peki klozet arızalandı mesela, erkekle beraber kadın da mı tamir edecek denildiğinde ise gelen cevap "ne alakası var ya, usta çağırır erkek yaptırır." bak usta çağırırır yaptırırız bile değil, erkek çağırır yaptırır.

sözlükte feminizmi erkek sikmek olarak algılayan o kadar çok asalak var ki, aklınız şaşar. yurtdışında feministin hesabını ödeyemezsiniz, ne olursa olsun, ister arkadaşı, ister sevgilisi, silah çekseniz o hesabın kendi payını öder. burada ise feminist "erkek kadına değer veriyorsa ödeyecek" diyor. daha yeni "50 liralık hesap kitleyen kız" başlığında "50 lirası yoksa sevgili yapmasın erkekler" diye kendilerini yırttı sözlük feministi. yurtdışında feministe evde angarya yükleyemezsin, o yemeği yapıyorsa sen alışverişi yaparsın, o temizliği yapıyorsa sen de toz alırsın, o ütü yapıyorsa sen mekanik/elektronik tamirinden sorumlusundur, her zaman her şart altında yaptığına karşılık bekler, sen de ne yaparsan karşılığını verir. ama asla ve asla masraflarını sana ödetmez. o esnada işsiz ise harcamalarını sıfıra çeker. yeni bir eve taşınacaksanız mesela bende para var ev alayım dediğinizde kabul etmez, sende x lira varsa x lira kredi çeker, 2x liralık ev alırsınız o kendi payına düşen kısmı kendisi öder.

feminizim kadının erkeği maddi ve manevi anlamda sikmesi değildir, kadının ezilmemesini istemektir. feminizm "amına koyayım" küfürüne "cinsiyetçi küfür ediyorlar" diye karşı çıkmak değildir, o şekilciliktir, feminizm bireylerin eğitimini arttırıp "amına koyayım" küfrünün kullanılmayacağı bir ortamı yaratmaya çalışır, kullanımını bastırmaya çalışmaz. ama sözlükteki feministler aynı akp gibi hep mağdur. "ev işini yaptırarak ezerek, yeni özgecanlar oluşturmaya çalışıyorsunuz" yazan feminist var lan. kıçı kırık bir makarna yaptı diye eziliyorsa zaten ben onun mayasını sikeyim de, konuyu özgecan'a getirmek ile camileri ahır yaptılar arasında bir fark yok.

ben bir erkek olarak feminizmi sonuna kadar destekliyorum. kadınların işgücünde erkeklerle aynı şartlarda çalıştırılmasını, eşit oranda temsil edilmesi gerektiğini, kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini söylüyorum. hatta ev işleri ortak yapılsın, maaş ortak havuzda toplansın, masraflardan sonra taraflar ortak pay alsın diyorum. ama sözlük feministi bunu "kadının parasına göz diken erkek" olarak yorumluyor. buradaki feministlerin feminizmden anladığı, erkek herşeyi ödesin, kadın ve erkek yemek/temizlik gibi işleri ortak yapsın, bunun dışındaki tamirat, tadilat gibi işleri erkek halletsin, elbette günlük olmayan masraflar, araba alınması, ev alınması, tatil, vb. erkek tarafından karşılansın, kadın ise sadece kendi masraflarını, kıyafet, makyaj, vs. karşılasın. nesi feminizm lan bunun?

sen çok güçlü bir kadın olduğun için ve feminist olduğun için yalnız değilsin ablacım, sen zaten taş gibi hatunların istedikleriyle aynı şeyleri isteyen, üstüne çirkin olduğun için yalnızsın. o taş gibi hatun cilveyle, işveyle istiyor, erkek verirken sırıtarak veriyor, sen ise bunlar benim hakkım diye çemkirerek istiyorsun, erkek de sana vereceğine taş gibi olana vermeyi tercih ediyor. sonra da burada duyar kasıp feminizm diyorsunuz. feminizm öyle bir şey değil ablacım, çok üzülerek söylüyorum ama alakası yok bunun feminizmle. yurtdışında feministler ikiye ayrılır, bir gerçekten kadın hakları ve şartları için mücadele eden kısım, bir de tumblr feministi denilenler. siz tam olarak ikinci statüsünüz. onlar da "all is beautiful" diyerek ince kızları taciz eden feministler, siz de "equal on all fronts" diyip "erkek ödiycek yani tabi ki de yeaa" diyen feministlersiniz.

çok içten söylüyorum, eğer gerçekten bu ülkede kadın erkek her şart ve koşulda eşit kabul edilse, ilk olarak sözlük feministleri isyan eder. düşünsene bir, kendi hesabını ödeyeceksin, araban için sanayiye sen gitmek zorundasın, tüm masraflar ortak. sözlükteki feminist ise erkeğe bağırıp çağıran, üstüne yürüyüp vuran, erkek de buna karşılık verdiğinde "kadına el kaldırdı" diye ağlayan tayfa. tüm hayatı erkeği sikmek üzerine kurulu, maddi ve manevi kısmı zaten hak görüyor, üstüne erkeğe vurduğunda bile erkeğin ona vuramaması gerektiğini savunuyor bir eşitlik talepçisi olarak.

hepinizin amına koyayım derdim ama o durumda arayıp da bulamadığınızı size sunmuş olurum, o yüzden la bi yürüyün gidin diyorum. bu kadar yazının arkasından sadece en sonda amına koyayım yazdığım için de bu yazıya karşı tüm savunmanız cinsiyetçi olacak, bunu da bilerek oraya koyuyorum yoksa bu yazıya karşı başka savunma şansınız yok.
  • sponsor peşinde koşan hanımların fenimizme sığınmasından kaynaklanan ikiyüzlülüktür.
  • yarağı doladınmı özlerine dönüyorlar
    bknz: ne saksocu feministler gördüm
  • eşit haklara sahip olmak isteyen ama eşit sorumluluktan kaçma durumudur.
  • twitter'da görmek mümkün. bu orospu çocukları kızını boğan kadın için "psikilojik hasta yazık" diyorlar ama aynı suçu erkek işlese günlerce konuşup yürüyüş düzenlerlerdi. bu yüzden fazla siklenmesi gereken bir grup değil bunlar yeterince haklarıda var.
  • nerde feminist hemen kaçıyorum. bu kompleksliler yüzünden zaten bozuk sosyal hayatı olan ülkem daha da yaşanmaz hale geldi...