şükela:  tümü | bugün
  • iki gündür twitter'da ortalığı kasıp kavuran topluluktur.

ilk önce şu arkadaın tweetiyle alev alan tartışmanın yangını bu arkadaşın tweetiyle baya alev alev yanmaya başladı.

şimdi öncelikle her şeyin fazlası kötü. açıklamalara tek bir noktadan bakmak bile. yusuf'un dediği bir noktada doğru olsa da doğru bir dil seçmediğinden dolayı yanlış anlaşılmış.

öncelikle "yazilimci etkinliginde neden kadin yok offfff, hep kadın olsun yaaaa" diye çemkirmeden önce; şu verilere bakmalısınız değerli feminist yazılımcılar

görsel

github'in araştırmasına göre kadınların kodu profillerinde kadın olduklarını belirtmemişlerse erkeklerin koduna göre daha fazla onay alıyor.

kaç yaşından beri bu sektördeyim ( şu covid dönemi bilgisiyle bir şey yapan kadınlar hariç ) sırf güzelliğiyle veya yaptığı salak salak espirilerle gündem olan yazılımcı kadınlar var. ciddiyim abartmıyorum, erkeğin egemen olduğu bu sektöre böyle girenler var. ve gayet baya baya ilgi görüyorlar. daha doğrusu espiri demeyelim de güzellikleriyle ön planda olanlar var. yazdığı kodu paylaşmaktan çok kendini paylaşanlar mesela. ama onlara da hak veriyorum. erkeklerin egemen olduğu toplulukta anca böyle önce çıkabiliyorlar. ( gerçekten işine odaklananlar hariç. )

gerçekten işini yapanlar bu kadar ilgi görmüyor inanın. kadınların tartışması gereken asıl konu bu;

- siz kendi aranızda ne derece örgütleniyorsunuz?
    - yazdığınız kodla veya ürettiklerinizle ne derece ön plandasınız?

bu feminen ve boş isyan artık çok gereksiz bir hal aldı. eşitlik değil, öncelik bekleme noktasına geldiler maalesef ve evet, pek çok konuda zaten pozitif ayrımcılık kadın yönünde.

şu saçma sapan linç kültürü yüzünden twitter'da ne bir türk ilke muhatap olasım kaldı, ne birine yardımcı olasım kaldı, ne de insanlara dert anlatasım var. o yüzden kadınların bir an önce bize " pozitiffff ayrımcılık, daha fazla kadınğğğğ " diyeceklerine yaptıklarıyla öne çıkmalarını öneririm.

ha çıkamıyorlar mı?

o zaman susacaksın, işine bakacaksın.

edit: bu arkadaş ortalığı hep alevlendiriyor yahu. resmen at gözlüğü takmış, çıkartamıyor. https://prnt.sc/aarvjnu40fzc cevaba bakar mısınız; adam işi gücü bırakıp neden kadınlar başvurmuyormuş diye bunu araştıracakmış.

bu kadın tamamen feministik duygularıyla hareket eden, github hesabı kalbim kadar temiz birisi. kendine feministlk eylemlerinde başarılar diliyor, at gözlüklerini en kısa sürede bırakmasını temenni ediyoruz. https://prnt.sc/9hzup2ybghhm birde diyor ki konuşmayı iptal edin :d ahahaha

edit2: gülçin hanım entry'e görünce sözlüğe ağlayarak yazdığımızı savunmuş; https://twitter.com/…pie/status/1503331347271671810 gülçin hanım ben ağlamıyorum fakat sen şöylesin iki gündür görsel

neyin tavrındasın hala? kimse sana kadınlar önde olmasın demiyor, yazılımcı olmasın demiyor?

valla kadınlar cto'da olsun istersen şirket sahibi de olsun, inan mutlu olurum ama senin gözün kapalı bunu kabullenmen lazım. ve olayı daha uzatma istersen? ve bir kaç salak firmanın yaptığı salakça şeyleri tüm erkeklere yıkmayın; yanlış bu.

https://prnt.sc/_8ctbgtefa1l 2 beğeniyle seni ugurluyoruz sevgili gülçin.

edit3: sevgili gülçin https://prnt.sc/diroqvetsub8 bu nedir peki? hadi bakalım bunu da yorumla sevgili gülçin.

edit 4: sevgili ekşi üyelerinden birinin üstün stalk araştırmaları sonucunda kıymetli feminist yazılımcı hareketi lideri gülçin hanımın ekşi sözlük hesabını bulduk. hatta bu değerli üyenin araştırmaları sonucunda şu entry'e rastlamış: (bkz: #27323326)

zamanında garanti teknolojide çalışırken içinde bulunan kadınlara aynen şöyle demiştir "ne iş yaptığı belli olmayan, fazla yapmacık süs bebeği edasındaki hatunlardan içinde bolca barındırdığını da belirtmeden geçemeyeceğim yerdir." ( silinmeye karşı ss aldım; görsel )

valla bu kadının, böyle kalkıp feministlik hareketleri yapması ne kadar doğru tartışılır. kendi gelmiş kadınları yerin dibine sokmuş şimdi de kadınları koruyor :d kendinden güzel kadınlara böyle demeyeceği ne malum?

eşit 5: kadınlar ne kadar kolay sıyrılıyor değil mi? şahsiyet çıkıp diyor ki “ o zaman tam bir mal gibi yazmışım “ yıllar sonra bu yazdıkları içinde aynı yorumda bulunur. son kez update ettim postu.

artık yazmaya gerek yok ama bir kadının nasıl büyük sonuçlara sebebiyet verdiğini gördük hep beraber. hep derim kadınlara güven olmaz diye ( genellemek doğru değil, gerçekten güvenilir olanlardan özür dilerim ) gülçin hanımdan gördük örneğini. niye güven olmaz? derseniz koskoca etkinlikte kadın olmasına rağmen millete rezil etti. alev olmayan yerde duman çıkardı. ama 1 yıl sonra baktığında olan tek şey kendi yaptığı saçmalıklar olacak. ayrıca şunuda eklemek isterm armağan amcalar denilen şahsiyette tam bit megolaman çıktı. kendisine kadın yazılımcılar topluluğu yönetim kurulu üyeliğinde başarılar diliyorum. ne kadar saygısız birisi olduğunu bir taraf kadını savunurken bir taraf kadına yaparken gördük. rezil birisi.

son olarak bunlar o kadar çekemez, açıkları vurulunca sus pus olan kadın topluluğu iki eski yazdığı entry ortaya çıktığını söyleyen hesabı anında spamlattılar. zamanında kadına süs bebeği diyen birisi istediği kadar değişsin, güzel kadınları çekemiyorlar. sana açığını, yanlışını gösteren birisini direk spamlatıyor ve saatler sonradan taşak geçer gibi açıklama yayınlıyorsan, üzgünüm ama gülçin hanım egon da boğulursun umarım. bu kadının, kadınlar için susması gerekiyor artık. cephe almayan firmalar varsa sırf bu yapılanlar için gizli gizli cephe almaya başlarlar.

edit 6: https://twitter.com/…da_/status/1502712767559647245 hadi bakalım, arkadaş açık çek bırakmış. bilin bakalım ne eksik? kadın katılımcı ve sunumcu. adam ne yapsın yahu? yalvarsın mı allah rızası için go öğrenin diye :d unutmayın bu sektörde kadınlara en büyük zararı bu tartışmalardan sonra gülçin hanım ve ekürisi yaptı. armağanla yaparlar artık etkinlik :d tabi kimse ikisine güvenip gelirse :d

edit 7: gülçin hanım ve ekürisi hüseyin beyi ( tanımam bu arada ) java etkinliğinden attırmayı başarmışlar. attırdınız ne oldu? nursele yapılan saygısızlık ne oldu? sizin kadın korumanız bu kadar mı? bu arkadaşta utanıyormuş başlığa yazılanlardan; neyden utanıyorsun utku kardeşim, bende diyorum neden kürtler yok etkinlikte? neden alevi yok? ben aleviyim belki, neden alevilere konuşma hakkı verilmiyor?

senin utanacağın daha farklı konular varken sırf dikkat çekmek adına " bon bonlordon odono otonoyorom " dersen berlinden kusura bakmada hadi oradan derler.
  • (bkz: #134914498)

gerçekten bomboş bir harekettir. bomboş. ben bunları okumaktan bunaldım artık twitter'da.

7 gün 24 saat twitterda cinsiyet aşağı, cinsiyet yukarı konuşup duruyorlar. haklı oldukları konular mutlaka vardır, ama "etkinlikte niye kadın konuşmacı yoktu" isyanı, hiçbir şekilde haklı olmadıkları bir konu. çünkü saçmalıyorlar.

kadınlar; mühendislik mesleklerinden uzak tutuluyor, deseler anlarım.
    basın, medya, mahalle baskısı kadınların yazılımla ilgili meslekleri seçmesine mani oluyor, deseler bunu da anlarım.
    kadınlar erkeklere oranla daha az maaş alıyorlar derlerse ve ellerinde böyle bir veri varsa, buna da kimse karşı çıkamaz.

ama 2019'dan beri aynı muhabbeti duymaktan çok sıkıldım artık.
    "burada niye kadın konuşmacı yok?", yav kardeşim, 2022 yılında biri bir etkinlik düzenleyip de ona kadınları çağırmıyor olabilir mi? bunu sizin aklınız hayaliniz alıyor mu? adam da derdini anlatmış, "ben çok ulaşmaya çalıştım ama kimse gelmek istemedi" demiş. hala neyi uzatıyorsunuz?

iş yapın. iş.
    cinsiyet, cinsel yönetim, din, ırk, ot bok gibi saçmalıklarla vaktinizi öldürüyorsunuz. iş çıkarın. günümüzün en popüler mesleğini yapıyorsunuz, bunun kıymetini bilip iş çıkarın. iş çıkaran herkes hakkının karşılığını alır.

boş beleş şeylerle uğraşıp sektörün anasını bellemeyin. bıktırdınız artık.
  • bomboş bir tartışmadır. şuna harcanan emeği yazılım geliştirmeye ayırsalar daha hayırlı olur. o bunu dedi, bu onu dedi sonuç dediler.
  • yusuf sen haksızsın kardeşim. o nasıl bir kibir? diğer kadın da "herkes kadın olsun dememiş. neden hiç kadın yok" demiş. bir tane kadın koysaydınız yahu.

neyse, yazılımcının kadını erkeği olmaz.
  • twitter'da vuku bulan cinsiyet tartışmasını başlatan 'sözde' feminist 'özde' gerçekleri görmeyi reddeden yazılımcı grubu.

kadın yazılımcı olarak yusuf'a katıldığım bir tartışma. pozitif ayrımcılık yapılmasa çoğu kadın yazılımcı, yazılım işini yapmıyor olurdu.

kendimden örnek vermem gerekirse burs ve iş bulma konusunda sık sık karşılaştığım iki durum var:

kadın ve iyi bir teknik üniversitede bir bilgisayar mühendisi öğrencisi olduğum için şirketlerin beni staja/işe aldıklarını düşünüyorum, çünkü mülakatlardaki teknik soruların kalitesinden bu çıkartılıyor.

ayrıca sadece bu bölümde okuyan kadın öğrencilere odaklı burs programları var.

yani demem o ki bu ülkede aşırı zeki/çalışkan ya da fakir/yardıma muhtaç veya kadınsan yazılım işi de burs da çok kolay bulunuyor.

ama yazılımı tokatlayan şahane kadınlar var mı? var; takım liderimden biliyorum, üniversitedeki hem şirket kuran yürüten hem akademik çalışma yapan hocalarımdan biliyorum. herkesin dediği gibi, çalışan hakkettiği saygıyı bulur. github profillerinin yemyeşil olması dileğiyle
  • konuşmacılar arasında neden kadınların olması gerektiğini hatta bunun zorunlu olduğunu anlayamadığım durum.

cinsiyette ki pozitif ayrımcılık yıllardır bambaşka yerlere gidiyor ve gitmeye devam ediyor. bu olayda adı geçen durum pozitif ayrıncılık değil faşistliktir. birisine konferansta neden kadın konuşmacı yok diye baskı yapıp linçleyemezsiniz.

kendinizi yetiştirirsiniz, isminizden tüm sektör bahseder ardından konferanslar sizi bulur ve kapınızda sıra oluşturur

(bkz: jade raymond) oyun geliştirme sektöründe ki yüzlerce kadından bir tanesidir ancak yaptığı işlerle başka bir boyuta çıkıp tanınmıştır ve tabiri caizse sıyrılmıştır
  • bu cinsiyet üzerinden toplum sınıflandırması yapanlar eninde sonunda patlayacaklar.

hetero, gay, trans, kadın, erkek. arkadaşım ne önemi var bu kimliklerin? ne önemi var? bir tarafı parlatarak veya ezerek cinsiyet eşitliği amacına uygun bir eylem yapmış olmuyorsunuz, aksine ayrımı körüklemiş oluyorsunuz.. çözüm tüm cinsiyetlerin önemsiz hale getirilmesidir. toplumsal cinsiyet sınıflarının ve rollerinin yok edilmesidir. buna uygun davranışlar sergilemektir. neden bu kadar salaksınız bilemiyorum.
  • şurada gerekli cevap verilmiş aslında ama halen herkesin sorumluluk alması gerektiğini iddia ederek konuyu karıştırma çabası var.

ablacım bununla ilgili neden herkes sorumluluk almak zorunda? katılımcı daveti gönderilmiş ama kadın yazılımcılardan olumlu dönüş ya da konfirmasyon gelmemiş.
    ne yapacaklardı? kapısına gidip allah aşkına katıl, nolur gel konuş diye yalvaracaklar mıydı?

pozitif ayrımcılık filan da değil artık talepleri, erkek düşmanlığı seviyesine yükseldi.
  • istiyorlar ki; amları var diye her şey üstlerine yağdırılsın, teklifler ayaklara gelsin, el üstünde tutulsunlar.

sosyal ve cinsel yaşamdaki ilgi ve alaka işte de devam etsin istiyorlar. bazı şeyleri anlamıyorlar ve anlamak istemiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap