şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhataba yapılan ad hominem saldırılar, kınama ve utandırma taktikleri ve bunların savundukları değerlerle çelişkisi zaten söylenmiş. bunlara ek olarak şunlar da var:

  - bütün kadınlar adına konuşma yetkisini kendilerinde görürler ve bundan ötürü eleştirenleri tümden kadın düşmanı olarak demonize ederler. kadın düşmanı olan da kadınların aleyhine olan her şeyin destekçisidir (bkz: ya feminizmi destekliyorsundur ya da tecavüzü).

  - sınırları belli olmayan, bilerek muğlak tutulan kavramlar üzerinden tartışılır ve kavramların tanımları duruma göre keyfi olarak esnetilip genişletilir. kadının beyanı esastır konusunda bunun nadide örnekleri sergilendi. burda talep edilenin beyanla soruşturma açılmasının da ötesinde, ispat yükünün itham edilenin üzerinde olması aşikar olduğu halde ısrarla bu muğlaklık bulutunun arkasına saklanılıp "siz anlamıyorsunuz cahiller" dendi.

  - kadınların daima ezilen ve mağdur edilen cinsiyet olduğu düşüncesi feminizmin temelinde yer alır. bu mağduriyet anlatısına uymayan, doğrusu pek az sayıda olmayan durumlar da zorlama fikir cimnastikleri ve bol doublethink ile uydurulur. mesela erkeklerin askere alınıp savaşa gönderilmesi, ölü ve sakat olarak geri dönmeleri, yani harcanabilir piyonlar olarak görülmeleri aslında kadın düşmanlığına dayanır, çünkü kadınlar savaşamayacak kadar zayıf varlıklar olarak görülür. feminist hillary clinton teyzemiz de zaten "women have always been the primary victims of war. women lose their husbands, their fathers, their sons in combat." (yani diyor ki, kadınlar hep savaşların bir numaralı kurbanı olmuşlardır çünkü kocalarını, babalarını ve oğullarını kaybederler) buyurmuşlardır ki bu tecavüzün en büyük mağdurlarının, tecavüz kurbanlarının babaları, kocaları, kardeşleri olduğunu iddia etmek kadar abestir.
  bunun gibi, intihar eden erkek sayısının kadınların birkaç katı olması da eril şiddetin erkeklerin kendi üzerlerine dönmesiyle açıklanır ki buradaki empati yoksunluğunu açıklamaya lüzum bile görmüyorum.
 • (bkz: irkcilik gibi uydurma terim)

  uydurmak mi? 1930'larda devleti bile kuruldu, neyin uydurmasidir? o zamanlarin insanlari bir seyler yasadi, önlem aldi da avrupa bugünlere geldi...

  ilk cümleden degersizlesen söz öbegine sahne olmus baslik.
 • en önemli maddesi "tartışmayın" olan taktikler bütünü. eğer kaçınılmazsa diğer taktikler kullanılabilir.

  peki neden çünkü hiç gerek yok size faydası yok bu insanların. yani diyorum ki belki cidden öyle bir şey söyler ki hak veririm veya karşı taraf bana hak verir fakat yok. kendine feminist bu insanlara ne zaman mesaj atsam aldığım cevap ya hakaret oluyor yada konuyla alakasız yakıştırmalar. o yüzden siz siz olun tartışmayın bu tiplerle yoksa cahil, çomar vs ilan edilmeniz 1 saniye bile sürmüyor. he bu ithamları umursayacağınızdan da değil size bir şey katamıyorlar o yüzden. yok ben hakaret dinlemeyi seviyorum diyorsanız da kenar mahallelere gidip orada camdan cama tartışan kadınlarla tartışmayı denemek de benzer etki yaratabilir.

  gerçi bu insanlar mantıklı konuşabilecek tartışılabilecek insanlar olsalar zaten feminist(%98 oranla) olmazlardı o yüzden burada onlara da hak vermek lazım.
 • "x'i meşrulaştırıyorsunuz" demagojisine de çok sık rastlanır. x burada taciz, tecavüz, şiddet, kadın cinayeti gibi meselelerdir. bunlar feministlerin söylemsel tekel oluşturmak istedikleri, kendi anlatılarını dayattıkları, tanımlarını kendi belirledikleri konulardır ve bunlar hakkında oluşturmak istedikleri söyleme ters düşerseniz sizi tecavüzü, tacizi ve şiddeti meşrulaştırmakla suçlarlar. mesela nafaka kararlarının kocaları eski karılarını öldürmeye sevk edebileceğinden mi bahsettiniz? hemen "kadın cinayetini meşrulaştırıyor" yaygarasıyla yaftayı yersiniz. "a olursa bunun olası sonuçlarından biri b'dir" demeyi "b'yi meşrulaştırmak ve legalleştirmek" imiş gibi sunarak acınası bir manipülasyon çabasıyla insan aklına hakaret ederler ki amerika'daki versiyonları da ona buna rape apologist derler ki buradakiler de onların gerzekliklerini ithal etmektedir. başka hiçbir suçun arkasındaki saikler sözkonusu olduğunda "hırsızlığı, gaspı meşrulaştırıyorsunuz" dendiği görülmemiştir.