şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • satılmış'ın döndü'ye ettiği zulmü, selin'in berke üstündeki tahakkümünü arttırmak için kullanması sanatıdır.
 • "her türlü varoluşun öylesine ihtimal dışı bir yanı vardır ki insan aslında onun gerçekliği konusunda sürekli kendisini sorgulamaktadır." diye yazar lacan. (alıntılayan: zizek, "yamuk bakmak")

  ilişkilendirirsek, bütün feminizm tarihi de bir tür sorgulamalar zincirinden doğmuştur denebilir. ama feminizmlerin özel tarihi burada kalmamıştır. lacan'ın imlediği benlik ve varoluş sorgulamalarının ötesine geçerek eril iktidarların gerçekliğini, kadınlara dayatılan rollerin hakikiliğini de sorgulayarak, tam da deleuze'ün işaret ettiği gibi kadın-oluş'a giden yolu açmışlardır. nitekim kristeva'nın "kadın henüz yoktur, ama oluşum içinde olduğu söylenebilir" derken kastettiği de budur.

  öyleyse, kadınlık oluşum halindedir; kadın yoktur, kadın-oluş vardır. genellersek: edebiyatta, sinemada, sosyal yaşamda ve hemen her yerde bu böyledir kuşkusuz. kendine ait bir oda ise gelecekte bir yerlerdedir.

  edit: imla
 • akımın ortaya çıktığı zamanlarda feminist bir kadına "feminizmden ne anladığını" sormuşlar, şöyle cevap vermiş;

  - ben hiçbir zaman feminizmin tam olarak ne olduğunu öğrenebilmiş sayılmam. bildiğim, ne zaman kendimi bir paspastan farklı hissettiğimi açığa vursam, insanların bana feminist dedikleridir.
 • bu ulkede okumus yazmis tayfa tarafindan bile tamamen atgozluguyle bakilarak algilanan dusunce akimi. soyle ki: "feminist olmasi gereken yani ezilen kadinlarin degil de, ezilmeyen (!?) kadinlarin ortalikta kiclarini yirtmasi tamamen tatminsizlikten kaynaklanir" ya da "ezilen kadin yoktur, ezilmek isteyen kadin vardir" ve dahi "lezbiyen, gudubet ve kompleksli kadinlarin isi" (bu nafile zihniyet bi kere algilandi mi ornekler cogaltilabilir) gibi tumuyle sig ve meselenin ozunden uzak yorumlar ve uretilmis dusunceler fenimizmi son derece sevimsiz gostermek icin uydurlumus sozcuk obekleri olmaktan oteye gidemiyor. her kim olursa olsun (entelektuel, kara cahil, konken partilerinde kic gezdiren kokos, evkadini vs) hayatinin en azindan bir bolumunde sirf kadin oldugu icin haksizliga ya da baskilanmaya ugramistir. elbette, hayatini koca yumrugu altinda idame ettirmeye calisan kadinlarin ya da kisilik haklarini arama yollarini bile bilmeyen kadinlarin kalkip sagda solda "feminizm evet bik bik bik" diye nutuk yumurtlamasi beklenemez. sesini cikarinca karsiliginda dayak yemeyecek, bes parasiz babasinin evine gonderilemeyecek kadinlarin genelde tum kadinlarin, ozelde de daha uc kesimi olsuturan kadinlarin temsilcisi olmasi kadar dogal bir sey olamaz. hem ayrica yalnizca guneydogudaki ya da dogudaki kadinlarin degil, bircok kadinin hakki kimi zaman hic farkinda olmadan gasp ediliyor. ornegin, dunyanin en gelismis ulkelerinin bircogunda esit ise esit ucret yasasi ya yeni yeni kabul edildi ya da edilmedi henuz (kabul eden de ne kadar uyguluyor o da ayri bi sorun tabii).

  temel insan haklarinin elbette oncelikle dusunulmesi gerekiyor diyen abilere ve ablalara "sen de haklisin" dedikten sonra bu durumun bir adim otesine bakmalari gerektigini de hatirlatarak en azindan sosyalist bir ulke olmasi gerceginden yola cikarak dunyanin insan ve calisan * haklari acisindan en adil ulkelerinden bir olan kubadan bir ornekle entrymi taclandirmakta fayda gormekteyim. soyle ki, kubali kadinlarin en buyuk derdi is hayatinda tumuyle erkeklerle esit muamele gorurken, evlerinin kapisini kapattiklari anda kocalarinin, babalarinin, erkek kardeslerinin (kimse artik o kisi) esitlik kavramini kapinin disinda birakmalari ve kendilerine baski uygulamalariymis. yani insan haklari tamamsa bu is de tamamdir demek de meseleyi cozmuyor.
  bir de meseleye "ama ama kadinlarin bir kismi bu muameleden memnun. bakiniz, anneler kizlarina babalardan daha fazla baski uyguluyor ve erkegin egemenligi altina girmesi icin telkinde bulunuyor. kendisi bunlardan sikayetci olsa hic kizina ayni seyleri salik verir miiee?" seklinde dahiyane acilimlar getiren kadinlar (ozellikle) vardir ki, bunlara yanitimiz "hay boynu altinda kalasica, bi dusun bakalim kadin kizina neden bunlari ogutluyor? senin aklin kesmiyo mu, o kadinin bu erkek egemen yasam bicimini aslinda bilinc altina ittigi ve temelinde kaba kuvvet yatan birtakim korkular yuzunden benimsemek zorunda kaldigini; kendisi gibi davranmazsa kizinin kesinlikle mutsuz olacagini dusundugunu" olacaktir.

  burada feminizmin "ben yatayim kocam calissin bana baksin ben boylece ondan daha esit olayim. erkeklerden nefret edeyim. kendimi diyardan diyara atayim ozgur olayim" demek olmadigini, altinda cok daha temel seyler yattigini soyleme geregi yazar tarafindan gorulmemekte ancak, su sorgulanmaktadir: "ulan bu kadar mi korkulacak bi sey bu kadinlara insan muamelesi yapilmasi dusuncesi de, erkek milleti sanki padisahlik payelerini kaybedeceklermis gibi korku ve nefretle doluyorlar feminizm lafi gecince?" daha da acisi bu erkek egemen toplum yalagi kadinlara nooluyor? "salak kadin, erkeklere yalaklanirsam belki sirtimi pispislarlar, sacimi oksarlar gibi kucuk hesaplar pesinde kosmak sana belki uc bes bi sey kazandirir ama, bu isin bi de yarini var!" demek gerekir. yine de son so olarak "once insaniz sonra kadin!" demek isterim.
 • nilüfer gole vakti zamaninda soyle bir anektod anlatmisti. bir gun bir milletvekiliyle konsurken soze "ben bir kadin olarak..." diye girince milletvekilimiz "estafurullah" diye cevap vermis. feminizm bu adamin antitezidir.
 • genelde her akımda olduğu gibi içine doğan bireyler tarafından saptırılan akım.asıl amacı erkeklere üstünlük sağlamak değil,erkeklerle eşit haklara sahip olmaktır.ilk olarak 11940'larda amerika'da gndeme gelmiş,1970'lerde ingiltere'de geliştirilmiştir.liberal ve radikal feminizm olarak ikiye ayrılabilir.liberal feminizm daha hümanistiktir.kadınlar için eğitim,sosyal hayat,evlilik kurumu,hukuk alanlarında erkekler için eşit haklar talep eder.radikal femiznizm ise kökten değişimler peşindedir.tarihi yeniden yazmak,dili yeniden yapılandırmak gibi.çünkü bunların erkek egemenliği ve üstünlüğü gzetilerek ortaya çıkarıldığına inanılır('his'story-'her'story)(adam olmak,erkek gibi kadın gibi ve hayat adamı-pozitif anlam içerirken,hayat kadını-negatiftir mesela)
 • bir cok erkegin erkek olmalarindan ve (bunu degisteremeyecekleri icin de dolayisiyla) varolmalarindan utanc duymalarina sebep olan dusunceler silsilesi.

  tv'de, sohbetlerde, her yerde erkeklerin kadinlar ustunde nasil baski kurduklarini duyan, kafasindaki erkek ve kadin kavramlari filmlerdeki, dizilerdeki, reklamlardaki cinsiyet protototiplerine bagli olarak olusan genc 'erkek', nufus cuzdani mavi renkte oldugu icin kendisinin de bu kotu kumenin bir unsuru oldugunu zanneder/kabullenir/hisseder. "kadin erkek esitsizligi"ni anlatan her sozden sonra duydugu sorumluluk biraz daha artar. ve kadinlara karsi (erkeklere oranla) ne kadar daha nazik davransa da melek-seytan spektrumunda seytana yakin oldugu hissi pesini birakmaz. tum erkeklerin bir "ilk gunah" gibi tecavuzcu, cinsel sapik vb. sifatlarini tasidiklari konusunda sorgulamalarina neden olur.

  bu yuzden feminizm ve dolayli etkileri, bugun genc bir erkegin, yolda etrafina bakarak yururken veya otobusteyken, erkeklere diledigi gibi bakabilirken, kizlara iki saniyeden fazla gozunun takilmasindan utanc duymasinin ve kafasini hizla cevirmesinin (sonra da ustune "gozumu kacirdigim farkedildi, ona bakisimin ardinda bir art niyet sezmis midir, sapik oldugumu anlamis midir, kotucul bir niyetle bakmadigimdan o kadar da emin miyim?" vs. diye dusunmesinin) sebebidir.

  yıllar sonra gelen edit:

  bunları neden feminizm başlığına yazmışım emin değilim. o zamanlar erkek oluşu, bir kötü oluşla ayrılamaz bir şekilde ilişkilendirmiş, haklılığına mantık düzeyinde inanmasam da kurtulamadığım bir suçluluk hissini dile getirmişim. bu hissiyat gerçek elbette ama sebebini feminizmde aramanın yanlış olduğunu düşünüyorum.

  aslında sorunun kaynağını da belirtmişim. örneğin popüler kültürdeki cinsiyet rolleri tarafından kodlanmamdan, bu kodlanmanın olumsuz fizyolojik etkilerinin onları kritik edebilen zihin yapımla çelişkilerinin sancılarından dem vuruyorum. yani feminizmin buradaki işlevi, bireyin zihin yapısının çevrelendiği cinsiyetçi düzenin ayırdına varmasını sağlamak. utançlardan kurtulmanın yolu ise kodlanmadan radikal bir şekilde kopup özgürleşmekten geçiyor. arada geçen zamanda bu özgüveni tam kazanmış olmasam da sanırım sorunun kaynağını daha doğru tespit eder oldum. artık 'feminist kritik duyduğunda incinen erkek' tavrının pek verimli olmadığına inanıyorum.

  5 yıldır abd'de yaşıyorum. burada da 'white guilt' (beyazın kabahati(?)) denen bir hissiyat var. duyarlı insanlar, yetkin bir tarih ve ekonomi bilgisi olmadan, üyesi oldukları zümrelerin devletin vs. yaptığı katliamlardan, yarattıkları sosyal adaletsizlikten haberdar olup, doğrudan sorumlu olmadıkları konularda, hakikaten olumsuz hissiyatlara bürünüyorlar. ama bu kabahat hissinin toplu şekilde yaşansa da ilgili sosyal sorunsalı dönüştürücü organize bir güce yol açtığına tanık olmadım.
 • feminist okumalar ve feminizmi anlama niyeti için okunabilecek kitaplar:

  iletişim yayinlari
  sanat, cinsiyet ve sanat tarihi; feminist eleştiri – ahu antmen
  son sömürge: kadınlar – maria mies, veronika bennholdt-thomsen, claudia von werlhof
  bekaretin el değmemiş tarihi – hanne blank
  analar, yoldaşlar, tanrıçalar; kürt hareketinde kadınlar ve kadın kimliğinin oluşumu – handan çağlayan
  manevralar; kadın yaşamının militarize edilmesine yönelik uluslararası politikalar – cynthia enloe
  türkiye’de kadın konulu belgelerin ulusal bibliyografyası dizisi 1: kadın konulu kitaplar bibliyografyası 1729-2002
  kadınların sınıfı; ücretli ev emeği ve kadın öznelliğinin inşası – aksu bora
  kızların sessizliği; kız enstitülerinin uzun tarihi – elif ekin akşit
  başkalarının kiri; kapıcılar, gündelikçiler ve kadınlık halleri – gül özyeğin
  erkekler kadınlardan neden korkar – jean cournut
  bukalemun erkek – ayşe saraçgil
  kadınlar dile düşünce – jale parla, sibel irzık
  müslüman toplumlarda kadın ve cinsellik – pınar ilkkaracan
  cinsiyet ve millet – nira yuval-davis
  feminist tarihyazımında sınıf ve cinsiyet – leonore davidoff, ayşe durakbaşa
  90’larda türkiye’de feminizm – aksu bora, asena günal
  halide edip; türk modernleşmesi ve feminizm – ayşe durakbaşa
  vatan, millet, kadınlar – ayşe gül altınay
  kaltak; sıradışı kadınlara övgü – elizabeth wurtzel
  kadın yurttaşın el kitabı – esra güçlüer, esra koç
  nezihe muhittin ve türk kadını; türk feminizminin düşünsel kökenleri ve feminist tarihyazıcılığından bir örnek – ayşegül balkan, belma ötüş-baskett
  feminist teori; amerikan feminizminin entellektüel gelenekleri – josephine donovan
  ben işçiyim – zehra kosova
  kadın bakış açısından 1980’ler türkiye’sinde kadın – şirin tekeli
  feminizm, sosyalizm ve eylemde birlik – sheila rowbotham, hilary wainwright, lynne segal
  mesafeyi aşmak; barış mücadelesinde kadınlar – cynthia cockburn

  metis yayinlari
  buradan baktığımızda; kadınların militarizme karşı mücadelesi – cynthia cockburn
  cariyeler, bacılar, yurttaşlar; kimlikler ve toplumsal dönüşümler – deniz kandiyoti
  cinsiyet belası; feminizm ve kimliğin altüst edilmesi – judith butler
  çatışan feminizmler; felsefi fikir alışverişi - judith butler, seyla benhabib, nancy fraser
  demokrasinin cinsiyeti – anne phillips
  erkeklik: imkansız iktidar; ailede, piyasada ve sokakta erkekler – serpil sancar
  feminist bir devlet kuramına doğru – catharine a. mackinnon
  feminizm ve doğaya hükmetmek – val plumwood
  harem ve kuzenler – germaine tillion
  hayat yolları – alice miller
  hayatımı yaşarken (2 cilt) – emma goldmann
  kadın argosu sözlüğü – filiz bingölçe
  kadın hareketinin kurumlaşması; fırsatlar ve rizikolar – kadın eserleri kütüphanesi ve bilgi merkezi vakfı
  kadınların belleği - kadın eserleri kütüphanesi ve bilgi merkezi vakfı
  kadınlara karşı savaş – marilyn french
  osmanlı kadın hareketi – serpil çakır
  kadınsız inkılap; nezihe muhittin, kadınlar halk fırkası, kadın birliği – yaprak zihnioğlu
  örtülü kimlik; islamcı kadın kimliğinin oluşum öğeleri – aynur ilyasoğlu
  sıcak yuva masalı; aile içi şiddet ve cinsel taciz – pınar ilkkaracan, leyla gülçür, canan arın
  tecavüz; cinsel şiddeti anlamak – diana scully
  siyaset ve cinsiyet; istanbul gecekondularında kadınların siyasal katılımı – heidi wedel
  tarihin cinsiyeti – fatmagül berktay
  tektanrılı dinler karşısında kadın - fatmagül berktay
  toplumsal cinsiyet ve bilim üzerine düşünceler – evelyn fox keller
  cezayir’de kadın olmak – halide mesudi, elisabeth schemia
  sömürgeci fanteziler; oryantalist söylemde kültürel ve cinsel fark – meyda yeğenoğlu
  batman’da kadınlar ölüyor – müjgan halis
  direniş ve itaat; iki iktidar arasında islamcı kadın – ruşen çakır
  kör ayna, kayıp şark; edebiyat ve endişe – nurdan gürbilek (deneme)
  kadınlığın 21 hikayesi; murathan mungan’ın seçtikleriyle – murathan mungan (hzl.) (hikaye)

  bağlam yayinlari
  psikanaliz yazıları 2; psikanaliz ve kadın - talar parman (yay. yön.)
  psikanaliz buluşmaları; kadınlık
  beden ve toplum kuramı; öznenin sosyolojisinden bedenin sosyolojisine – i. emre işık
  istanbul’da onsekiz yaşından küçük ticari seks işçisi kız çocuklar – esin küntay, güliz erginsoy
  kadın yaşantıları – ayşegül yaraman (yay. haz.)
  kadınlara dair, akılda kalanlar – neşe doster
  türkiye’de kadınların siyasal temsili – ayşegül yaraman
  popüler feminizm; türkiye ve britanya’da kadın dergileri – süheyla kırca
  resmi tarihten kadın tarihine; elinin hamuruyla özgürlük – ayşegül yaraman-başbuğu

  payel yayinlari
  bilim ve cinsiyet ayrımı – evelyn reed
  bilimde cins ayrımı – evelyn reed
  kadının evrimi, anaerkil klandan ataerkil aileye (2 cilt) – evelyn reed
  cinsel politika – kate millet
  sokak kadınları - kate millet
  cinselliğin diyalektiği ve kadın özgürlüğü davası – shulamith firestone
  cinsiyetler arasında işbirliği – alfred adler
  kadın bilinci erkek dünyası – sheila rowbotham
  kadınlar direniş ve devrim - sheila rowbotham
  kadının ruhsal yapısı – karen horney
  kadının yazısız tarihi – yıldız yıldız
  kadın saçı, büyü ve türban - yıldız yıldız
  tanrılar kadınken – merlin stone

  agora yayinlari
  gölgenin kadınları – berat günçıkan
  kadınlar; en uzun devrim – juliet mitchell
  dans edemeyeceksem bu devrim benim devrimim değildir – emma goldmann
  marksizmle feminizmin mutsuz evliliği – heidi hartmann
  toplumsal cinsiyet; faydalı bir tarihsel analiz kategorisi – joan scoot
  ihtiyaçlar mücadelesi – nancy fraser
  taklit ve toplumsal cinsiyete karşı durma – judith butler
  siborg manifestosu – dona haraway
  kadın, islam ve sinema - gönül dönmez colin
  feminist sinema ve film teorisi – anneke smelik

  ayrinti yayinlari
  kadınlık arzuları; günümüzde kadın cinselliği – rosalind coward
  şu hain kalplerimiz; kadınlar erkeklere neden teslim olurlar - rosalind coward
  eleştirel aile kuramı – mark poster
  cinsel şiddet; yaşayanların/yaşatanların anlatımıyla – alberto godenzi
  islamın bilinçaltında kadın – fetna ayt sabbah
  sınırları yıkmak; feminist yeşil bir sosyalizme doğru – mary mellor
  erkek akıl; batı felsefesinde erkek ve kadın – genevieve lloyd
  kadınlar neden yazdıkları her mektubu göndermezler – darian leader
  toplumsal cinsiyet ve iktidar; toplum, kişi ve cinsel politika – r.w. connell
  kurtlarla koşan kadınlar; vahşi kadın arketipine dair mit ve öyküler – clarissa pinkola estes
  seks isyanları; toplumsal cinsiyet, başkaldırı ve rock’n roll – simon reynolds, joy press
  şovale, kadın ve rahip; feodal fransa’da evlilik – georges duby
  erkek ortaçağ; aşka dair ve diğer denemeler - georges duby

  iş bankasi kültür yayinlari
  kadınların tarihi (5 cilt) – michelle perrot, georges duby (ed.)
  1.cilt – ana tanrıçalardan hristiyan azizlere
  2.cilt – ortaçağın sessizliği
  3.cilt – rönesans ve aydınlanma çağı paradoksları
  4.cilt – devrimden dünya savaşına feminizmin ortaya çıkışı
  5.cilt – yürminci yüzyılda kültürel bir kimliğe doğru
  türkiye’de kadının dünü bugünü – emel doğramacı

  sel yayinlari
  yerli bir feminizme doğru – aynur ilyasoğlu, necla akgökçe (hzl.)
  kadın araştırmalarında yöntem – serpil çakır
  islamcı kadının aynadaki sureti – hülya demir
  ütopyanın kadınları kadınların ütopyası – yasemin temizarabacı yıldırmaz
  foucault ve derrida’da feminizm ve ayırım – roy boyne
  bitmeyen savaşım; kadın hareketleri tarihi – süheyla kadıoğlu

  ütopya yayinlari
  bedenler, dinler ve toplumsal cinsiyet – sylvia marcos
  kadın yazıları – sibel özbudun, temel demirer
  kadın, küreselleşme ve ‘yeni’-ataerki - sibel özbudun, temel demirer
  kadın sözleri – patricia latour

  pencere yayinlari
  feminizm ve ezilmenin çelişkileri – caroline ramazanoğlu
  günümüzde kadına uygulanan baskı; marksist feminist çözümlemede sorunlar – michele barrett
  sınırsız feminist; clara zetkin – gilbert badia
  kadınlar ve perestroyka – chanie rosenberg
  iğdiş edilmiş kadın – germain greer
  üçüncü dünyada ikinci cins – miranda davies
  kadın ve eşitlik – ann oakley, juliet mitchell

  belge yayinlari
  faşizme ve alman işgaline karşı: silahlı direnişte kadınlar – ingrid strobl
  özgür bir kadın komünistin otobiyografisi – kollontay

  kadav yayinlari
  ataerkil sistem: “erkeklerin dünyasında yaşamak” – kamla bhasin, nighat said khan
  feminizm üzerine: “bazı sorular” – kamla bhasin, nighat said khan
  toplumsal cinsiyet: “bize yüklenen roller” – kamla bhasin, nighat said khan

  çitlembik yayinlari
  feminizm herkes içindir – bell hooks
  muzlar, plajlar ve askeri üsler; feminist bakış açısından uluslararası siyaset – cynthia enloe

  yordam yayinlari
  kadının görünmeyen emeği – gülnur acar-savran, nesrin tuna demiryontan
  genç kız ve ölüm – aysel özakın (roman)

  kanat yayinlari
  eleştirel feminizm sözlüğü – helena hırata, françoise laborie, helene le doare, daniele senotier
  beden-emek-tarih; diyalektik bir feminizm için – gülnur acar-savran

  dost yayinlari
  feminizm – margaret walters
  cinsiyetler siyaseti – sylviane agacinski
  feminist tiyatro metinleri (derleme)

  imge yayinlari
  kadının konumu nasıl değişti; feodalizmden kapitalizme – sheila margaret pelizzon
  sendikacı kadın kimliği – gülay toksöz, seyhan erdoğdu

  aras yayincilik
  bir adalet feryadı; osmanlı’dan türkiye’ye beş feminist yazar – lerna ekmekçioğlu

  liberte yayinlari
  serbest piyasa feminizmi – david conway

  yazin dergisi yayinlari
  feminizm ve sosyalizm – anja meulenbelt

  iz yayinlari
  modern ve postmodern feminizm – zekiye demir
  global konferanslarda kadın politikaları – nazife şişman
  emanetten mülke; kadın bedeninin yeniden inşası - nazife şişman

  papirüs yayinlari
  alt tarafı bir film (mi?); kadın bakış açısıyla film izlemek – tülin tankut

  versus yayinlari
  sultana’nın rüyası padmarag; tarihin ilk feminist ütopyaları – emre mahir

  avesta yayinlari
  devletsiz ulusun kadınları; kürt kadını üzerine araştırmalar; feminist bir yaklaşım – shahrzad mojab

  say yayinlari
  feminist edebiyat eleştirisi – maggie humm

  sarmal yayinlari
  feminist iktisadın bakışı – ufuk serdaroğlu

  otonom yayinlari
  uyanış ve seçme öyküler – kate chopin

  yapi kredi yayinlari
  cinsiyetli olmak; sosyal bilimlere feminist bakışlar – zeynep direk (drl.)
  cogito, sayı 58, feminizm

  babil yayinlari
  cinsiyet, sınıf ve sosyalizm – lindsey german

  boğaziçi üniversitesi yayinlari
  sınır tanımayan feminizm; teoriyi sömürgeleştirilmekten kurtarmak, dayanışmayı örmek – chandra talpade mohanty

  chiviyazilari yayinlari
  farklılık ve diyalog; feminizmler küreselleşmeye meydan okuyor – sylvia marcos, marguerita waller

  yazin yayinlari
  feminizm ve sosyalizm – anja meulenbelt

  birikim yayinlari
  kadınlar ve siyasal toplumsal hayat – şirin tekeli

  bgst yayinlari
  kültür ve siyasette feminist yaklaşımlar 2006-2007 seçkisi – derya demirler, fahriye dinçer, özlem aslan

  tüstav yayinlari
  kızıl feministler; bir sözlü tarih çalışması – emel akal

  epos yayinlari
  kadınların isyanı ve islami hafıza – fatima mernissi

  everest yayinlari
  lacan ve postfeminizm – elizabeth wright

  birey yayinlari
  yüzde bir bile yoktu; tarihte anarşist, nihilist, feminist kadınlar – işık ergüden (çev.)
  sosyal siyaset açısından kadın ve aile politikaları – ali seyyar

  sosyalist yayinlar
  kadınlar, irk ve sınıf – angela davis

  bayir yayinlari
  halide edip’in romanlarında feminizm sorunu – yahya kanbolat

  simavi yayinlari
  feminizmin abc’si – necla arat

  afa yayinlari
  agorafobi; eviyle evli kadınlar - robert seidenberg , karen decrow

  alfa yayinlari
  türkiye’de kadın – aytunç altındal

  kadin çevresi yayinlari
  feminizm – andree michel

  amaç yayinlari
  marksizm ve feminizm; iki ayrı kuram – joanne naiman

  literatür yayinlari
  avrupa tarihinde kadınlar – gisela bock

  toplumsal dönüşüm yayinlari
  toplumsal cinsiyet yazıları; kadınlara dair birkaç söz - şengül hablemitoğlu

  yaprak yayinlari
  psikanaliz ve feminizm – juliet mitchell

  gri yayinlari
  cinsellik ve sınıf mücadelesi – reimut reiche

  alan yayinlari
  kadınlar için – şirin tekeli
  reklamlarda kadına yönelik şiddet, şiddetin nesnesi kadın – ayşe eziler-kıran, seçil büker

  efil yayinlari
  feminist iktisadın bakışı postmodernist mi? – ufuk serdaroğlu
  iktisat ve toplumsal cinsiyet – ufuk serdaroğlu (ed.)

  dergiler
  felsefelogos dergisi, feminist felsefe, sayı:15, ağustos 2001
  mesele, sayı:27, mart 2009
  toplumsal tarih, sayı:87, mart 2001
  cogito, feminizm ve hukuk, sayı: 43, 2005
  cogito, feminizm, sayı:58, bahar 2009
  yapıt, kadın sorunu özel sayısı, sayı:9, şubat-mart 1985
  hürriyet gösteri dergisi, feminizm nedir ne değildir?, sayı:32, 1983
  toplumbilim dergisi feminist eleştiri özel sayısı, mayıs 2002
  11. tez kitap dizisi sayı: 9 marksizm ve feminizm
  mimesis tiyatro, çeviri araştırma dergisi, sayı: 12, feminist tiyatro özel sayısı

  yayinevi belli değil
  feminist olarak okumak – jonathan culler
 • "feminizmin, önüne gelenle daha rahat yatabilmek için erkekler tarafından icat edildiği gibi korkunç, paranoyak bir görüşüm var."
  (bkz: richard linklater)
  (bkz: before sunrise)

  edit: güncelleme
 • erkek halinizle bir kadın hakları yürüyüşüne iştirak edeyim hem cinsiyet eşitsizliğine karşı benim de çorbada tuzum olur dediğinizde "bu alanda erkek istemiyoruz" cevabıyla şutlanmanızdır feminizmin bugün geldiği durak.

  erkeklerden hesap sorma, öç, intikam alma davasına dönüştürülmüştür feministler tarafından... tüm erkeklerden.

  cinsiyetçiliğin açtığı sorunların tüm faturası belirli bir siyasi/kültürel yapılanmaya değil de erkeğin cinsiyetine çıkartılmıştır. erkek cinsiyeti kriminalize edilir. bu da feminizme en başta ilham veren eşitlik arayışının tarih olduğunu gösterir. artık feministler cinsiyetçiliğin karşıtı değil, parçasıdırlar.

  haline en üzüldüğüm akımdır.