şükela:  tümü | bugün
1110 entry daha
 • akademik makale veya bilimsel araştırma olarak verilen yazıların kaynakları nereye dayanır? aslında cevabı basit, genelini kapsayan kaynak “kadın çalışmaları/araştırmaları”dır. ne kadar fazla kaynak olursa olsun temeli bu araştırmalara dayanır.
  kadın çalışmaları var ve kısacası bu dalın amacı kadınlar hakkında durum tespiti yapmaya yarayan, kadın sorunlarını saptamaya yönelik, genel olarak istatistiki araştırmalar ve eğitimler yapan bir hareket.

  bu fikre katılmayan, veya katılıp aksi durumun da var olduğunu savunan erkekler de maalesef karşıt olarak türkçe makale veremezler çünkü ülkemizde erkek araştırmaları diye bir şey yok. daha doğrusu erkeklerin sorunlarını ve durumlarını saptamaya, erkeklerin lehine herhangi araştırma yapmaya yönelik bir şirket, araştırmacı vs. bulunmuyor. türkiye’de yaşayan erkeklerin gözünden bir istatistik göremememizin sebebi bu.

  evet, yabancı kaynaklara baktığımızda fazlasıyla erkek araştırmalarına dair sonuçlar bulabiliyoruz. adamların kapı gibi gender tax gap araştırması var, sex market value var... bunlar haricinde en güzel örnek, prostat kanserinin sebep olduğu ölümler, meme kanserinin sebep olduğu ölümlerden daha fazla olması, bu araştırmayı yine yabancı kaynaklardan öğreniyoruz.
  kaynak

  yazı biraz uzun, fakat özet olarak meme kanserinin tespiti için bir tanı yöntemi (mamografi) mevcut iken, prostat kanseri için ulusal tarama programı bile yok. hükümet ve hayır kurumlarının bağışları meme kanseri için 520 milyon eurodan fazla iken, prostat kanseri için bu 227 milyon euro¹. 2017 yılında yayınlanan araştırma makalesi meme kanseri için 21.065 adet, prostat kanseri için 9.326 adet. bakın bunlar şaka gibi sayılar çünkü hem mamografi daha ucuz (hatta büyük şehirlerde ücretsiz)², hem daha hızlı çözüme ulaşan³ bir tanı yöntemi, hem ölüm sayısı diğer bahsi geçen kansere nazaran daha az. fakat burada meme kanseri kadına yapılan bağış miktarı, kanser erkeğe yapılan bağış miktarının 2 katı. kısacası ucuz olan teste destek çok fazla, pahalı ve zor olana destek çok az.

  ——

  bir diğer ilginç bir araştırma ise gösteriyor ki kadınlar, erkek arkadaşlarının veya eşlerinin üzgün veya sinirli olduklarını gördüklerinde beyinleri olumlu reaksiyon gösteriyor.
  bu araştırmayı yapan ise harvard üniversitesi tıp fakültesi’nden shiri cohen adlı bir doktor.
  araştırma kaynağı burada
  edit: döküman olarak (pdf) burada

  yorum olarak da diyor ki, “kadınlar için, erkek eşlerinin(erkek arkadaş veya kocasının) üzüldüğünü görmek, zor zamanlarda bile olsa, erkeklerin ilişkilerinin bir derecesini ve ilişkideki duygusal bağlılığını yansıttığını düşündürtmektedir.”

  ekliyor;
  “bu durum, kadınların erkek partnerinin çatışmaya tepki olarak duygusal olarak geri çekilip ayrılmaları durumunda sıklıkla karşılaştıkları memnuniyetsizlikle ilgilidir. ilişki doyumu, erkeklerin kadın partnerinin olumlu duygularını doğru bir şekilde okuma yetenekleri ile doğrudan ilişkili.”
  ——
  şimdi diyeceksiniz ki, kadınlar için yapılan araştırmalar daha ciddi, bu attıkların devede kulak kalır. hayır, dergipark hiç üşenmemiş kadınların empati yeteneğinin erkeklere göre daha gelişmiş olmasına dair yabancı kaynaklı bir araştırmayı türkçeye çevirmiş. erkek araştırmalarına konu olan her şeye ise üç maymun oynanıyor.

  “türkiye’de kadına taciz çok daha fazla, bu yüzden bırak da kadınlar üzerinde araştırma yapsınlar” diyecek olan arkadaşlar, benim anlatmaya çalıştığım şey bu değil. bahsetmeye çalıştığım şey, bir araştırmada kadınların mağduriyetini kanıtladıktan sonra erkek araştırmalarından el ayağını çeken araştırmacılar. bu araştırmacıların yüksek çoğunluğunun kadın olması veya pozitif ayrımcılığın destekçisi olması ise daha ayrı bir konu, onu da özet olarak vereceğim zaten.

  buradan çıkaracağım sonuçlar,
  1) bir feministle eğer somut ve objektif bir tartışma yürütüyorsam, kendisi bana türkiye’de yapılan ve türkçe kaynaklı makaleleri/araştırmaları gösterdikten sonra benden aynı özelliklere sahip, cevap niteliğinde bir makale beklememelidir.
  2) eğer yabancı kaynaklı bir araştırma raporu sunuyorsam, bir feminist buna ülkeler arası popülasyonu veya kültür farklarını bahane etmemelidir.

  erkekler adına araştırma yapılmamasının sebeplerinin ise toplumsal olarak erkeğe karşı alınan müthiş bir önyargı, erkek haklarına olan inançsızlık, veya tam tersi olarak erkeğin her türlü hakka sahip olduğuna dair oluşan yanlış bir algı, kadın haklarına ve pozitif ayrımcılığa sergilenen pozitif tutum karşısında erkeklerin haklarına olan duyarsızlaşma olduğunu düşünüyorum. tabii sebepler çoğaltılabilir.

  _____
  1) yapılan bağış miktarları, yabancı kaynak
  2) izmir ve istanbul için ücretsiz mamografi çekim yerleri. psa testi ise 100-150 lira arası test yaptırılan yere göre değişiyor. eklediğim linkteki fiyat ortalama örnektir.
  3) mamografi sonuç süresi, sayfa 1 (20 dakika), psa testi en kısa 24 saat